DE VERGETENEN Gesprek over het Leven, de Dood en het Nieuwe Leven BONNET-KALENDER IS ER!! KEUKENKALENDER 1964 Toen ik naar Indonesië vertrok ging ik eerst mijn prikken halen bij mijn ouwe sobat Ongkiehong, tegen cholera, typhus, enz. enz. Na de eerste prik bleven we zoals altijd nog een tijdje na keuvelen met een sigaartje. En drukte Ongkiehong me nog telkens op het hart om te blijven oppassen in Indonesië. "Dat eten van de straat! Je bent niet zo jong meer en je bent zo verd. onverschillig! Als je Tong Tong wilt blijven houden, moet je zorgen langer te leven dan vandaag!" Het afscheid, nog een pakketje mee voor zijn zuster in Indonesië. Tot ziens. Tot ziens!" Ik leer het na zoveel ervaringen in de afgelopen jaren nog steeds niet. Dat het "Tot ziens" bepaald wordt Hogerop. Vele weken later vernam ik in Indonesië dat Ongkiehong twee dagen na ons afscheid plotseling was overleden. Weer enige weken later las ik in mijn eigen Tong Tong (de post was door mijn voortdurende verhuizingen in Indonesië ho peloos in de war geraakt) dat ook Ab den Hamer was overleden. Van "De Spijtop tanten" en van onze Kunstkring. Zulke berichten geven mij werkelijk een groter opd.nder dan U in Holland, weet U. Want deze vrienden gingen levend met mij mee naar Indonesië. Als ik weer eens van de straat at, zag ik Ongkiehong's gezicht weer voor me, hoofdschuddend zoals altijd, en toch met een diepe genegenheid en waakzaamheid. En ik knipoogde terug, zo als altijd, en deed toch m'n zin, want hoe zou ik U moeten schrijven over levend Indonesië als ik zelf niet mee durf te leven? En als ik met gestrande Indo's sprak in Thailand of met spijtoptanten in Indone sië, dacht ik: "Dat fixt Ab wel..." Ik zag z'n magere gezicht voor me, zijn lange so bere gestalte ,zljn rustige glimlach in het bedaarde gezicht... Ja, en alles was reeds voorbijl... Ab heb ik het kortst maar het best ge kend. Toen ik in Holland kwam, was hij een vreemde voor me, een gepensioneerd gentleman met vriendelijke hobbies: zijn kunstavonden, zijn beeldhouwlessen. Ik waardeerde hem en zijn geluk zozeer ,dat ik gewoonweg niet de moed had om hem ervandaan te halen voor de Kunstkring, voor de Spijtoptanten. Maar ik moest hem er wel voor spreken. Wie anders? Die be greep? Zoals ik al zei: Ab was een gentleman. Altijd correct, met een streng gevoel voor etiquette en integere welgemanierdheid. Maar DUS ook met een aangeboren ge voel voor "noblesse oblige". Hij begreep het soms onuitgesproken beroep op zijn hulp en ging aan het werk, zijn welver diende "gojang kaki" en zijn hobbies ervoor in de steek latend. Vooral in het werk voor de spijtoptanten betekende dat als secreta ris een haast onmenselijk zware en ondank bare taak. Tjalie liet hem daarbij doodgewoon in de steek, omdat andere werkzaamheden hem wegriepen. Dit heb ik zelf altijd gevoeld als grove ondankbaarheid van mijn kant en nog steeds laat mijn geweten me niet met rust. Maar van Ab heb ik nooit één verwijt gehoord. NOOIT. Als hij gedacht heeft aan trouweloosheid van mijn kant, dan was hij hierin in zijn volste recht, maar dat heeft hem nooit belet om ook maar één grein minder te doen dan wat zijn eigen plichts gevoel van hem verlangde. Wat hij t.a.v. mijn plichtsgevoel soms voelde, kan ik ra den als ik denk aan de korte periode van mijn verblijf in Nederland op mijn doorreis naar Indonesië, toen ik mij opsloot in mijn kantoor voor mijn werk en niemand bezocht van al mijn kennissen en zelfs niet liet we ten dat ik er was. Op een dag kwam Ab plotseling binnenvallen en toen hij me zag, trok hij zijn wenkbrauwen verbaasd op: "Als je hier bent, waarom kom je me dan niet even opzoeken?" Hij zei het niet. Ik kon alleen maar mismoedig een handgebaar maken. Hoe enorm schiet ik al sinds lang tekort in mijn menselijke verplichtingen, vooral tegenover vrienden, die al hun eigen tevredenheid opofferden om dit Tong Tong werk mogelijk te maken! Excuses zijn waar deloos. "Hit me, You're right!" Ab deed het nooit. En honderden anderen deden het NOOIT. Mijn jongste dochtertje deed het. Ik schrijf dit stukje op haar verjaardag. Ik zit in Holland, zij in California. Toen ik wegging vroeg ze met tranen in de ogen: "Why are you leaving again (ze spreekt al tijd Engels)? This is the third time in a row you are away on mij birthday..." Ja, "alsof de duvel ermee speelt" zeggen ze hier in Holland, altijd moet ik perloe ergens anders zijn als ze jarig is. En toen ze nog maar drie jaartjes oud was, was ze vaak helemaal alleen thuis. Want in die beginjaren van Tong Tong was ik zö straat arm, dat moeder ook werken moest, oudere broers gingen naar school. Dan zat ze he lemaal alleen voor het raam me na te wui ven terwijl de tranen haar langs de wangen stroomden, duimpje in de mond. "Huil niet Over drie uurtjes komt je broertje van school!" Is dit een jankverhaal? HELEMAAL NIET. Het is dóódsimpele werkelijkheid. Wij alle maal hebben een verborgen en vergeten verdriet dat niemand kent. Wij zijn allemaal niet geboren om te krijgen alleen, maar OM TE OFFEREN OOK. De een huilt zijn ogen uit, de ander verbijt z'n verdriet, een ander kankert eindeloos, maar het Lot NEEMT van allen van ons zonder erbarmen. Zou ik toch niet een beetje... Als een kaars al van twee kanten brandt, mijn bes ten, is er geen andere plaats meer om aan te steken. Dat geldt niet alleen voor mij, maar voor velen van U ook. Ik ken U toch? Ik zie toch naast de open lach en' het stra lend optimisme de groefjes naast Uw o- gen? Het kleine bittere trekje om die mond hoek ,het grijze haar? En soms, als niemand op U let en U ietwat verwezen door de Pasar Malam loopt, zie ik Uw alleenheid toch? Wij zijn ALLEMAAL min of meer ontroost baar, vergeten en voorbij. En het leed van de wereld spaart ons nimmer. ONdank is 's werelds loon. Eens zat ik op een barkruk van café Tramhalte in de Bantammerbuurt van Am sterdam. Ik zwierf toen overal door Holland om het werkelijk goed te kennen (en betoel: het dochtertje zat alleen thuis. Ze heet Vi vian weet U, en dat betekent: ik leef!) Naast me zat letterlijk geknakt, lichamelijk en geestelijk, zo'n "dertien-in-een-dozijn- burgerman", saai, waardeloos, volkomen onbewust van de vrolijkheid om 'm heen naar z'n lege glas te staren. "Drink er eens eentje op mijn gezondheid", porde ik hem aan. Hij hief het hoofd op en keek me aan met een blik van zulk onzegbaar leed als ik maar zelden elders gezien heb. Midden in dat "Lebemanner" geroezemoes en de vrolijke meide. Op zijn beurt weer middenin dit welverzorgde rijke Nederland! Lees verder volgende pag. DE NIEUWE Wegens het overweldigende succes, dat de Bonnet-kalender 1964 heeft gehad, hebben wij de 4 mooiste platen (van de 7) opnieuw gebruikt voor een kalender 1966. Het formaat van deze nieuwe Bonnet-kalender is kleiner en wel: 24 x 40 cm en zal daardoor gemakkelijker een plaats vinden aan Uw wand. Prijs: f 2,95 0,40 porto f 3,35. De recepten van de zijn thans in mapjes verzameld, getiteld: VAN HEMELMODDER TOT MIXERMAYONAISE. Meer dan 80 Indische, Europese, Amerikaanse, Mexicaanse recepten voor 1,75 f 0,25 porto f 2, Verkrijgbaar door storting van de verschuldigde bedragen op giro 6685 16

Tong Tong | 1965 | | pagina 16