Het 75-jarige bestaan van de n.v. Kon. Nederl. Petroleum Maatschappij Op 16 juni j.l. vierde zij haar 75-jarig bestaan en zij heeft wat de jubilea betreft déveine gehad, want het 25-jarig jubileum 16 Juni 1915 viel midden in de eerste wereldoorlog en dus werd er geen feest gevierd. Het 50-jarig viel op een nog veel droeviger datum, want op 16 Juni 1940 was Nederland reeds een maand door de Duitsers bezet, en was de zetel der Maatschappij sinds 10 Mei 1940 naar Curagao verplaatst en aan enige feestelijke herdenking dacht men niet. Eerst de 60-jarige herdenking werd enigs zins tot een feestelijke gebeurtenis gepro clameerd, niet het minst door de uitgifte van het boek, samengesteld door Prof. Dr. F. C. Gerretson en wie dit boek opslaat is altijd weer verrast en geboeid. Opgericht op 16 Juni 1890 met een conces sie die Aelko Jansz Zijlker had verkregen van de vorst van Langkat en zijn rijksgro ten, met een maatschappelijk kapitaal van f 300.000,waarvan 100.000,aan het publiek werd uitgegeven, dacht de jonge vennootschap, ook al had zij de 'zedelijke steun' verkregen van Koning Willem III, die haar het predicaat 'Koninklijke' schonk, heus niet te zullen opgroeien tot een maat schappij van wereldreputatie en de wereld omspannende werkzaamheden. De oorspronkelijke ingebrachte concessie zou op 8 Augustus 1958 een einde nemen. Dat de zaken een andere keer zouden ne men liet zich al spoedig bevroeden toen Jean Batiste August Kesseler in 1892 de leiding overnam van de eerste Directeur J. A. de Gelder. Van af het moment dat hij directeur werd, bleek hij de bezielende lei der te zijn die de jonge maatschappij nodig had. In 1897 werd het kapitaal vergroot tot 5 miljoen en de nieuwe aandelen konden worden uitgegeven tegen de koers van 390 de raffinage capaciteit kon worden uit gebreid, een eigen tankvloot en tankinstal laties kon worden gebouwd en een dividend van 52% kon worden uitgekeerd. De aande len liepen op tot 850%, doch een grote te rugslag vond plaats, toen de productie plotseling zeer sterk achteruitliep. Door het creëren van preferente aandelen, konden aanslagen van buitenlandse concur renten worden verijdeld. Half December 1900, op weg van Indië naar Nederland overleed Kesseler, slechts 46 jaar oud. Hij werd opgevolgd door Au gust B. Kesseler Sr. Dank zij hem zijn de moeilijkheden in de beginjaren glansrijk doorstaan, en Henri Wilhelm August Deter- ding kon van 1901 tot eind '36 vol verwach ting de leiding op zich nemen. Deze ver wachtingen werden ten volle verwezenlijkt en zelfs verre overtroffen toen hij in '36 als directeur-generaal aftrad! Toen hij af trad vertoonde de maatschappij een voor spoed, bloei en grootheid als nog nimmer een Nederlands vennootschap sinds de da gen van de Gouden Eeuw heeft te zien ge geven. Zijn invloed bleef tot het einde over heersend. Reeds dadelijk had hij een uitste kend medewerker in Jhr. Ir. H. Loudon. Naast Loudon zien wij vele andere bekende persoonlijkheden als gewaardeerde mede arbeiders, zoals: Mr. A. J. Cohen Stuart, die 15 jaar lang als directeur de belangen van de Koninklijke diende, later een man als H. Colijn, Ir. J. E. F. de Kok, die Deter- ding zou opvolgen als Directeur-Generaal. Dr. J. Th. van Erb, een geoloog van grote reputatie, Mr. Aug. Philips, een jurist. Zij streefden van de aanvang af naar samen werking met andere petroleum maatschap pijen die in Nederl. Indië werkten: de Tara- kan, de Sumatra-Palembang, de Moesi llir, de Moeara Enim, de Dordtsche en last but not least de Nederl. Indische Industrie- Handel-Maatschappij. Het kapitaal van deze laatste onderneming was geheel in handen van de "Shell Transport Trading Co. Ltd te London, die toebehoorde aan de firma M. Samuel Co. Deze firma, die oorspron kelijk allerlei artikelen uit het Oosten im porteerde, o.a. schelpen (waarmede zij doosjes en andere snuisterijen