4-delige RANTANGS Oude Djait en de Stromboli DIOGENES en DJOJO BOJO Vermageringskuur Grapje Vervolg van pag. 14 handjevol kapotte schepen versloeg d'Albu- querque bij Diu de letterlijk onafzienbare verenigde vloten van Arabische en Zuid Aziatische admiralen (het hout voor deze vloten was uit Klein Azië op kameelruggen naar de Rode Zee vervoerd bij honderden tonnen!) De beroemde Oost Javaanse heer ser Pati Joenoes liet speciaal een vloot bouwen om er vanaf Rembang om heel Su matra heen Malacca mee aan te vallen, niet om te winnen (want de nieuwe heersers waren immers onoverwinlijk?) maar om later op zijn lange lijst van roemrijke krijgstoch ten ook te kunnen vermelden dat hij tegen de Feringgi gestreden had! De studie van het imperialisme is een uiterst boeiende en openbarende studie! Maar de mystici hebben meer voorspeld. Ze hebben voorspeld dat eens de tijd der blanke heersers voorbij zou zijn. En toen die tijd kwam, was er geen houden meer aan, zelfs niet met de politionele acties! Ja, de tijden veranderen. Film en mode show hebben de fragiele markante schoon heid van de donkere Tropenvrouw heront dekt. Het nieuwe vrouwentype is in Europa al lang niet meer uitgestoten en geminacht. Integendeel. Meer en meer Europeanen zul len de schoonheid van Titiek op onze voor plaat kunnen waarderen en begrijpen. Zul len wij ook haar geest leren begrijpen? Dus de geest van Indonesië? Van Azië? Laat ons dit willen helpen met onze volle inzet. Met het voornemen, een eed, die wij niet verzaken. Een wonderlijke eed, die wij leren uit de Koran in het hoofdstuk van "De Dageraad": Bij de Dageraad En tien nachten En het Evetie en Onevene, En de Nacht die van ons heengaat, Zeker is er een Eed voor de denkende Mens!... en dat eindigt met de woorden: Lo! Uw God is altijd waakzaam! Wie waakzaam is, wie begrip heeft van de Karavaan van de Mensheid door de Tij den, wie Titieks schoonheid doorgronden kan, al is zij nóg zo ver en zo vreemd, voorwaar een Nieuwe Dageraad zal voor hem verrijzen! T.R. iMiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiHiiiiUuiiiiiiiitiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiMiiiiiitiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiim^ waren 2 bekende Wijzen, toen schre- j I ven ze al: j Kokkie heeft de laagste prijzen KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 j Telefoon 89438 j Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp. Telefoon 199323 AMSTERDAM - W 1 P.S. Wij verzenden over de gehele 1 wereld. I ffiiiiHiniiiiiii!iiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiinniiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiHiiiiiiiiiininnnii[iii|iiiiiiitiNiiniiiNi Oude Djait zit met gekruiste benen op haar matje in de achtergalerij. Vóór haar op de grond, staat de naaimachine. Zij heeft haar mond altijd vol spelden en een grote bril hangt op het puntje van haar dikke neus. Wanneer zij iets tegen mij gaat zeggen, spuwt ze eerst alle spelden in haar oud, rimpelig handje en dan kijkt zij me met haar bruine oogjes over de rand van de bril heen aan, precies zoals mijn grootvader dat placht te doen, wanneer hij de krant las en wij hem in ons spel stoorden. Oude djait kan heel wat vertellen. Zij heeft veel meegemaakt voor een inheemse vrouw en veel van de wereld gezien. Zelfs is zij eenmaal in Holland geweest met een familie mee. Dat was een evenement in haar leven. Dat zal ze nooit vergeten! De grote boot, de vele mensen, die erop woonden, en dan al dat water! Alle dagen en nachten reisde je maar door de