AMSTEL BIER L PRACHTPILS De kemphanen van Ngko' Bok Thay Loe Jos. van Arcken I Voor OMEGA HORLOGES naar Ik zag hem door een reet van onze ge meenschappelijke schutting weer bezig. Ja, mijnheer, U moet weten, ik zat ngko' Bok als een gemene smeris te bespieden. En niemand kende ngko' Bok zoals ik hem kende (door de reet in die schutting), leder ander dan ik in Karanggede, ergens in Bali, kende hem slechts van buiten, d.w.z. vanuit de arena, want een verwoed adoe-ajam was hij. Pak Moedra, voluit I Ktut Santra Moe dra, ons Perbakel of dessahoofd, moest het eens aan de lijve ondervinden toen hij, om ngko' Bok klein te krijgen, zijn hele kan- dang-ajam leegvocht, zijn hele keurtroep kemphanen tegen die van Bok Thay Loe liet uitkomen. Telkens moest hij met lede ogen aanzien hoe zijn djagos het onder spit dolven. Ada jang totaal afgeslacht; ada jang klenger-klenger door de schok waar mee Kjai Djagotoetoel, Bok's kuddeleider, aanviel; ada jang belum apa-apa soedah lari terbirit-birit. Een snoeshaan van een djuragan beweer de eens de guitenstreken van Bok Thay Loe's djagos te kunnen "rampoeng"en. Had daarvoor uit alle hoeken van Azië de meest uitgezochte vechthanen geborongd. Maar toen in de arena zijn hanen één voor één Vervolg van pag. 18 Misschien zijn er TONG TONG-lezers die op- of aanmerkingen hebben, of een leuk idee hebben voor het volgend jaar! Stuurt U Uw op- of aanmerkingen of Uw idee naar ons adres: Academie St. Agnes, Javastraat 110, DEN HAAG. En wij zullen er goede nota van nemen. Wij zullen zelfs nog een prijs verloten onder de inzenders. Maar dan moet U het ook doen, het kan alleen maar de volgende Pasar Malam van nut zijn. Ook als U een onprettige ervaring bij de kermisattracties hebt gehad, stuur gerust in...en U dingt zelfs nog mee naar de prijs! Namens alle jongelui wil ik bij deze alle bezoekers bedanken voor hun deelname aan de kermisattracties. U hebt meegedaan voor een goed doel. Jeugdwerk in de ruim ste zin van het woord. HARTELIJK DANK! Tot slot volgen hier de 25 nummers van de loten verbonden aan de speldjesverkoop. Op deze nummers zijn de prijzen gevallen. Winnende nummer opsturen naar adres ver meld op Uw lot. Uw prijs wordt U dan toe gestuurd! 4706, 3123, 3969, 1966, 813, 118, 3576, 1231, 1364, 491, 2790, 1110, 4824, 2017, 4628, 997, 3471, 1095, 2848, 592, 3216, 4996, 1420 3647 en 2653. TOT HET VOLGEND JAAR OP DE PASAR MALAM-KERMISATTRACTIES! "Academie St. Agnes" G. W. A. v. Wees, hoofdleider. Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telef. 33 64 41 J sneuvelden, maakte hij zo'n amok dat de dessa-politie er aan te pas moest komen. De arena was ineens een strijdperk voor mensen geworden, waar de djuragan ge. bruik maakte van zijn silat-Padang en Bok Thay Loe zich met zijn koenthaoe van zijn beste zijde liet zien. Einde van het liedje; Beiden werden door de dessa-politie weg geleid en voor enige tijd in de boeien ge slagen. En nu zag ik hem weer in zijn kippenren bezig. En als ik zeg dat ik ngko' Bok van binnen kende, dan betekent dat dat ik wist van de behandeling die ngko' Bok zijn ha nen gaf, een behandeling... als, als, jah, U moet het maar van mij aannemen of niet. Ik zag hoe hij de kooien weer op een rij plaatste, op een podium dat veel van een altaar weghad. Hij stak een aantal kaar sen aan, plaatste