DE EURASIËRS ASTROLOGISCHE VERJAARDAG- KALENDER Van Bangkok naar Singapore vloog ik per Malaysian Airways. De stewardesses waren "beeldjes", kennelijk Eurasians. Maar desgevraagd gaf slechts één van de drie het toe. Ik zei haar dat ik zelf ook Eurasian was en na een lang verblijf in Europa en Amerika voor het eerst weer terug was in Zuid-Oost-Azië. En wie ik in Singapore zou kunnen interviewen over de positie van de Eurasians. Ze schreef deze naam voor me op: Sir Geno Oehlers. In Singapore vond ik in het telefoonboek diverse Oehlers en maar één Sir, en die heette niet Geno maar George, Nochtans geprobeerd en hij bleek de juiste te zijn. Dus werd over veel aanzelingen en bezwa ren heen een afspraak gemaakt. Nu zal de lezer in dit artikel enorm veel karakteristieken terugvinden, die ook in de Indo-groep bestaan. Zowel in kleine als grote zaken. Typisch was b.v. al direct dat deze pro minente Eurasian "onder ons" blijkbaar Ge no werd genoemd, maar naar buiten die naam niet kende. Zoals in de Indo-groep vele Tjalie's koppig Charles wensen te he ten voor de buitenwereld. Sir George Oeh lers vertelde me van Deense afkomst te zijn en zijn leven lang civil servant te zijn ge weest (zoals verreweg het grootste deel van de Eurasians, vertelde hij). Na de oor log was hij o.m. "Speaker in the Senate" geweest (ruwweg te vergelijken met de groep der benoemde leden in de Indische volksraad). Voor zijn verdienstelijke werk in deze periode was hij in de adelstand verheven (gerechtigd tot het voeren van de titel Sir). Sinds enige tijd echter voelde hij zich meer aangetrokken tot rustiger werk en nu was hij Hoofd van de dienst Public Utilities van Singapore. Ik maakte ook kennis met een jong be stuurslid (circa 30 jaar) van de Eurasian Association, Henry Scully, van een type waarvan er in het oude Batavia twaalf In do's in het dozijn zouden gaan. Ik sprak hem, omdat de voorzitter van de Associa tie, mr. Mossburgeon, uitstedig was even als ook een ander prominent vertegenwoor diger, de Sousa. De De Sousa's zijn al 75 jaar (sinds het oprichten der associatie) prominente figuren in de Eurasische wereld. Ze behoren tot een geslacht dat terugstamt tot de Portugese tijd (41/2 eeuw oud). Ze hebben een bekend advocatenkantoor aan Raffles Quay. Maar Henry Scully was wat wij zouden noemen een "tjabé rawit", die fel gekant was tegen de vorige generaties die "helemaal Engelsman" wensten te zijn. Hij was overtuigd dat de plaats van de Eurasian in Azië hoorde te zijn en propa geerde fel voor het Malaysische burger schap. De typische sprong dus ook van de gemiddelde Indo naar het alleenzaligmaken de Nederlanderschap of Indonesiërschap zonder zich ervan bewust te zijn, dat voor het bewuste burgerschap ook een bewuste identiteit de basis hoort te zijn. Zowel de heer Oehlers als de heer Scul ly begrepen de volle omvang niet van vra gen als: "Heeft jullie clubhuis een biblio theek?" (Neen), "Studeren jullie je eigen historie?" (Neen), "Hebben jullie prominen te schrijvers?" (Neen), "Schilders? Dich ters? Musici?" (Neen). SIR GEORGE OEHLERS De historie van de Eurasian gaat zich nu in Singapore 180 graden omwenden: eerst gerichtheid op de Brit, nu op het Maleise burgerschap. Maar nog steeds is de zelfkennis, het zelfonderzoek, de zelf bewustheid ver te zoeken. De (uit circa 10.000 man bestaande) Eurasische groep gaat kleurloos in de omringende massa's ten onder zoals je ook kleine groepjes Eu rasians in Chinese eethuizen stil en fluis terend bijeen ziet zitten. Bescheiden, zoals dat heet Overal? Helemaal? Neen, er is een cate gorie Eurasians, die in zelfbewustheid