Piano's Fa. R R. GANZEVOORT OOM VERTELT OVER JAGEN EN NOG WAT INTERFOOD HAARLEM TOKO WARENGIN Amerikaanse Rijst Vervolg van pag. 13 wanneer het dier met het aas wegloopt. Hij laat je het verschil zien tussen echte en valse sporen. Valse sporen? Ja, dat zijn sporen, die met opzet door jaloerse jagers zijn gemaakt met behulp van een stok, waar aan een uiteinde de vorm van een varkens- of hertenpoot met hoef is uitge sneden. Hun bedoeling is duidelijk; die be hoeft geen nadere uitleg (bangsat die lui). Soms wijst de gids je op twee glimmende doppen van bierflessen, die in een boom zijn gedrukt. Ook dat is een middel om je te verlakken. Wanneer je 's avonds met je zoeklicht naar herten speurt en dat licht treft die twee doppen, dan lijkt het net als of daar in de verte een hert naar je staat te kijken. Je knipt het licht uit en komt be hoedzaam dichterbij. Licht weer aan; de „ogen" zijn er nog. Geweer in de aanslag, goed gericht en afgetrokken. De „ogen" zijn er nog! Zij die het nog niet door heb ben lossen nog een tweede en soms nog een derde schot om dan pas in de gaten te hebben, dat er iets niet pluis is. Je kunt er om lachen, maar inwendig verwens je die grappenmakers. Intussen heb je toch weer wat geleerd. Heb je erge dorst, maar niets meer in je veldfles? Je gids zoekt in het bos naar 'n bepaald soort liaan, kapt daar een stuk ter lengte van plm. 1 meter af, houdt die on derste boven en laat je drinken van het koele, heerlijke vocht, dat er met een dun straaltje uitstroomt. Je vraagt naar meer, maar de gids schudt van neen; als je veel van dat vocht hebt gedronken, dan krijg je blaaskramp en gaat het urineren moeilijk. Oom kan je nog veel vertellen over drijven op varkens of kidangs met alleen die gids als drijver; over het villen van een tjèlèng (schoon aan de haak) in nog geen 5 minu ten, maar soedahlah, tot zo ver maar. Natuurlijk beloon je die gids voor zijn trou we diensten. Bij elke komst breng je wat mee voor hem en zijn gezin. Kleine, goed kope geschenken, die in de dessa veel waard zijn. Koffie, suiker, tabak, een lap stof met naald en draad, snoepgoed, enz., die de band tussen jou en die eenvoudige dessalui verstevigen. En nu Njo, een woordje tot die groep luit jes met lange tenen; tot de jagers met z.g. liefde voor dieren en andere lui, die bewe ren, dat jagen wreed is en de mens on waardig. Ook tot hen, die Oom voor dief uitmaken en voor bijgelovig, omdat Oom gelooft aan die „flauwe kul" (itoengans). Oom is niet welbespraakt, maar als je be grijpt wat Oom bedoelt soedahlah bèrès. Nou dan; als je kip wilt eten, dan slacht je een kip en als je trek hebt in een lek ker stuk dèndèng tjèlèng, dan ga je op jacht en schiet zo'n sloeber. Wat is daar tegen? Die arme tani in de goenoeng, die van zijn stukje grond met djagoeng moet leven bewijs je daarmee een grote dienst. Sommige jagersbetitelen een wild zwijn of een hert als hun „tegenstander" en hun „vijand" en spreken dan van een „over winning", wanneer ze het dier hebben neer gelegd. Grote woord Njo. Hoe kan je van tegenstander en overwinning spreken, wan neer je het dier (van nature bang voor de mens) vanuit je hoge zitplaats in een boom een voltreffer geeft? Dat dier heeft je niet eens in de gaten! Wanneer je op de be gane grond oog in oog met een zwarte panter staat naaa, pas dan mag je zo praten, maar ik denk, dat je dan gaat pie pen. En je ruikt dan bepaald onfris. Andere mensen vinden het jagen wreed en de mens onwaardig. Jagers zijn moorde naars, kata-nja. Maar zij vergeten, dat zij zelf ook moordenaars zijn. Is het niet zo, dat je je buurman - met wie je op kwaaie voet staat - graag een kopje kleiner zou willen maken? Je had graag, dat hij zijn nek brak of je zou hem 't liefst willen op hangen. Goed, goed, je komt niet tot de daad, maar die boze gedachten van jou stempelen je ook tot moordenaar. Juridisch niet, maar geestelijk wel. En wat wreedheid betreft; is roddelen, ie mand zwart maken, louter uit jalouzie, ook niet wreed? Kom nou! Stelen hebben die luitjes ook gedaan of ze doen het nog. Ze nemen potloden, gum mi en schrijfpapier van kantoor mee naar huis voor privé gebruik. Ze luieren op het werk of melden zich in kantoortijd ziek (zonder ziek te zijn), omdat ze thuis nog een karweitje hebben op te knappen. En aan het eind van de maand vol salaris op strijken. Is dat niet stelen? Je wordt toch voor je diensturen betaald? Trouwens Oom is voor dat stelen in zijn jeugd al genoeg gestraft. In de loop der jaren werd van hem veel meer gestolen dan de waarde van die paar duiven en kippen, die hij gepild had (kwalat Njo). En dan minachtend spreken over bij-geloof en die „flauwe kul". Maar die luitjes doen zelf aan flauwe kul. Waarvoor 3 maal af kloppen op tafel? Waarom die angst om In een huis no. 12 of 13 te wonen? Waarvoor een goeie dag uitzoeken om te verhuizen of te trouwen? En dan die jagers met hun z.g. liefde voor dieren. Zij hebben thuis honden, katten en weet ik veel, die ze uitstekend verzorgen. Maar ondertussen gaan ze graag op jacht en schieten graag een hert. De combinatie Jager-Dierenliefhebber begrijpt Oom niet. Omdat ze niet alles neerknallen wat voor hun loop komt, noemen zij zichzelf dieren liefhebber? Maar dat is toch een kwestie van zelfbeheersing? Soedahlah, laat maar. Oom heeft niet veel geleerd, daar kan 't aan liggen. Oom is „een Indo, die alleen maar kan jagen", maar om de drommel niet bang om ronduit z'n mening en de waarheid te zeggen. En dat nemen ze je nog kwalijk ook! M. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiniiniiiiiiiiiiim BEESD (Gld Katijdeweg 44, Fabriek van tropische levensmidde- len specialité's zoals bijv.; Gingerol (gember-siroop), Tamarindo tamarinde-siroop), Vanille- en Rozen- 1 siroop, Tamarindol (jam), Keukenta- marinde, grote jampot 1,50, Capsico I (Afrik, sambal), grote jampot ƒ1,75. Voor wederverkopers bijzondere voorwaarden en kwantiteitskortingen. Let op ons nieuwe adres. telefonisch bereikbaar onder I nr. 0 3458-580. Siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Speciale aanbieding in enkele bijzonder mooie bespeelde Volledig gereviseerd Levering franco door geheel Neder land met 5 jaar garantie. Betaalbaar in termijnen vanaf ƒ23,19 per maand. Te bevragen: Westerhoutpark 11 - Tel. 02500-19480 iifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip 1 Bij aankoop van 10,aan produc- i I ten (barang): één baal originele voor 35,j (oude prijs) uitsluitend afgehaald. 1 Edisonstraat 82 - Telef. 39.08.47 1 IliiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllllllllllllBl 22

Tong Tong | 1965 | | pagina 22