De 7e Pasar Malam -.. M Ook de zevende Pasar Malam is een succes geworden. Meer nog, zonder dat zijn bezoekers het wisten is deze Pasar Malam een Laatste, een Afscheid ge worden van het oude tjap, dat der "Herinneringen aan Tempo Doeloe" sadja. De volgende Pasar Malam, de achtste, zal de gestalte brengen van nieuwe Pasar Malams, van een directe economische en culturele samenwerking van het Nieuwe Indonesië met het Nieuwe Nederland. ting van het werkplan! We weten het uit ervaring. Dit nu is "goodwill" van de bovenste plank: direct, royaal, on baatzuchtig. En de lezer kan ervan overtuigd zijn dat het nieuwe Indone sische volk metterdaad achter deze geste staat. Wij gaan grote Pasar Ma- lams tegemoet! Die avond waren ook de volledige Indonesische ambassades en consulaten in Nederland aanwezig, alsmede collega's uit gezantschappen elders in Europa en leden van diverse missies. Dit heuglijke feit is aan de Neder landse pers ongemerkt voorbijgegaan. En toch heeft geen enkele andere ma nifestatie in Nederland ooit zoveel be langstelling gehad van Indonesië en in een sfeer van volslagen ongedwongen heid en vriendschap. Wij zijn zeer dankbaar en vol hoop. Lees verder volgende pag. vooral op de derde avond. Wij hadden alle moeite gedaan om het door Euro pa en Afrika tournerende Indonesische orkest. "De Lensoists" op de Pasar Malam te krijgen en alle pogingen wa ren mislukt: het reisschema was té sluitend, want er moest óók goed ver diend worden om de reis te kunnen betalen. Soedah...kan niet...niet treu ren. We zijn al zoveel gewend! Donderdag kwam er nog een tik bij. De hoedenmodeshow kon geen door gang vinden, omdat de organisatrice plotseling ziek geworden was. Hoe de gaten in het programma te vullen op zo korte termijn? In onze wanhoop kwam een laconiek telefoontje van de Indonesische Ambassade: "De Lenso- its" komen morgen voor jullie spelen; kost natuurlijk niets. Persén buat Si Tjalie dan buat Pasar Malam". En 's avonds waren ze er, hoor. Met een ge heel op de Pasar Malam ingesteld pro gramma. Welk een kosten zijn hiervoor ge maakt! Wat een krankzinnige omzet- Vier dagen lang wapperde de Tong Tong-vlag met het TROUW - BRANIE - ONDERNEMEND-embleem weer op de toren van Houtrust en vier dagen lang hebben 20.000 mensen zich weer kunnen vermaken in de Indische sfeer. Ik spreek dit uit in alle ernst en met onwankelbare zekerheid, hóe men er misschien om lachen zal: die kleine Pasar Malam? Die "troep van eethuis jes"? Ja, ja, ja! De voorzitter van de Kamer van Koophandel van 's Gravenhage, de heer van Geleuken, die deze PM voor de vijfde maal achtereen opende in vol vertrouwen op de toekomst, zei het ook: NU is de tijd gekomen om om te schakelen naar een nieuw karakter, dat van de commerce. Ja, die tijd is gekomen, en dat zult U zien op de volgende PM in beide Hout- rusthallen! Het jonge, kwetsbare Tong Tong-waringintje heeft de horden van walangs en kambings overleefd, die er alle afgelopen jaren aan plunderden, de bladerkruin is buiten het lage be reik gekomen. Nu gaan wij met volle kracht groeien. Poekoel teroes! •k Een ander symptoom van toekomsti ge groei was de overrompelende be langstelling van Indonesische zijde, Links: het succesvolle optreden van de Lensoïts, met links de leider Jack Lesmana, zijn vrouw Nien, de zanger Bing Slamet en rechts van hem de zangeres Titik Puspa. Op de foto rechts leden van de Indonesische Ambassade in Den Haag en het consulaat in Amsterdam. 11

Tong Tong | 1965 | | pagina 11