en branie ver boven hun zusters en broers uitsteken. En dat zijn allemaal jonge Eu rasische vrouwen. Ze vallen op door hun schoonheid en intelligentie. Ze vallen ook op door hun nogal geisoleerde positie, want de Eurasische massa is nogal benauwd voor deze meisjes die zo uitdagend in het open baar durven getuigen: "Ja, ik ben Eurasi sche!" De meest bekende is de schrijfster en artse Han Suyin, die het boek schreef: "A Many Splendoured Thing" (en andere boeken als "Iron Road", "Destination Chun king", "The Rain my Drink"). Ze is van Chinees-Belgische afkomst en leefde beur telings in Europa en Azië, en moest zich dus beurtelings gedragen zoals men haar in het Westen wenste te beschouwen of in het Oosten wenste in te delen. Op een ge geven moment had Han Suyin er genoeg van. "Ik ben Eurasische en daar ben ik trots op. Ik weiger te zijn wat men belieft dat ik ben. Ik ben mijzelf. Ik ga ook niet meer in op allerlei stomzinnige praatjes over puur bloed en zo. Ik ben dokteres en weet genoeg van bloed af om zulke domme praatjes alleen maar vervelend te vinden. Het is schandelijk dat zoveel blan ken Eurasische meisjes alleen maar bege ren om hun schoonheid. En de rest komt er niet op aan. Ook wij hebben een eigen le vensinzicht, eigen opvattingen over moraal en kunst. Ik laat me niets meer voorschrij ven! Verbeeld ik me teveel? Neen mijnheer, ik ben alleen maar altijd bereid om wat van anderman's verbeelding af te meppen! Wij Eurasiërs zijn in het begin van een nieuwe tijd. Van een wereld zonder vooroordelen. Wees nooit beschaamd over jezelf. Wees trots op beide afkomsten. Durf ook het verdriet en tegenspoed aan van een onaf hankelijk bestaan. Kruip nooit weg! Besef goed dat wij niet het einde zijn van een voorbije wereld, maar het begin van een nieuwe!" Wel wel,dat is wat! En zoals ik eerder zei: er zijn veel meer Eurasische meisjes, die moedig, uitdagend en trots op dit stand punt staan. Het tijdschrift "The Asia Maga zine" heeft een heel nummer aan deze Eurasische meisjes gewijd. Waarbij ook heel wat scherps gezegd is over de Eurasische groep als geheel. De groep die bij het eind van het koloniale tijdperk "niet verlangd werd door het vadervolk en misbaar geacht door het moedervolk" der mensen, die ge neratie na generatie door het vadervolk waren gebruikt als perfecte staatsdienaren in ruil voor maatschappelijk overwicht over de authochtone volksgroepen, enz. enz:, theorieën waarmee ik het niet eens ben, ook al schijnen ze vaak juist. Het ontbreekt zowel de Europeanen als de Aziaten en niet het minst de mengbloedgroepen zelf aan voldoende exacte en historische kennis van de Eurasiër (de Indo) om zo lichtvaar dig te oordelen. Eén ding is echter ontegenzeggelijk een feit: dat door het onbevreesde en frisse optreden van vrouwen als Han Suyin op den duur een betere kijk zal ontstaan op de Eurasiër. Han Suyin is in heel Z.O. Azië een heel bekende figuur, die de pen heeft durven kruisen (en erom gewaardeerd is) met tal van prominente figuren. Soe- karno, Sihanouk, Tengku Abdul Rachman en Lee Kuan Yew kennen haar. In het Britse parlement is haar naam vaak genoemd met somstijds bewondering en somstijds be nauwdheid ("Is she a communist?"). Het spijt me, haar niet te kunnen ont moeten. Maar de kennismaking met de "Sin gaporese Indo", hoe kortdurig ook, is toch wel een leerzame kennismaking geweest. T.R. minimin Verkrijgbaar bij TONG TONG Een origineel cadeau voor slechts f 3,1- ƒ0,40 porto, totaal f 3,40 Te bestellen door storting op giro j 6685. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii 9

Tong Tong | 1965 | | pagina 9