er één voor elke kooi, stapte dan naar een mand waar hij enige boengkoesan kippevoer uit nam. Zeven stuks, om precies te zijn .precies de groot te van zijn keurtroep. Een mystiek geval. De boengkoesans plaatste hij voor een of ferpotje, en spoedig rook ik voor de zo veelste maal de eigenaardige geur van ke- menjan. Inmiddels prevelde Bok Thay Loe onverstaanbare woorden, boog hij, spren kelde hij water om zich heen, uit een kom waarin bloemen dreven, en bespoog hij de hanen één voor één. Ik kreeg er kippevel van, jazeker, kippe- vel. Want de hanen waren plotseling heel levendig geworden, trippelden driftig in de kooien heen en weer, zodat deze heftig op het podium te schudden stonden. Hekserij was het, je reinste zwarte magie. Ik had moeite om me rustig te houden, want ten slotte had ikzelf ook meermalen een goede djago aan hem verloren. En toen eindelijk het angstwekkende crescendo van hanen gekraai de buurt weer uit z'n middagslaapje haalde, zoals gewoonlijk, kon ik me wel op vreten van woede. Met dat al was de ceremonie afgelopen. Bok Thay Loe nam nu een boengkoesan op en liep er mee naar de eerste kooi. Hij prevelde een paar woorden, riep de haan bij zich en voegde hem een paar onsamen hangende woorden toe. Ik zag hoe hij de kooi opende, de haan verzocht eruit te ko men, en hoe hij, toen de haan eenmaal op zijn hand zat, het dier begroette: "Tabik, ngko. Oewé bilang telimakasi ambèk ngko. Oewé ini kali oeda oentoeng lagi slatoesli- boe loepiah". En met de volgende (voer in de snavel spuwende): "Eh, Kjai Djagotoe toel, eheheh-eh, telimakasi, loe oenda han- tjoelken itoe kepala kampoeng poenja djago. En itoe toean Halli poenja totoan limapoe- loeliboe loe bikin konjol masoek kantong oewé. Eh-hehehe (ik knarsetandde van woe de) hehehe, telimakasi Kjai". En bij de vol gende: "Ooo, Slama' slamat, eh! Loe be- loem mampoes, memang loe badjingan, dja go ngapoesin doeit olang-olang, eh-eh, se- pelti oewé sendili. Eh, lekas masoek kan- dang loe". Het ging zo door tot mijn oren tuitten. Heel stil sloop ik van de schutting weg, te rug naar mijn huurkamertje. Die avond stel de ik mijn huisbaas op de hoogte van mijn plannen .vertelde hem onder meer dat vanaf morgen het hele sprookje van Bok Thay Loe's onaantastbaarheid in de arena een sprookje zou worden, dat ik al heel vroeg in de morgen aan de schutting bezig zou zijn, en dat ik op hun medewerking reken de. En gelukkig maar, had mijnheer de huisbaas ook iets tegen Bok Thay Loe, om dat het gekraai van de hanen hem hinderde. Ik zou hem leren, si Bok Thay Loe, om de djagos van een chemisch ingenieur met groot verlof te grazen te nemen! De hele wetenschap zou er aan te pas komen om hem dat betaald te zetten! Daarvandaan dat huren van een kamertje bij Bok Thay Loe's achterburen. Zodoende kon ik hem in zijn trainingskamp bespieden en er achter komen wat voor soort hocus-pocus-cere- monie hij er voor zijn hanen op na hield. De wetenschap, dat hij zijn hanen al tijd pas behekste op de dag vóór de strijd, dat de kooien na de ceremonie met een sierkleed werden bedekt, om eerst een half uur voor de wedstrijd te worden wegge- Lees verder volgende pag. VRAAGT Uw winkelier naar INTERFOOD - SIROPEN Tamarindo, Gingerol, Pistache. Fabriek te Beesd, telef. 0 3458 - 580 19

Tong Tong | 1965 | | pagina 19