E. J. MONTFOORT ZOON FA. JAC. JEHEE ZN. J. B. G. VERBURGT Vervolg van pag. 19 haald en vlak vóór de wedstrijd te worden geopend, én de wetenschap dat Bok Thay Loe zijn kippenren niet meer betrad in de tijd tussen de ceremonie en de wedstrijd, het waren allemaal dingen die mij bij de uitoefening van mijn wraak zouden helpen. Alsook het benutten van mijn vrije ogen blikken voor wat spionnagewerk, een fractie van mijn kennis van chemie en wat "tac tical planning". Als...als alles meeliep, zou aan de streken van Bok Thay Loe voorgoed een einde worden gemaakt. En zo, heel vroeg op de dag van de ha nengevechten, liep ik al rond te darren door het huis. In een goed afgesloten goedang had ik een klein stookplaatsje ingericht, met aan de kant van de stookinrichting een kraanbuis en een paar meter waterslang. En verder, aan een ander buisje, een grote fietspomp om...om het onzichtbare en reuk loze goedje dat ik weldra in het apparaat zou ontwikkelen via de waterslang weg te kunnen pompen...in de richting van Bok Thay Loe's heksenkeuken. Het andere eind van de slang had ik namelijk in het don ker in een reetje onder aan de schutting geduwd, net genoeg om aan de andere kant niet op te vallen, ziet U. Intussen waren de heer en mev'rouw des huizes ook al op, en liepen fluisterend te ijsberen. "Tuan Har, apa tidak apa-apa ini?" Ze trilden van zenuwachtigheid, krompen er haast van ineen. Als ze de boel er eens aan zouden geven? Dan zou ik er bij zijn en zou alle moeite en geld voor niets zijn geweest. Met nadrukkelijke gebaren stelde ik ze gerust. Tenslotte had het mij al dui zend roepiah's gekost om hen in het com plot te betrekken. "Eh, Pak Dahazei ik, "Gaat U nu maar gerust Uw koffie slurpen, met mevrouw, soepaja pikiran tidak roe- wet". En gedwee gingen ze toen naar de galerij. Daarna kon het spelletje beginnen. Ik bond mezelf een filterdoek voor neus en mond, nam het geheimzinnig uitziende che mische goedje, stopte dat met wat houts kool in de stookinrichting en stak er de brand in. Door een glazen kijkplaatje kon ik het gas zich zien ontwikkelen. Het blauw achtige, haast onzichtbare gas. U raadt het, gifgas. Een soort carbon- monoxyde, dat ik aan de hand van proeven tevoren in voldoende hoeveelheid produ ceerde om straks de beulen van Bok Thay Loe, aanvankelijk nog erg vinnig, na verloop van tijd geleidelijk te laten versukkelen, beven, duizelen en wat al meer, om op hun beurt te worden afgebeuld. Wacht maar, Bok Thay Loe, ini wat je noemt weten schap contra black magie. Dit is heel wat anders dat jouw ordinaire kemanjangas, waar je hanen zo lekker van opkikkeren! En schuddend van ingehouden voorpret pompte ik het gas door de waterslang naar de plaats van bestemming, wel een uur lang tot de tijd dat Bok Thay Loe zijn kippen zowat moest komen halen. Eenmaal zover, trok ik de waterslang naar binnen, haastte mij naar mijn eigen kippenren en rende met mijn beste djago regelrecht naarde arena. Voor de arena had zich reeds een grote menigte samengetrokken. Ik haastte me naar de combattantenruimte, zette mijn Ken Angrok in zijn kooi tussen de andere, en keek rond naar Bok Thay Loe. Hij was er niet en mijn hart sloeg bereids een slag over. Waren zijn hanen soms vroegtijdig kapot? Ik ging naar buiten, keek de weg af, en ja hoor, gelukkig! In de verte zag ik hem zeulen met zijn gebroed, de glad dekker! Ik ging weer naar binnen, groette vrienden en kennissen en trok mijn geheim zinnigste gezicht. Daar de strijd als een soort revanche werd beschouwd, wilde iedereen de eerste zijn om tegen Bok Thay Loe uit te komen. Zelf hoefde ik mij niet druk te maken, want al een hele