Vervolg van pag. 11 Een ander bijzonder belangrijk symp toom van toekomstige intense samen werking is door massa's bezoekers niet als zodanig herkend, al is ze door de Tong Tong-leiding jaren achtereen zorgvuldig gepland: JONG Nederland was wederom in grote massa s aan wezig. Natuurlijk komen ze op de eerste plaats om te dansen en om naar de gevarieerde muziek te luisteren en om lekker nassie te eten en pangsit, maar ongemerkt neemt men het Indische (In donesische, Aziatische) cultuurelement op. De blonde jongelui vinden de Pa sar Malam MACHTIG. Ze verkeren in een heel andere sfeer, die vrolijk is en uitbundig en nochtans altijd be schaafd en vormend op een nieuwe, frisse wijze. Toen twee jaar terug de Pasar Ma- lam zo verschrikkelijk vol liep (de eer ste PM in de Houtrusthallen) stond de Houtrusthallenstaf ontzet toe te kijken. Zoveel belhamels! Wat zou er gebeu ren bij vechtpartijen! Wat een paniek zou het kunnen worden! Hoeveel on berekenbare schade! Maar er gebeurde NIETS! De nume riek dominerende Indischgasten bleven "Oosters" kalm en op hun gemak. Er werd niet ge-elleboogd en gedrongen. Ongemak werd "stoicijns" verdragen. Geen drop alcohol was nodig om "stemming te maken". Ziedaar een tjap van de Aziatische "mierenhopen" dat 12 opviel en aansloeg. Het is het mooiste tjap wat de Pasar Malam zich wensen kan. Langzamerhand komen onze onwen nige standhouders er meer in. Ze wer ken veel efficiënter, ontwikkelen prac- tischer methoden van bevoorrading en servering, a ja, dat valt niet mee als je het nooit van je leven gedaan hebt! Het kan zeker nog beter en het wordt tanggoeng beter. Zo ook onze eigen organisatie. Evenals Tong Tong zelf moet de Pasar Malam door "schade en schande" wijzer worden, maar wijs wórdt zij! Na drie jaren weggeweest te zijn vind ik de algehele verbetering zó enorm, dat ik er paf van sta. Reeds de volgende Pasar Malam zal prac- tisch 100% zijn. Zeker zijn we hiervoor ook het grote publiek dankbaar, dat niet mort of cri- tiseert, maar welwillend helpt. En even als wij visie heeft op een groter toe komst. Wie zegt toch dat Tong Tongers "terugkijkers" zijn? Geen enkele ande re Indische groep werkt zo breed, zo origineel en zo constructief aan de toekomst als de combinatie Tong Tong /Pasar Malam! Dat zij leve! Nog heel lang! Van de letterlijk duizenden ontmoe tingen op de Pasar Malam zijn deze twee mij het sterkst bijgebleven om hun symbolische waarde: Een oude "tegenstander" van Tjalie, wiens felle artikelen onze rubriek Van Hier en Gunder vaak sierden (ja, sier den!), Totok, vriend van Indonesië tot in zijn merg en fijnste vezels, ondanks de scherpste "kloppartijen" altijd in de eerste plaats trouwe vriend zowel van dit blad als de Pasar Malam, trouw elk jaar present, was er natuurlijk weer. We schudden elkaar lang en warm de hand. Er bleef verwijt in zijn stem en zijn ogen, maar daarachter zag ik de onuitgesproken gedachte: "En toch kunnen wij niet mis zijn. Ik hoop dat we samen de juiste weg zul len vinden, die gevonden MOET wor den!" Wij zullen. Wij zullen!" Mijn Moslemse vrienden in Den Haag. We stonden soms sprakeloos met de lange dubbele handschudding van het Oosten. En door de formele begroeting klonk het: "Ik wens jou en Tong Tong veel geluk toe. Jij begrijpt. Oost en West moeten elkander vinden over ras en religie heen! In deze waan zinnig door firmamenten heen tollende wereld al zoveel jaarduizenden, als wij mensenkinderen elkander niet vinden kunnen, zullen wij verloren zijn!" Ja ja, het móet. Al was het alleen om onze hoogste eer als Mens! Tong Tong en Pasar Malam staan aan het begin van een lange, lange weg. Sluit de gelederen. En voor waarts! t.r. Links- Ook dit jaar werd de Pasar Malam officieel geopend door de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage, de Heer W. van Geleuken van de Brugge te Hundel, hier in gesprek met de Heer en Mevrouw Moeljono van de Indonesische Ambassade. Rechts: Eveneens aanwezig was Z.E. De Heer Soedjarwo Tjondronegoro, ambassadeur van Indo nesië die zich kostelijk amuseerde over de Pasar Malam bet|ak (door De Heer Peters van Foto Chapelle van een bakfiets vervaardigd!) en graag even poseerde voor een gezellig plaatje. ■oh IHiMH

Tong Tong | 1965 | | pagina 12