zee, waar nooit een einde aan scheen te komen. Gelukkig, dat door Toewan Allah's wijze beschikking er zoveel vissen in dat water woonden want wat voor nut had het anders? Ze had ze zelf gezien, de vissen. Héél grote, die boven het water uitsprongen en met glimmende ruggen weer onderdoken en heel kleine, die er overheen vlogen als vogeltjes. Maar het mooiste, het Non was jarig. Een heel stel vriendinnen zat gezellig in een grote kring te babbelen en te snoepen van die zalige roedjak die Non gemaakt had. Zure appel. "Krësèk, krësèk - knapperig - echt lekker". Rauwe stoofperen. "Bijna nét gedongdong Aalbessen. "Ssspp, zuur, zeg". Het zware figuur nam nog een extra lepel saus. "Ach allemaal vruchten, dat zet niet aan immers?" "Nog één schepje suiker, anders is m'n koppie toebroek zo bitter na die zoete saus", zei het mollige figuur. Er werd gebeld. "Adoe zeg, wat ben jij mèger geworden!!! Hoe toch?" "F.N.H." zei het slanke figuur. "F.N.H.?" "Wat is dat?" "Van die koekjes?" "Wat toch F.N.H.?" "Een Duits perparaat". zei de slanke. "Nou dan is het vast wel goed", vond de mollige. "Maar wat is het?" wilde de dikke, onge duldig. weten, haar vingers iets te luid af likkend. "Koekjes of pillen of wat?" Flauw glimlachend keek het ideale figuur naar de tafel vol lekkers en zei toen - zacht-: "Fresse nur die Helfte".*) IKS. Eet alleen de helft. toppunt van de reis was toch geweest die berg, die zij gezien had. "Wat voor berg dan Djait?" wilde ik weten. Ik verwonderde me, hoe een oudje, geboor tig uit een land met zovele bergen, zich zó hevig voor één speciale berg kon interes seren. "Ach njonja, zó mooi" vertelde zij, "Die berg, daar kwamen wij met de boot voorbij gevaren. Hij stond helemaal in het water. Overal er om heen niets dan zee en er kwam alsmaar door rook uit. Prachtig was dat! Hoe heette die berg toch ook weer? Was het niet Swisserland?" "Neen djait, dat was de Stromboli" ant woordde ik. "Ach ja, de Stromboli" mompelde ze knik kend. "Wat is Toewan Allah toch banjak pienter ja njonja, daar staat me die berg vól vuur middenin het water en dat gaat zo maar door. Het vuur gaat niet uit en het water gaat niet koken. Adoe, de werken van Toe wan Allah zijn toch maar zó" en zij maakt het bekende manuaal met haar kort duim pje in de hoogte gestoken "djempol"! "Ja Djait", antwoordde ik, 'Toewan' Allah is pienter sekali!" Daarna verdwenen alle spelden weer tus sen haar lippen en snorde de machine weer Wanneer ik haar een half uurtje later weer even kwam bezoeken om tesamen een kop je koffie te drinken, zat zij nog haar grijs hoofdje te schudden en keek ze mij nog eens doordringend aan over de randen van haar grote ijzeren bril. "De Toewan Belanda's zijn pienter ja njon ja met hun boten en hun vliegmachines, maar zo'n berg vol vuur, wat niet uitgaat, al staat het midden in de grote zee adoe, adoeC.B. - Q. Marie Jose was nog maar drie jaar, toen zich het volgende verhaal afspeelde. Ze zat in de kamer op de grond te spelen. Op eens ging ze over buikpijn klagen. En terwijl we ons al zorgelijk afvroegen wat er aan de hand was, hoorden we een harde 'doet!' En direct daarop volgend de opmerking van Marie Jose, Ach, mijn buikpijn valt op het kleed. A. J. HASSELBACH lj[lll![[llli[lllllllinil(llllllllillllllllllllll!llllll[t[l[lllll!lllllllllll'lllllllllllllllll!!!!!l!ll!IUII"!""""l!"""i!!!^ Verkrijgbaar bij TONG TONG Prijs f 10,— 1,— porto f 11, 3 Te bestellen door storting op giro J 1 6685 of afhalen: Prins Mauritslaan 36 - Den Haag jjjjmmminimmimi

Tong Tong | 1965 | | pagina 15