AARDMAN OMNIBUS DE NIEUWE BONNET KALENDER IS ER! KEUKEN KALENDER 1964 van hier en gunder Vervolg van pag. 3 asylrecht om in Zwitserland de Russische re volutie voor te bereiden, Heine vluchtte naar Parijs, Marx naar New York. Verandert het iets aan het principe dat Waive jat nog geen Marx of geen Lenin is? Hadden we hem uit moeten leveren, nadat alleen reeds het feit dat hij om asiel gevraagd had, hem verder in zijn land onmogelijk maak teVoor de belangen van een paar voetbal clubs en een paar mensen als Verolme? Beste Tjalie, ik begrijp dit niet, omdat je altijd voor mij een symbool bent geweest van edel moedige menselijkheid en loyaliteit..." fef Last. Jef heeft zich altijd onvervaard ongewor- pen voor de rechten van de vrije mens. Zelfs zijn grootste vijanden hebben dit al tijd in hem gewaardeerd. Het is alleen jam mer dat hij zich wel eens te veel door on stuimigheid en te weinig door kalme studie laat leiden. De Nederlandse regering heeft zelf de "asiel-uitleg" van Wawejai's onbezonnen daad nadrukkelijk van de hand gewezen. Het wordt dan wel pijnlijk als wij het "asiel recht" tóch in het geding brengen. Want dit is het ook naar mijn persoonlijke overtui ging pertinent niet. Juist door de "asiel-interpretatie" krijgt dit relletje een veel te grote omvang en een geheel valse gedaante. Zoals ik al zei: "Hierdoor drukt men Wawejai achter een ijzeren gordijn" en dat maakt de onbedui dende zaak tot een conflict van politieke betekenis. Hoe jammer! T.R. WAWEJAI (II) "Wat heeft men dit stom gespeeld! Als Feyenoord gezegd had: ik. wil deze internatio nale speler kopen en ik zie dit als een grote eer voor de voetbalsport in Indonesië, zou er geen vuiltje aan de lucht geweest zijn. Nu draagt de affaire een vies luchtje van kid napping en politiek asielrecht! Net als bij Chapman: een zenuwachtig momentje wordt een internationaal schandaal! Ik snap er niets van!" K.S. WAWEJAI (III) "Ik meen te weten dat Minister Samkalden de Indonesische Ambassade geraadpleegd had entoen deze geen bezwaren had, was de zaak dus officieel gesanctionneerdIJ". Bergman Hiervan is niets officieel bekendgemaakt en het is dus wel moeilijk om erop in te gaan. Ik wil echter graag aannemen, dat het inderdaad gebeurd is. Het komt me na melijk ook logisch voor. Maar Mevr. de K. vertelde mij een anec dote: een Hollandse tourist zat in een volks boemeltreintje in Spanje en had vermoede lijk honger. Toen dus de tegenover hem zittende Spaanse boerenvrouw een lunch pakket opende en hem aanbood mee te eten, pakte hij een flinke boterham en ver orberde die gretig tot grote horreur van de andere reizigers in de coupé! De beleefdheidsopvattingen in Spanje schrijven voor dat men niet ijskoud alleen eet, maar toeschouwers uitnodigt om mee te eten. Maar niemand neemt dit au seri- eux. "Ja, dat moet je maar weten!" kan men kwaad uitroepen. En daar zit 'm nou juist de kneep: men MOET veel weten van an dere volken waarmee men omgaat. Ook in Holland kunnen plotselinge gas ten binnenvallen en natuurlijk nodigt ieder beschaafd mens dan uit om een boterham metje mee te eten. En kan elke gast zon der olifantshuid aanvoelen of hij de invita tie aan mag nemen of niet. In sommige gevallen is het ook verkeerd om koppig 'nee' te zeggen. En ook is het verkeerd in sommige ge vallen om niet "alleen een sneedje mee te eten" maar met gezonde eetlust een gat in de etensvoorraad te slaan waar je van om- C. Baardman Deze combinatie van drie Baardman bestsellers vormt, niettegenstaande het drie verschillende romans zijn, toch een eenheid door de majestu euze achtergrond van de Hollandse luchten en het water van de Biesbos Prijs: f 8,90 4- ƒ0,80 porto 9,70 Te bestellen bij TONG TONG, door storting op giro 6685 of d m.v. nevenstaande bestelbon BESTELBON Aan TONG TONG. Pr. Mauritslaan 36, Den Haag. Stuur mij ex. Baardmzn Omnibus a 9,70, totaal Het bedrag zal per giro/postwissel/bank worden overgemaakt. Naam Adres Woonplaats Handtekening DE NIEUWE Wegens het overweldigende succes, dat de Bonnet-kalender 1964 heeft gehad, hebben wij de 4 mooiste pla ten (van de 7) opnieuw gebruikt voor een kalender 1966. Het formaat van deze nieuwe Bonnet kalender is kleiner en wel: 24x40 cm en zal daardoor gemakkelijker een plaats vinden aan Uw wand. Prijs: f 2,95 0,40 porto f 3,35. De recepten van de zijn thans in mapjes verzameld, ge titeld: VAN HEMELMODDER TOT MIXERMAYONAISE. Meer dan 80 Indische, Europese, Amerikaanse, Mexicaanse recepten voor 1,75 0,25 porto f 2, Verkrijgbaar door storting van de verschuldigde bedragen op giro 6685 valt! Etiquette-voorschriften, fatsoensbepa lingen, een protocol bestaan niet bij de ge schreven letter alleen, maar krijgen hun ware en diepere inhoud door de intuitieve beoordeling. Als de Nederlandse minister de Indonesi sche ambassade vraagt of deze bezwaar heeft tegen het verzoek van Wawejai, kan moeilijk gezegd worden: "Ja!", want dat is immers strijdig met de eigen vrijheidsop vattingen? De ambassadeur is erkentelijk voor de inlichting en neemt automatisch aan dat de minister tóch zegt: "Neen". En nu zegt de minister: "Heerlijk! Dankjewel! Wawejai. je bent vrij!" Ik geloof dat de ambassadeur net zo beteuterd heeft geke ken als die Spaanse boerenvrouw, die daar opeens een vette boterham verdwijnen zag! En ik begrijp dat men in Indonesië be nauwd denkt: "O jé! We zullen later zeker meer van die beroerde misverstanden heb ben!" Niet alles kan in de wereld worden gematst met "effe een kontrakkie" of: "hij hep zellef gezegd dat ut mag!" Ook Neder land heeft op diverse terreinen zwakke plekjes en lange tenen, waar wij hoopvol begrip van anderen verwachten. Internationale contacten zijn niet alleen een kwestie van harde contracten en van fraaie handtekeningen voorziene documen ten en manifesten. Ze zijn veel meer een kwestie van waarlijk hart tot hart spreken en polsslag tot polsslag voelen. Het land dat deze kunst niet verstaat, maakt altijd brokken. T.R.

Tong Tong | 1965 | | pagina 4