AKELIGE EN VREES- SELIJKE GEVALLEN... KRONIEK gebeuren er, wanneer U Uw man niet meeneemt naar de Pasar Malam Tong Tong 30 JUNI, 1, 2 en 3 JULI - HOUTRUST - DEN HAAG Wij vinden het lezen van oude couranten erg amusant, vooral wanneer zo'n dagblad zich "beweegt" in een tijdsperiode en om geving -voor ons de dertiger jaren- waar men toen zelf bij betrokken was. Dan kan het soms opwindend zijn; namen, gebeur tenissen, situaties, verlovingsberichten (he mel, die zijn nü grootouders), mutaties, ne crologie... het verleden begint dan te her leven. En dan het commentaar van de redacties, gelardeerd met de gebruikelijke vette koppen! Het doet nu soms wat ko misch aan, de ernst waarmee sommige onderwerpen gebracht werden, de ongewil de mishandeling waarmee men op een on derwerp inging. Of zijn wij nu critischer dan toen wij die kolommen lazen? De namen van de voormalige Oostindische kranten waren niet zo karakteristiek als die van de West-Indische bladen. De Antilli aanse titels waren, zo niet agressief, dan toch wel uitgesproken. Daar had men bijv. de Azotador (de geselaar), de Vrijmoedige en El Andariego (die veel loopt en overal komt). Hun taalgebied beperkt zich ook niet tot het Nederlands, maar tot Spaans, Engels, Papiaments. En dan hun specialiteit: de motto's! Werkelijk imponerend ,zo niet door de lengte, dan door de welsprekend heid. De Volksstem bijv. draagt als motto: "Wanneer de wolken zich verspreiden, breekt de zon met schitterende luister door, open dus uw vermoeide en aangedane ogen en overweeg de terugkeer van het licht", (c.q. Volksstem? Red.) De Goede Stem van Suriname heeft een wat moderner aanpak. Onder zijn blazoen: "Justitia, Pietas, Fidas" elke dag een ge dichtje (hetzelfde) van de hoofdredacteur: "Aleer Uw vijand te knijpen Tracht hem eerst te begrijpen allicht is hij niet De vijand die(n) ge ziet! Wat dat knijpen betreft, daar weet men in de Indische journalistiek van mee te praten, al bepaalde het zich niet tot deze onschul dige manipulatie. Wij beginnen in deze kolom met het goede oude Semarang tegen het eind van de 19e eeuw. Uit de verzameling krantenberichten die de menselijke samenleving van toen markeren, komen, als bij negatieven die men in een chemisch bad onderdompelt, de contouren van stad en bevolking duidelijk naar voren. Wie dacht dat zijn groot- of overgrootouders toen rustig leefden in een van mechanisch verkeer practisch versto ken stad, heeft het mis. Vele emotionele protesten kwamen op de redactietafel: te gen de verlichting en de hygiene, over de schouwburg en schutterij, de ijsfabriek en mijnheer C. en de theetuin. Historische eve nementen: de aanleg van de spoorweg o.a. Oordeelt U zelf maar! Wij vangen aan - over knijpen gesproken - met een ingezonden stuk. De koppen zijn van mij. Biologisch wonder Geen ezel heeft twee staarten Eén ezel heeft één staart meer dan geen ezel, Ergo: een ezel heeft drie staarten. Maar die een ezel op twee pooten wil zien, vervoege zich bij den schrijver op het Re sidentiekantoor. Extase Uit een advertentie: Heden avond de eerste voorstelling van de opera! Heden avond Lucie de Lammermoor! Heden avond Madame de Mesmaecker, de gevierde Chanteuse, in al haar kracht en wegsleepende bevalligheid! Heden avond Mesdemoiselles Bianchi in hare verrukkelijke poses en bekoorlijke dan sen! Heden avond het publiek in extase door kunstgenot! Samarang, gij kent u zelve niet meer!! L o e p a h! Nadat sedert 11/2 maand was aangevangen met het gewoon onderhoud, waarmede pri mo Januari had moeten begonnen worden, vernemen wij thans, dat alle waterstaatwer- ken zonder onderscheid in deze residentie deze week moeten worden gestaakt 'omdat de Directeur der burgerlijke Openbare Wer ken tot heden vergeten heeft de aange vraagde kredieten voor het 4e kwartaal, dat met 1 October begint, te verlenen! De Stadsverlichting Onze goede stad Samarang is vooral des nachts merkwaardig wegens hare duister nis. Er zijn lantaarns te Samarang, daarin wordt gedeeltelyk zelfs licht ontstoken, wanneer het donker wordt. Maar groote hemel! wat licht? De vergelyking met gloe iende spykers is oud, maar in dit geval zelfs nog overdreven. Wandelt eens byv. des nachts langs de kazernes voorby Boebaan naar Karang Bi- dara, de postweg een eindje op naar Soera- baya en ge zult verbaasd staan over de nietigheid der ontstoken lichtjes, wier straal tjes nog niet eens fatsoenlyk doortocht kun nen vinden door de glaasjes der lantaarn- tjes, die met een laag vuil zyn bedekt, die van langen tyd moet dateren. Magthebbers, geeft Samarang licht als het duistere nacht is, gaslicht als het mogelyk is .anders petroleumlicht, ook al goed. Een steek onder water Vraag. Moet de politie voor het in goeden staat zyn der wegen zorgen? Antwoord. Waarschynlyk; dit is tenmin ste zeker, dat als daarin geen verbetering komt, de politie by voortduring slechte we gen bewandelt. C.C. 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 15