SPELDJES PM 65 SPELDJES SPELDJES SPELDJES VAN HIER EN GUNDER Prinses Beatrix' verloving VERZAMELAARS, LET OP Voor diegenen, die niet in de ge legenheid waren een bezoek te brengen aan de PASAR MALAM hebben wij nog een aantal speci ale PASAR MALAM speldjes in voorraad gehouden. Verkrijgbaar bij TONG TONG met een pak PASAR MALAM lu cifers, samen voor f 0.60 "Het stuk van Meitie in Tong Tong van eind Juni was me uit het hart gegrepen. Toch vraag ik me af of Meitie's standpunt "het" Indische standpunt genoemd kan worden. Zo veel anderen zijn immers al "helemaal geas simileerd" A. van Winkel "Bravo Meitie! Hantem pakoe di atas ke- pala! En toch jammer dat Tjalie hier niet is. Hoe zou hij 'm geraakt hebben!" Ferdinands Tjalie was er wel, maar heeft zich na alle deining over het huwelijk van H.K.H. Prinses Irene toch niet erg druk gemaakt. After all blijkt uit de ingezonden stukken in alle bladen (en menig hoofdartikel) dat elk huwelijk van ons Vorstenhuis "volks" be keken wordt. Ik pak de eerste de beste krant die voor me ligt en pik de eerste de beste hu welijksadvertentie: HUW. Rijksambt. 46 jr, R.K., goed voork. zoekt kennism. m. aantr., beschaafde vrouw goed figuur, kunstz., financ. onafh., in bezit van gezellig huis, omg. Amsterd. leeft. 38 - 43 jr. Br. met foto enz. Het prototype van een uitgerekend hu welijk: allebei van hetzelfde geloof, allebei "van bezadigde leeftijd", hij met een vaste baan plus pensioen, dus zij een goede spaarpot plus een eigen huis. Allebei be schaafd en cultureel. (Goed voorkomen en goed figuur. Foto als bewijs). Als dit alles aanwezig is komt liefde vanzelf misschien of kan gemist worden'als kiespijn. Soms ook nog: "gescheiden (eiser!)". Ja, met een uitroepteken: ik, nobele man, heb ontbinding van het huwelijk aangevraagd omdat zij zo'n monster was. En toch was hij met de eerste ook op bovenvermelde condities getrouwd... Het is het "gelijk-oversteken-huwelijk" van precies één ons grutten voor precies zes cent, en het ideale nette buurthuwelijk. Dus verwacht men dit ook van zijn vor stenhuis. Alle mensen zijn ommers gelijk? Pas als je leest hoe precies dezelfde kleinburgerlijke mentaliteit ook spreekt uit de ingezonden stukken in de NRC, een "in tellectueel blad", schrik je. Die brieven zijn geschreven door mensen met titels: dr., drs., ir., mr., enz. dus mensen met eind Hogere Burger school! En lager burgerlijk denken kan je je nauwlijks voorstellen. Vooral de TV-uitzending en de eerste presentatie van Claus von Amsberg aan het Nederlandse volk heeft me ontsteld en ge griefd. Die vragen naar zijn "verdachte ver leden" en hoe hij over de Jodenvervolgin gen dacht! Hier zijn zelfs de grenzen van welgevoeglijkheid van het platte burgerge zin met voeten getreden. Want als Stien van de buren met Arie trouwt, vraag je ook niet bij de eerste kennismaking of Arie wel van goed hout is, omdat z'n oom gezete hep. "It was utterly, utterly disgus ting" en ik kon niet anders dan nog groter respect hebben voor de kalme, vriendelijke zelfbeheersing van het vorstelijk gezin en hun sympathieke toekomstige gezinsgenoot. Later zie je op de TV hoe "het volk" (welk deel van het volk?) enthousiast was. Je bent blij met hen mee. Het is alsof ze zich uiteindelijk verlost en opgelucht voe- (Lucifers mogen niet over de post worden verstuurd). Alleen het speldje, inclusief de portokosten: f 0.40 te bestellen door storting op Giro 668S, of zelf afhalen voor f 0.30 len na die nijpende valse introductie. We moeten dit in hemelsnaam nemen zoals het is: "les défauts de ses qualités". Er zit nu eenmaal iets plats en grofs aan élke kleine burgerman. En wie denkt aan de In donesische spot van baboes en djongossen met menige Toewan Besar (die toch van 'm hielden), zal ook maar op zoek moeten gaan naar waardering. Ook het meer dan erge tekeer gaan te gen het huwelijk van Prinses Irene heeft me verbijsterd, ook al om het domme "oude koeien uit de sloot halen" van eeuwen ge leden (de oorlog met Spanje en dieperin de haat tegen het "papisme"). Toen ik nog heel jong was, vertelde m'n vader me eens een mop: Een varensgezel ging voor het eerst van z'n leven naar de kerk en hoorde het verhaal van het leven en lijden van Christus. Diep onder de indruk verliet hij de kerk en gaf de eerste de beste Jood die hij zag, een verkoper van sinaasappe len, een "hengst" van heb-ik-jou-daar. De Jood krabbelde overeind, jammerend: "Wat heb ik gedaan?!" En de varensgezel: Jullie hebbe Jezus fermoordl" En de Jood: "Maar dat was duizende jare gelede. Daar was ik geeneens bij!" Varensgezel: "O, dat heb de dominee er niet bij gezegdl Geef me maar een kilo sinaasappele!" Ik wist niet dat dit zo diep in de volks aard zat tot ik in Holland kwam en merkte dat ik hier tot mijn dood toe koloniaal zou zijn, de Duitsers tot het einde der dagen rotmoffen, de Spanjaarden "dierebeule met d'r Alva en d'r stiere", enz. enz. De bur ger wordt niet rijper, maar is zo kwaad niet. Als je een muilpeer gekregen hebt, krabbel overeind, klop je kleren af en leg wat uit.. Misschien kopen ze nog een bamiebal van je. Een "eye-opener" was een braaf artikel in een krant, die erg eerlijk wou doen: "geef Claus de kans om te tonen dat hij een waardig Nederlander kan zijn..." Superioriteitscomplex istimewa: hef andere volken op tot de waardigheid van de Ne derlander en dan is alles okay. Eigenlijk was het grappig om te zien hoe heel Hol land met glimmende kraaloogjes en opge heven liniaal de eerste Nederlandse vol zinnen van Claus beluisterde als een vit terige schoolfrik. Sapperloot! Dat ging er mee door! Een acht plus, plus een griffel! En toen sprak glad eroverheen onze sym pathieke (en sinds lang gepardonneerde) Prins Bernhard met een accent waar wij intussen al aan gewend geraakt zijn. Ach ach, wat een verschil met de beoor deling van Pieter van Vollenhoven. Ziedaar een "waardig Nederlander" (schouders hoog; handjes open: dit IS ommers zo?) daar is automatisch NIETS aan fout - of als er iets aan fout is, niet ofer prate net as bij ons sellefers ommers? Vergeet nooit dat kleine burgermensen altijd alleen maar naar zich toe, dus naar beneden kunnen denken. Dat is overigens bij alle kleinburgers op de wereld zo. Het zijn de kleine schoothondjes die het lelijkst grommen en keffen. Alleen de verhouding ligt hier en daar een beetje anders. Dus tut-tut-tut! Niet ALLE Hollanders zijn zo. Ja toh? Tetapi adaaa! Kaloh assimilir, njang bener dooong!" T.R.

Tong Tong | 1965 | | pagina 4