„HERCULES" VERENIGING MET TRADITIE, 65 JAAR REÜNIE FLORESKAMP oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo In juni a.s. zal hier in den Haag het feit worden herdacht, dat 65 jaar geleden door jongens van het Instituut Beek en Volten te Batavia - in het voormalige Ned. Indië - de voetbalvereniging „Hercules" werd opgericht. Een ieder, die in Indië wat met voet bal te maken had, weet, wat „Hercules" op voetbalgebied heeft gepresteerd. De naam „Hercules" had voor velen een magische klank en over al waar deze vereniging te gast was om wedstrijden te spelen, kon men rekenen op een uitverkocht huis. De basis voor al deze roem werd gelegd in de jaren 1913 - 1925, toen deze vereni ging het presteerde om 12 maal achtereen kampioen van Batavia te worden. Hoe kon het ook anders met spelers als Mantiel van Bodegraven, Eddy Olive, Tjoh Davies, Heu- er, Willy Galstaun, Pesuwarisa, Pipper, Geertsema, Van Polanen Petel, Kooijmans en Van Altenburg. Aan goede opvolgers ontbrak het „Hercu les" zeker niet; wij noemen: de gebroeders Scholte, Wattimena, Lieb, de gebroeders La Croix, de Pesch-jes, Van Lingen, Brugman, Soemo, Van der Groen, Van Ekris, Lud Jahn, Baumgarten, Beerhorst, Gontha, Zo mers, Van Beusekom, Lamoh, Van der Vin, Gersen. Talrijk waren de overwinningen op binnen- en buitenlandse clubs, waarvan vooral de beide overwinningen op het Singapore-elf- tal in 1921, Selangor in 1923 en Mohan- Bagan in 1924 hoogtepunten waren van de voetbalglorie van „Hercules". Ook het bestuur van „Hercules" mocht er zijn. Mannen als Alex Florentinus, Roozen- berg, Mr. van Ophuijzen, Mr. Bouman, Bach -Kolling, Djodjie Galstaun, Funck, Simon, Remmers, Jahn, Geertsema, Koster, Jan Hendriks zorgden er voor, dat steeds de juiste koers werd gehouden, waarbij voor al veel aandacht werd besteed aan een goede kameraadschap. Dit was wel de grote kracht van „Hercules". Het was een eenheid, die opereerde en daarom moeilijk te slaan. De prijzenkast met de vele fraaie bekers en legmedailles is hier wel het bes te bewijs van. Het fraaie clubhuis bij het Deca-Park-ter- rein was een dankbare plaats van samen komst; aan gezelligheid ontbrak het bij „Hercules" niet. Veel bekendheid verwierf in de jaren 1935- 1937 de dansclub onder leiding van Do Siahaya, mevrouw Remmers en mevrouw Timmermans, welke laatste zich ook veel met de korfbalafdeling van „Hercules" be moeid heeft. Op athletiek-gebied heeft „Hercules" even eens naam verworven. Zo veroverde in '24 onze Hercules-estafette-ploeg, bestaande uit de cracks Tielman, Weber, Pipper en Geert sema het Bataviakampioenschap, tevens het Indisch rekord verbeterend met een tijd van 47.3 seconde. Boebi Wattimena werd winnaar van de 1500 meter (Ind. ree. 4 min. 41 sec.) en van de duurloop om het Koningsplein, ter wijl Vent Weber Ind. recordhouder werd op de 400 meter met 56.6 sec. en de kleine Tielman Ind. recordhouder op de 100 meter in 11.2 sec. Na de oorlog waren de feestavonden in het Hercules-clubgebouw wijd en zijd be kend om de gezellige en ongedwongen sfeer die er altijd heerste. In 1958, met de algehele uittocht van de Nederlanders uit Indonesië, werd „Hercu les" door Charles Lamoh geleid, die het tot op heden nog steeds doet. Nog immer speelt „Hercules" in de hoogste afdeling in Djakarta; nog immer zijn de fundamen ten onaangetast. De feestavond zal plaats hebben op 4 juni a.s. om 19.00 uur in de Rotonde, Houtrust- hallen te Den Haag. Aan alle Herculanen wordt verzocht op de ze feestavond aanwezig te zijn. De kosten hiervoor bedragen 10,per gezin, te storten: per postwissel aan G. A. J. van Daalen (adres onderstaand) of per giro op gironr. 