tijd terug had ik met Bok Thay Loe afgesproken om mijn Ken Angrok tegen zijn Kjai Djagotoetoel uit te laten komen. Paké totoan seratus selatoesliboe Iho ngko Bok, had ik nog gezegd. Seratoes riboe (k)eizachte roepiahs. "Oewé, oewé, toean Halli!" lachtte die gemene vent, in een dikke grijnslach die ik met een Judaswelkom beantwoordde. "Per- sétan koé Bokloe", gromde ik, "Gemenerik. Deze keer ontloop je me niet. Ik zal mijn vijftig terug krijgen en één van jou erbij". Toen Bok Thay Loe zich liet zien, brak een luid geloei onder de tontonners los, een mooie gelegenheid om te zien of er nog leven in dat duivelsgebroed van hem zat. Ik deed of ik struikelde, tegen de kooi en aan, en ja hoor, ik hoorde ze met de wieken klappen. Regelrecht haastte ik me naar de arena, waar Ken Angrok reeds zijn eerste "warming-up" onderging. De toeschouwers hadden zich inmiddels om de arena geplaatst, een met bamboelat- ten afgesloten ruimte, verdeeld in zeven vakken, een systeem speciaal uitgedacht voor hanegevechten. Bok Thay Loe's hanen waren intussen aangekomen en door zijn supporters over de zeven vakken verdeeld, ieder met een bewegingsruimte van vier bij vier. Mijn Ken Angrok kwam in het eerste vak tegenover Kjai Djagotoetoel, in het tweede zag ik de haan van Pak Moedra, Sang Gatotkatja, tegenover Kjai Djagal 'Pa- Ja, de andere vakken waren door de ru ziënde djuragan geborongd. Het spel kon beginnen. Tegen obstipatie TAMARINDOL van Interfood per jampot 1,65 Fabriek te Beesd, telef. 0 3458-580 Onder heftig gejoel werden de kooien ge opend. De hanen stormden de ruimte bin nen, die van Bok Thay Loe reeds minder geestdriftig dan hun tegenstanders. De om standers schreeuwden en brulden door el kaar: "Hajooh, Kjai Djagoetoetoel. Djibrat. Hantem! Hhoooooo-o-oü! Sikat kaping. Ha jooh, labrak, hooooo-o-o!" Van de weerom stuit begon ik mee te gillen. "Slompret, hajooh, hahaha-ha! Hajooh sikat si-Djago- toetoel itoe. Hajooh Ken Angrok, ahaha Ik zag Djagotoetoel ineenkrimpen en stui pen maken; in het vak van Pak Moedra had Bok's haan reeds een flinke haal op gelopen, die hem alle vechtlust ontnam; djuragan Katutdasa schreeuwde het uit van plezier. "Hajoooooh- ho, hantem, djotos Bok Thay Loe poenja. Hajooh konjolin dia". Mijn haan gaf Djagotoetoel zo'n ferme op stopper dat deze, reeds bedwelmd, in het rond tolde. Het gifgas deed zich trouwens overal voelen. Over de hele linie werden de hanen van Bok Thay Loe toegetakeld. De djuragan hield reeds twee van diens hanen triomphantelijk in de hoogte. En Ken An grok had Kjai Djagotoetoel reeds meer dan half geveld..." Nahh, hittoe dia, kapok Ihoe bangsat". Pak Moedra wandelde de arena binnen om de Kjai Djagal Pala op te rui men, Kjai Djagotoetoel hield zijn prestige van kuddeleider nog enige tijd hoog. Toen ook deze gevallen was, greep ik hem van de grond, stopte hem in mijn tas, en nam aan de jurytafel mijn geld in ontvangst, dat ik bij de steendode Kjai in mijn tas stopte. Binnen een week zat ik weer achter mijn chemicaliën en retortjes, tevreden over het plezier dat een strijd tussen weten schap en black magic had opgeleverd, nóg in mijn schik met de wijze waarop de Per- bekel had geschaterd toen ik hem ditzelfde verhaal vertelde. En Bok Thay Loe? Ach, die koopt wel weer een paar andere hanen. AFT. miniminmumiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiimiliumiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| GRAFMONUMENTEN NATUURSTEEN E Toonzaal: TORENSTRAAT 82 DEN HAAG TEL. 60.0746 iiiniiiiiniiiniiitiitiniiiititi (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hag e Tel.: 332288 20

Tong Tong | 1965 | | pagina 20