Het Examen-kalf van Jacob HERCULES REÜNIE UW PORTRET? Bij zijn vrienden stond hij goed aange schreven, Si Djakop, zoon van een emplo yé bij de bergcultures. Groot en sterk als hij was, dwong hij op zijn leeftijd van zes tien jaar reeds genoeg respect af, maar daarnaast had hij nog diverse eigenschap pen die hem boven de anderen deed uit steken. Zo had de jacht maar weinig ge heimen voor hem, hij was kampioen lajan- gan, en 'beukte heweldih" op de guitaar. Daarbij was hij zeer goedmoedig en had hij een gerede lach (en dan niet zo zacht jes!) De onderwijzer daarentegen maakte zich zorgen over Jacob. Het was een aardige jongen, maar bijna zestien en met veel pijn bevorderd naar de 6e klas. Dat betekende, dat hij de Lagere School niet tot het eind kon volgen, want zodra je zestien was ge weest moest je van school af. Papa had al gezegd: "Geef neks, njo. Je krijgt wel be trekking van de baas. Papa zal jou wel leren. Djangan kwatir". Jacab had echter andere aspiraties. Hij had op het station die jongelui gezien met zo'n rode pet op en de signaalschijf in de hand. Om daar te mogen werken, bij die dreu nende en glanzende machines die rookwol ken uitbraakten en stoom spoten! Al was het maar eerst als loketbeambte of schrij ver. Maar ja, daarvoor had je absoluut no dig een verklaring dat je de Lagere School had doorlopen, óf...het reddingbrengend diploma Klein-Ambt, dat diegenen over de drempel hielp die om één of andere reden de L.S. niet hadden kunnen aflopen. En nu probeerde zijn onderwijzer hem "klaar te stomen" voor het examen. Het was een zware taak. Jacob was de enige eigenlijk, die er niet tegen opzag. Die lachte maar, als de (gratis) bijles achter de rug was en hij weer kon gaan vliegeren. Iets moest hij er toch wel van opsteken, troostte zijn nestor zichzelf. Hij bleef opti mistisch tot vlak voor de examendag. Toen waagde hij er een grapje aan. "Jacob", zei hij, "Als een koe honderd gul den kost, op hoeveel komt dan een kalf te staan?" "Vijftig pop", kwam het prompte antwoord. "Waarom nu juist vijftig?" "Omdat nog klein". "Nou, je raad het toch nooit. Het komt ge woon op vier poten te staan, natuurlijk". Die ommezwaai was voor Jacob te groot. Het was zelfs een reuzenzwaai aan zijn geestelijke rekstok. De pointe moest her haaldelijk worden toegelicht. Toen echter kwam er geen eind aan zijn daverende lach. Neen maar, die was goed; die zou hij onthouden! Jacob maakte het schriftelijk gedeelte van zijn examen maar zó-zó. Toch werd hij nog afgeroepen voor het mondeling. Reke nen kostte 'hem altijd veel inspanning, en hoofdrekenen in het bijzonder. Maar einde lijk was het dan zo ver. Ook dat was bijna achter de rug. "En nu Jacob, een allerlaatste vraag. Wan neer een kip 27'/2 cent kost (goeie ouwe tijd!), op hoeveel komen dan twaalf kippen te staan?" Jacobs gezicht ontspande zich. Daar had hij nu aldoor op gewacht. Zijn lach schalde door het lokaal, en gul zei hij: "Je wil mij verlakken, zeg! Natuurlijk op vier poten!" Waarom altijd maar weer naar een fotograaf gerend voor Uw jaarlijkse portret? Wees deze keer eens anders dan alle anderen en laat Uw portret te kenen. In de stand van het Anjer fonds op de PASAR MALAM TONG TONG 30 juni, 1, 2 en 3 juli HOUTRUST DEN HAAG Op waardige en zeer geslaagde wijze heeft "Hercules" op vrijdag 4 juni j.l. in de Rotonde Houtrust te Den Haag zijn 65e ver jaardag herdacht. Een bijzondere verras sing was de aanwezigheid van één der op richters (tevens 1e Voorzitter en Erelid) de heer W. A. C. Ilgen en diens echtgenote, en de huidige Vice-Voorzitter van "Hercu les" in Djakarta, Charles Lamoh. Door de laatste voorzitter van "Hercules" (vóór de algemene uittocht der Nederlanders uit In donesië in 1958) de heer F. J. Pesch, werd tegen half negen het openingswoord ge voerd, gevolgd door een korte ceremonie, bestaande uit de uitreiking van speldjes aan de aanwezige Ereleden. Ook werden nog verscheidene gelukwens-telegrammen voorgelezen, o.a. van een lid uit Amerika, terwijl enige dagen tevoren Denkelaar uit Indonesië in een brief uiting had gegeven aan zijn medeleven met dit jubileum. Hier na kregen het woord, respectievelijk de he ren P. van Hooydonk (C.O.O.V.I.), J. Dekker (ex BVC) H. Muhlstaff (ex V.I.O.S.), E. Ar nold (ex S.V.B.B.) en G. Nitzchke (privé). Vlot werd toen het verdere programma af gewerkt. Als 1e nummer werd een op "Her cules" betrekking hebbende potpourrie ten gehore gebracht door drie lieftallige Hercu- laanse dochteren, de meisjes van Daalen, Vogelsang en Kneefel, terwijl als 2e num mer de Herculaanse zonen van Baumgarten, Rudi Pesch (2 zoons) en Hoogerhoud op guitaars en drum een 3-tal (hoofdzakelijk voor de aanwezige jeugd bestemde) "Beat"- nummertjes brachten. Het 3e - en laatste - nummer bracht de verrassing van de avond. Men was er nl. in geslaagd om enkele in Nederland verspreide leden (o.a. de leiders) van de toenmalige in Batavia zeer bekende dansorkesten "Silver Kings" en "Braun Su gar Babies" op deze avond bij elkaar te krijgen. Met een hartelijk applaus werden Charlie Overbeek Bloem, Harry Braun, Mac kenzie, van de Puil, Latuperissa en Quist bij het ophalen van het doek begroet. Door deze combinatie werd een tweetal be kende vóór-oorlogse melodieën gespeeld, welke veel ouderen weer in de oude sfeer uit die tijd brachten. Op de latere avond werd, zowel door deze bekende combinatie als door de Herculaanse zonen nog wat dansmuziek gespeeld, t.b.v. de ouderen en de jeugd. De overige dansmuziek werd pri ma verzorgd door "The Astronauts", een uit 5 prettige jongelui bestaand dans-or- kestje. De Commissie, bestaande uit de Heren F. J. Pesch, R. E. Pesch, G. A. J. van Daalen en L. C. J. H. Baumgarten (bijgestaan door enkele medewerksters en werkers) kan met grote voldoening terugzien op een geslaag de avond. Baumgarten. 19

Tong Tong | 1965 | | pagina 19