SPELDJES PM 65 SPELDJES SPELDJES SPELDJES ^§?VVAN HIER EN GUNDER Indonesisch „Gepruts" n'/S VERZAMELAARS, LET OP Voorjdiegenen, die niet in de ge legenheid waren een bezoek te brengen aan de PASAR MALAM hebben wij nog een aantal speci ale PASAR MALAM speldjes in voorraad gehouden. Verkrijgbaar bij TONG TONG met een pak PASAR MALAM lu cifers, samen voor f 0.60 Met intens genoegen las ik je belevenissen in Poelang. Ik heb begrip voor je inzicht hoe je de vele kwestie's daarin behandelt. Dat met het 'bong- kar motor" de Indonesiërs blijk geven van vernuft en energie, heb je het varkentje juist op de snoet getikt. -Perljaja! Zo is een paar maanden geleden een familie vanuit Indonesië in Heerenveen aangekomen, waarvan de lader door die om standigheden, die jij in "poelang" beschreef, in zijn werk zo zelfstandig was, dat hij op korte termijn technisch-afdelingschef is gewor den. Zijn zoon, die nog geen Nederlands spreekt, voldoet bijzonder goed en is een ge waardeerde kracht in een bromfietsenfabriek.- Van het bongkarren van motoren en het re pareren daarvan met "oud-roest-materiaal" door eigen initiatief, krijgt de mens een zekere vernuftheid om te improviseren.- Vele kolonisten'indertijd in Nieuw-Guinea hebben daardoor hun technisch vernuft ver kregen door japanse karren uit de bush-bush te slepen, daaraan te prutsen en zowaar de vrachtwegens te laten karren op ook in de bush-bush gevonden benzine met een 100 oc taangehalte.- En ze hadden daarmee karweitjes verricht, gewoonweg fantastisch. Als je niets hebt, moet je met wat je hebt kunnen impro viseren. Daar zijn omstandigheden, dat je uit de impasse moet geraken en niet stil mag zit ten en zeggen: goea nggah bisa sèh". Gedu rende mijn iele tournee's in Nieuw-Guinea, hebben wij in het binnenland veel moeten im proviseren, ook op medisch gebied. "Dollar- wonden" die de junglepapoeas hadden, hadden we kunnen genezen met geweervet en suiker met als verband droge pisangbladeren.- Met primitieve middelen konden we toen in de jaren 1948, toen alles nog zo schaars was, onze tournees verrichten.- Hoe hadden de ko lonisten in de jaren 1931 na vele sterfgeval len de zwartwaterkoorts kunnen bedwingen met kankoeng of met de wortels van de alang- alang. De moeilijke tijd heeft de Indonesiër geleerd zichzelven te kennen en daaruit als een nieuw praktisch mens te herrijzen. Zonder te vloeken met een: perèk perdom sèh. Op slot van rekening ligt de Indonesiër ons aan het hart. niettegenstaande onze tjap "Blan da" met de aankleve van domme discriminatie, die je noch min of meer openlijk dan wel bedekt hier ondervindt.- Beste Tjalie, kerel, bedankt voor je stukken. Soms ben ik het niet eens met je geschrijf, doch dan tracht ik tnezelven in je otak te plaatsen en vind dan dat je 't goed hebt ge daan.- D. A. Tessensohn. a. Uit deze brief blijkt dat oud-gasten In donesië begrijpen kunnen (en door de schijn heen zien) ook al zijn ze niet in In donesië geweest. Dit is het geheim van Tong Tong's groei geweest "tegen beter weten in" gedurende de afgelopen jaren. Zulke brieven heb ik de hemel zij dank, méér gehad. Wat wij waarderen moeten in ieder mens, is zijn pogen om te begrijpen, niet eeuwig tetteren op de eerste de beste schijn. Al dat gekatjauw over Indonesië is eigenlijk zo diep teleurstellend voor ONZE kortzichtigheid. b. Er zit een gevaarlijke bij-noot in deze brief, die er voor Tessensohn niet in zit, maar voor sommige "critische" lezers wel: dat inderdaad toegegeven wordt dat men maar prutst en dat het DUS een rommeltje is in Indonesië. Maar wie als Tessensohn nóg dieper kijkt, ontdekt de vermogens om uit dat gepruts te komen tot enorme con structie. Bij het rondscharrelen in bèngkèls in Indonesië vond ik dezelfde geest die ik zag in foto's van het eerste "geknoei" van Ford en van de gebroeders Wright (de uit vinders van het vliegtuig). Ik sprak in Ame rika Hofstetter, die in de Amerikaanse com missie zat voor het bestuderen van de mo gelijkheden van de metaalindustrie in In donesië. Als modern techniker kon hij ge makkelijk duizend tekorten en gebreken aanwijzen, maar hij was vol lof over de Mens zelf en zijn mogelijkheden (hierover schrijf ik nog wel een artikel). c. Indonesië is achter. Ja. Eens gingen mijn zoon en ik naar athletiekwedstrijden in Los Angeles kijken. De vijfduizend meter. Er startten een twaalftal lopers. Als oud-athleet kan ik vrij goed athleten en stijlen beoorde len. Ik wees op een loper en zei: "Op deze vent moet je letten! Hij is goed!" Het begin logenstrafte mijn woorden. Mijn favoriet raakte meer en meer ten achter, tot zelfs meer dan een halve ronde. Anderen daar entegen, spectaculaire typen met zo'n borst kas en zulke spieren, liepen indrukwekkend voorop. Ronde na ronde ging voorbij. Mijn zoon dacht misschien het zijne van Pappie's oordeel. En toen begon mijn "walang koe- roes" in te lopen. Formidabel! De hele are na kwam overeind van opwinding. Meter na meter van zijn achterstand "vrat" mijn djago op van zijn wanhopige achterstand. Het werd een felle eindstrijd met de koploper en de wedstrijd eindigde onder donderend gejuich in een "dead heat". Ontzaglijk! Zelf wel eens gelopen? Zelf een grote achterstand gehad? En pijn in je schenen en dijen en longen? Trek gehad om uit te vallen en toch doorgezet? WETEN kan je alleen als je zelf gelopen hebt en niet katjang-etend op tribunes bent blijven zitten... WIJ kunnen weten. We zijn tawanan ge weest en velen van ons hebben honger en gebrek gehad méér dan in drie hongerwin ters samen. WIJ kunnen weten hoeveel je hebben kan, hoe je als directeur van de Borsumij rijk en tevreden kan zijn met kat jang idjoe sadja. Niet de dagelijkse maal tijd van aardappeltjes met tarbot en Béar- naise saus is de maatstaf, maar de spirit binnenin! T.R. WAWEJAI (I) "Het asylrecht is dunkt mij een der meest fundamentele mensenrechten. Soen Yat Sen zou nooit leider van een nieuw China gewor den zijn als de Engelsen hem uitgeleverd had den, toen de ambassade der keizerlijke rege ring hem in Londen hadden gekidnapt. Loe Sjuun had zijn onsterfelijke verhalen niet ge schreven als hij geen asyl had gevonden in de Engelse concessie, Lenin profiteerde van het Lees verder volgende pag. (Lucifers mogen niet over de post worden verstuurd). Alleen het speldje, inclusief de portokosten: f 0.40 te bestellen door storting op Giro 6685, of zelf afhalen voor f 0.30

Tong Tong | 1965 | | pagina 3