DE OOSTERSE BAZAAR EXOTISCHE ARTIKELEN Het Climatron te St. Louis Pasar Malam Tong Tong HOUTRUST Kijk uit naar de volgende TONG TONG Daarin leest U over op de Pasar Malam Tong Tong Tjalie stuurde van alle landen, die hij heeft bezocht lederwerk van Libanon saristof uit India vlechtwerk uit Thailand sieraden uit Malaysië zilverwerk van Indonesia Alleen verkrijgbaar op de 8 30 juni, 1, 2, 3, juli 8 8 oooooooooooooooooooooooooooö DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Toen Dr. Frits Went van uit Buitenzorg, de Plantentuin, naar Amerika emigreerde, werd hij geplaatst bij het Earhart Plant Research Laboratory van het California Institute of Technology, dat zich in hoofdzaak bezig hield met het vinden van manieren om de wereldproduktie op te voeren teneinde de toename van de wereldbevolking te kun nen opvangen. Hier in deze omgeving hield hij zich o.a. bezig met de reeds lang ge koesterde wens van botanici, n.l. de moge lijkheid de flora uit verschillende milieus naast elkaar onder nauwkeurig regelbare condities te kweken, zoals warmte, licht en vochtigheid. Toen hij directeur werd van de reeds lang bestaande Missouri Botanical Garden, trachtte hij dit plan te verwezen lijken. Tot dat doel werd een geodetische koepel gebouwd met een doorsnede van 175 voet, en een hoogte van 75 voet, dus een koepel zonder één enkele ondersteu ning, dan alleen aan de zijkanten op vijf plaatsen. De koepel werd bekleed met Ple xiglas van 6 mm dikte. Dit werd het Clima tron, waar ca. 1500 tropische planten een plaats vonden, planten uit de vochtige en hete wildernis van de Amazone, uit het koelere zeeklimaat van Hawaï en uit de mistbossen der Javaanse bergen. Bijgaande plattegrond toont de 4 verschillende klima ten. De klimaten komen tot stand door 2 ventilatie-systemen, die de frisse lucht aan zuigen door middel van talrijke ventilatie- torens. Deze zuigen dus lucht aan of af in overeenstemming met de weersomstandig heden buiten en de dagelijkse zonnestan den, terwijl fijne sproeiers de vochtigheid verhogen waar dat nodig is. Dit alles wordt bediend door een rekenmachine, die dus automatisch een ingewikkeld systeem van batterij-schakelaars bedient. 's Nachts wordt het Climatron verlicht door een kunstmatige zon of maan. Dr. Frits Warnolt Went is de geestelijke vader en rechts boven: koele dagen en nachten met hoge vochtigheid, zoals in de bergen van Java. rechts beneden: droger klimaat zoals in India, links beneden: de vochtige hitte zoals in een regenbos. links boven: koele dagen en warme nachten van de Pacific. bouwer van dit Clematron, deze lang ge koesterde droom der Botanici, nu tot wer kelijkheid geworden. Dit prachtige bouwwerk, beloond met een prijs voor architectuur, wordt door duizen den bezoekers bezocht. En het is een zeer belangrijk hulpmiddel voor het wetenschap pelijk onderzoek. De temperaturen variëren van 15° C. tot 33° C. Bij het binnenkomen is het geruis te horen van een waterval, die uitmondt in een gro te vijver. Laat ons deze man - een Indische Neder lander - eren, die deze grootse gedachte tot uitvoering wist te brengen, in een ge bouw dat op de gehele wereld uniek is! Zijn vader, Prof. Dr. F. A. F. C. Went, heeft ook reeds voor de suikerindustrie op Java zeer grote verdienste gehad. J. C. H. Een deel van de geodeti sche koepel, die een door snede heeft van 175 voet en een hoogte van 75 voet. De koepel heeft geen en kele ondersteuning en is bekleed met plexiglas. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 12

Tong Tong | 1965 | | pagina 12