|llllllllllll!llllllllllllilllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIII||inilllllllllllllll!lllllll||||||l||||||j||H ANDERS ZIEN Voor hen die menen dat Indonesia met meer nuchterheid en minder I fantasie geleid moet worden, f die menen dat er volslagen wanorde heerst, wil ik graag de volgende citaten van prominente Europese denkers onder de aandacht brengen: ^Imagination is more important than knowledge". Albert Einstein "One of the advantages of being disorderly is that one is constantly making exciting discoveries". A. A. Milne Wat in Europa wordt aangezien voor orde, is vaak niets anders dan dodelijk formalisme. In Indonesia waait een voortdurende bries van 1 frisse nieuwe gedachten. Ik heb persoonlijk kennis kunnen maken met mensen met zeer weinig 1 studie, maar een prille en dynamische intelligentie, die in de nabije j toekomst opzienbarende ontdekkingen zullen kunnen realiseren. Die I niet gebukt gaan onder een overmatig zware cerebrale studie, die vaak 1 eerder verstart en vernauwt, dan verbreedt. Wat is orde en wat is vernieuwing? Oordeel nooit te snel. Observeer. Denk onbevooroordeeld! ffllllpSilI TALEN LEREN Wie in Indonesia talen wil leren, zal over al lessen kunnen krijgen in de meest uit eenlopende talen. Maar men kan ook talen leren (en meest al drie tegelijk) uit de advertentiepagina's in de kranten; ik neem hier drie adverten ties over: KURSUS KILAT Membuat: his kuit Marie dan Wafel. Kwalitet sematjam Luar Negeri - 1 hari selesai. (Bliksem-cursus voor het maken van bis cuits van buitenlandse kwaliteit - 1 dag klaar). BARU TERJMA Teisco Guitar Amplifier dengan echo sound dan tremolo P. T. Robinson V erder: "1 Mobil Sedan Ford Fairlaine th. 1957. Mo del Bell-Air, 6 cylinder. Versnelling biasa. Mesin Standard Ban baru white side twotone colour mulus" Ook is een nieuw woord regelmatig in alle advertentiepagina's te vinden: dioper of diover overdoen. En wat denkt U van deze advertentie: Baru Terima Wall Paper Hebben de gekapoerde muren afgedaan en gaan we onze huizen netjes behangen? En hoe zou een behanger in Indonesia he ten? Met het maken van nieuwe woorden heeft men overigens nergens moeite. Zo hoorde ik dat DDT hier Dodot heet: twee klinkers tussen de drie medeklinkers en je hebt een geestig woord! Tussen twee haakjes: alle insecticiden heten nu obat njamoek. Onze oude obat njamoek, het groene smeul-spiraaltje, heet nu obat njamoek bakar. RIJDEN IN DE NACHT Het verkeer tussen Djakarta en Bogor is enorm geïntensiveerd. Niet alleen is het overdag een aanhoudend gerij van je wel- ste, maar veel verkeer wordt zelfs bij nacht gekozen omdat het a. dan in verhouding toch wel minder druk is, b. het zeer zeker minder warm is, en tenslotte c. in menig opzicht beslist gezelliger. Logerend in een buitenhuisje van Ruland en Joyce Mantiri (het huisje heet "Wisma Leila" en heeft een fantastisch mooie tuin omdat dit echtpaar tuinarchitectuur practi- seert) te Tjimanggis iets voorbij Tjisalak, was ik in de gelegenheid dit nachtelijk ver keer te zien. En later mee te maken. De hele weg naar Bogor is als het ware één lang dubbellint van lichtjes; alle restaurants zijn open. Niet alleen kleine eettentjes, maar ook grotere gelegenheden als Tape Uli, Se- derhana, Nj. Eng Soey, enz. enz. De ove rigens toch wel langdurige rit wordt er wer kelijk een plezier door. En ook een bijzon dere sensatie. Er is niet de minste onveiligheid en voor al met volle maan wordt er van dit uit- gaantje dankbaar gebruik gemaakt. WEER LANGS OUDE WEGEN Een jaar terug kon ik me veel plaatsen langs de weg van Djakarta naar Bandoeng met geen mogelijkheid herinneren, maar het merkwaardige was - en vele Indischgasten zullen deze sensatie ongetwijfeld ook onder vinden bij terugkomst - dat eenmaal op de weg, zij plotseling in het geheugen terug sprongen, niet alleen met vele namen, maar zelfs met een "gevoel" voor de bochten. Het is waar dat ik deze weg in mijn jon ge jaren vaak gereden heb op de motor fiets (en later ook met de auto), maar het was haast een wonder voor me dat ik me deze weg zoveel jaren later nog "physiek herinneren" kon. Vooral de bochten na de Poentjak Tjiandjoerwaarts: Tjilojo, Tjimatjan, Tjisaroea, Tjibodas, Patjet - en zeker de haarspeldbochten bij Tjisaroea en Tjihèran! Dan later, na Tjiandjur, de onvergetelijk mooie weg met zijn lange rechte stukken weg tussen sawahs en klapperbomen, langs o.m. Tjirandjang en Tjipeujeum en later nog de bochtige weg tussen de kalkbergen van Tagogkapur tot je weer in de vlakte komt langs het meer van Tjiboeroej bij Padala- rang. Wat is dat toch een prachtige weg! De weg was voor de Asia-Afrika confe rentie extra in orde gebracht, glad als een spiegel, vol aardige verrassingen en vol nieuwe aspecten. Maar het oude aspect: lieflijk en pastoraal Sundaland, domineerde boven alles! Zelfs na al de schoonheid van toeristisch Europa en Amerika kon ik niet nalaten af en toe te prevelen: "Home sweet home, there is no place like home...' LAVEREN ZONDER MOPPEREN Djakarta en omgeving zitten vol vernieu wingen. Telkens weer zijn stukken verkeers weg afgesloten voor verkeer en moet je soms een crazy slingerende kampongweg volgen om een eind verder de grote weg weer terug te vinden. Uiteraard zijn die kampongweggetjes tegen de zware tractie van trucks en militaire vrachtwagens niet opgewassen en raken vol enorme kuilen. Het maken van zo'n omweg is dus verre van een pretje. Nochtans zie je nergens ge ërgerde of zure gezichten en toen we met onze auto ergens in een trechter vastzaten reed een slingerende militaire truck voorbij, waarvan de chauffeur ons animerend en uitgelaten toeriep: "Ajo keliling!" Mijn gastheer in de auto, overigens een ambtenaar met een vrij krap bezet program, raakte evenmin uit de plooi. We verloren bij die omweg zeker een dik half uur, maar zijn enige reactie was: "Dan zie je tenmin ste weer eens wat nieuws!" Langs dat stuk omweg waren waakzame burgers van de wijk dadelijk in het geweer gekomen voor een extra verdienste. Stalle tjes met stroop en klapper, met sigaretten en ting-ting waren spoorslags verrezen en zelfs een bandenplakker. Dit is ook weer een van die beroepen, die in deze tijd ont staan is en veel gerief brengt tussen (en dankzij) het ongerief van slechte wegen. Op vele plaatsen in en om de grote steden zijn deze "tukang tambal ban" als padde stoelen uit de grond verrezen, herkenbaar aan een hoog opgehangen autoband, waar op in witte letters geschreven is: tambal ban. Voor een klein bedrag wordt binnen vijf minuten elke band snel en keurig ge- Tape-Uli, ook souvenir-shop.

Tong Tong | 1965 | | pagina 10