versierde), had de 'de schelp' als handelsmerk geko zen, weinig vermoedend dat deze 'Shell' nog eens klank en wereldfaam zou krijgen. Het contact met de Ned. Industrie Handel maatschappij waarin de olieconcessies der Samuels op Borneo waren ingebracht en waaruit eens het Balikpapan van voor de wereldoorlog zou groeien, leidde in 1907 tot de beroemde alliantie tussen Koninklijke met de Shellgroep, die tot de dag van he den zo is gebleven. De Koninklijke en Shell bleven twee afzonderlijke maatschappijen, een Nederlandse en een Britse, doch zij participeerden in de verhouding 60-40 in de nieuw opgerichte N.V. De Bataafse Pe troleum Maatschappij, die zou exploreren en exploiteren en de Anglo-Saxon Petro leum Company, Ltd. die zou vervoeren. In 1922 werden de door de groep verwor ven Amerikaanse belangen geconcentreerd in de Shell Union Oil Corporation, onder wier leiders wij ook de latere Directeur der Koninklijke, Mr. J. C. van Panthaleon, baron van Eek, aantreffen. In Venezuela doet de groep reeds in 1912 haar intrede; in 1915 wordt besloten tot middelpunt voor de verwerking en verscheping van de olie uit Venezuela het eiland Curagao te kiezen; de raffinaderij aldaar, de grootste der we reld, werd 23 Mei 1918 in bedrijf gesteld. Ook leed is de Koninklijke niet bespaard. De grote Russische bezittingen werden zon der enige vergoeding na de 1e wereldoor log geconfisqueerd. Ook de Rumeense olie- gebieden werden voor de Groep gesloten. De nationalisering in 1938 van de oliebe- langen in Mexico bracht de Koninklijke - ondanks de toegekende schadevergoeding, die reeds gedeeltelijk is betaald - een nieu we slag toe. De laatste wereldoorlog eiste van de maatschappij wel een zeer hoge tol: allereerst, aan trouw personeel te land en te water, maar ook aan schepen, instal laties, fabrieken en terreinen. Doch nog is het oorlogsgeweld niet be daard of de wederopbouw wordt voorbe reid, ondanks het tekort aan mensen, aan gegevens en aan materialen. Het geplaatste kapitaal wordt in 1946 en in 1948 uitgebreid en belangrijke bedragen worden geleend om de enorme plannen voor rehabilitatie, uitbreiding en nieuwbouw tot uitvoering te brengen. In Venezuela wordt een zeer moderne raf finaderij te Punta Cardon gebouwd, in En geland verrijzen twee nieuwe raffinaderijen, Pernis wordt opgebouwd en uitgebreid, Ba likpapan herbouwd, de raffinaderij te Pla- djoe uitgebreid tot ver boven de vooroorlog se capaciteit. Ook de vloot wordt tot ver boven de voor-oorlogse tonnage uitgebreid. In 1947 wordt de N.V. Nederlandse Aard olie Maatschappij opgericht, aan welke in 1948 de concessie "Schoonebeek" is ver leend, die veelbelovende productiecijfers vertoont. De Chemische producten krijgen steeds meer betekenis en tal van chemische fabrieken worden aan de bestaande toege voegd. Een contract op lange termijn wordt gesloten met Kuwait. Alles tezamen genomen mag zonder zelfver heffing bij het 60-jarig bestaan der Konink lijke worden getuigd, dat de Koninklijke /Shell in de olie-industrie een vooraan staande plaats heeft veroverd en gehand haafd, dat haar naam en producten over al ter wereld waar een 'ijzeren gordijn' de toegang niet verhindert, met ere worden genoemd en verhandeld, dat haar schepen alle zeeën bevaren en dat zij in bijna alle producerende landen een factor van bete kenis is. Productie Kon./Shell Wereld 1907/10 1 a 2 millioen Kgt 35 a 45 mill. 1930 24 Kgt 200 1949 46,5-8,3*),, Kgt 486 1964 128 -38,5*),, Kgt 1475 Verkregen uit lange contracten is dus geen eigen olie. Wij hopen dat in de toekomst het de Ko ninklijke even goed zal gaan als thans en de samenwerking met de Shell zal worden bestendigd tot in lengte van dagen. De rol van de groep zal zich nog verder uitbreiden en een zeer belangrijke rol spe len in de toekomstige welvaartsgroei in de wereld. J.C.H. 22

Tong Tong | 1965 | | pagina 22