443967 aan R. E. Pesch (adres on derstaand). Van harte welkom zijn ook zij die met „Hercules" sympathiseren. Herculanen, het wordt weer 'n ouderwets „Hercules-feest!" Voor de viering op 4 juni a.s. heeft zich het volgende comité gevormd: F. J. PESCH, voorz., Clovisstraat 51, Haarlem (tel. 02500-61920) G. A. J. VAN DAALEN, penningm., Pansierstraat 5, Scheven, (tel. 070-540175) L. C. J. H. BAUMGARTEN, comm., Mallemolen 2A, Den Haag (tel. 070-639730) R. E. PESCH, comm., Vreeswijkstraat 202, Den Haag, (tel. 070-671360) De bovenzaal van het Restaurant De Hout was op 22 Mei j.l. een overmaatse bijen korf gelijk. Men liep er naar hartelust door elkaar te darren, en zelfs het nijpend ge brek aan stoelen deed aan de stemming niets af. Een paar handige reünisten had den zich knus geinstalleerd bij de juffrouw van de toiletten, achter het traliehek. Alsof ze daarmee herinneringen wilden afdwingen aan het prikkeldraad van "toen froeher"! Anderen, die geen stoel konden vinden, moesten staande eten. Blijkbaar was men dat wel min of meer gewend! Een Tong Tong-oor ving n.l. op: "Net als op de Pasar Malam Tong Tong (Zie je, zo bekend is nu de Pasar Malam Tong Tong!!!! Dit jaar; 30 Juni, 1, 2, en 3 Juli; Houtrusthallen te Den Haag - Red.). Er zullen zich wel enige lijken hebben omgedraaid in hun graf. De "Bolle", de "Sadist", en de "Bloempot", wie kent ze niet meer, die hardvochtige Koreaanse be wakers, die allen op 1 Mei 1946 werden opgehangen naast Lt. Ashida, de kamp commandant. Zouden ze ook gelachen heb ben om de poetsen, die hen zonder hun medeweten zo vaak zijn gebakken, en die nu tot groot vermaak van hun voormalige gevangenen werden opgehaald? Met een praatje en een plaatje bracht de heer Dick van den Brink het allemaal weer voor ons geestesoog. Even was het stil toen de 216 gevallen makkers werden herdacht en toen Leo de Hartogh voorlas uit "Binnen Japans prikkeldraad" van Wil lem Brandt. Ergens in het cerebellum is hij toch blijven haken, deze nare tijd. Men is er nóg stil van als na een bespre king van "Krijgsgevangenschap en wat daarna kwam" door de heer Rutgers Spie ring de pauze komt. Na de pauze blijkt men zich te hebben hersteld. Het "Maoemere Cabaret" ontlokt het ene applaus na het andere en werkt tot een zodanige climax dat het "Sluitingslied" door alle reünisten uit volle borst wordt meegezongen. Het was een geslaagde re- unie. Men ging voor een heel jaar weer uit elkaar. Tot de volgende reünie, wanneer er weer opgetogen uitgeroepen wordt: "Eh pèh, hoe jij seh?" of: "Koerang adjar, hij leef nóh, dese fen" of: "Dese onkruid, to- bat toh, hij verhaat niet!" J.C.H. O O En hoe!! Op vrijdag 2 juli hebben we speciaal voor de "ouderen" (natuurlijk zijn jongeren ook welkom!) eens een ouderwets BAL. Onder leiding van Dans school Van der Kraan (v/h Bandoeng) een echt ouderwets dansfeest met uit sluitend ouwe bekenden zoals: tango, fox-trot, wals, rumba enz. enz. Entree 1,50 pp. Kaarten vanaf 15 juni bij Tong Tong verkrijgbaar en op de PASAR MALAM. Op zaterdag 3 juli zoals gebruikelijk dansronden voor de jongeren. Kaarten daarvoor ALLEEN op de PASAR MALAM verkrijgbaar. PASAR MALAM TONG TONG 30 juni, 1, 2 en 3 juli Houtrust Den Haag 12

Tong Tong | 1965 | | pagina 12