M—1 Laatste dag in si Rengo-Rengo Indonesische 1 nachten Willem Brandt t Kampdoktoren Het wordt langzaam licht in de hong. De ramen tegenover mij, die uitzicht geven op het Oosten en op de "trem", beginnen zich vaag af te tekenen. Het zal waarschijnlijk mijn laatste dag zijn als patiënt in de dysenteriehong. Als ik nu maar weer niet direct malaria krijg zoals vorige maand, want dan gaat het natuurlijk ook weer mis met mijn darmen. De oorlog kan nu toch niet lang meer duren. Alles wijst daarop. Eerst die verdubbeling van de rantsoe nen. Toen die Jappengeneraal die zelfs in de hong kwam om de zieke kampleider naast mij te begroeten. En dan Sammie, de Jap van de houtploeg, die om een verkla ring vroeg, dat hij nooit had geslagen. De huichelaarl Gisteren die commandant van Aek Pamienke, die mij de groeten van Be atrijs overbracht. Wat bezielt die Jappen? Zou dan toch werkelijk de vrede... "Heden, Vrijdag 24 Augustus 1945", roept oude Opa Kühn. "God zij dank", antwoordt de 80-jarige pastoor Wolf. De dag is begonnen. Ontbijt: Je kunt duidelijk zien dat we dubbele rantsoenen hebben. De pap is veel dikker en er is zelfs wat suiker bij. Zou het waar zijn dat de Russen de 19e aan de Jappen de oorlog hebben verklaard. De soe- karilla's beweren dat er zelfs al wapenstil stand is. Doktersvisite: Ik ben als patiënt ontsla gen, maar zal vannacht nog in de hong blijven slapen en mag dan morgen naar hong 9 terug. De Chinees, die de groenten levert, zegt dat de Jappen in Rantau Prapat gisteren een toespraak van hun kolonel hebben gehad, waarop een groot gehuil en geklaag volgde dat tenslotte uitliep op een flinke dronkemansbende. We zouden wer kelijk over een week vrij zijn. Elf uur: De Jap laat vragen of ik al beter ben, want dan moet ik in het vrouwenkamp gaan werken. Dat hadden ze twee jaar eer der moeten bedenken. Het zou anders wel heel erg heerlijk zijn om Beatrijs in het hos pitaal terug te zien. Ach, de Jappen bewe ren altijd zo veel. Afwachten maar, Vijf uur: Zojuist Monne begraven. De sterkste man van ons vroegere werkkamp in Pamienke. Tegen een heftige bacillaire kon zelfs hij niet op. Arme Monne, zó vlak voor de vrijheid. De kreet gaat door het kamp. "Alle kampleiders, hongcommandanten en dokto ren direct bij de Jap komen". Nog nooit werd een bevel zo snel opgevolgd. Daar gaan we. ledereen voorvoelt wat er gaat gebeuren. Achter ons, in het Westen, begint de reeds bewolkte lucht pikzwart te worden en bliksemt het af en toe. Er komt een geweldige donderbui opzetten. Laat maar komen. Wij gaan het grote nieuws horen. Voor het huis van de commandant staan een stel ons volkomen vreemde Jappen. Onder hen herken ik Matseno, een arts waarmee ik in het begin van de bezetting af en toe te maken heb gehad. Hij groet mij nu zeer beleefd en draagt zelfs een stoel voor mij aan als hij hoort dat ik ziek ben geweest. Alle doktoren moeten zich verza melen op de voorgalerij van het huis van de wacht, de anderen zitten bij de Jappencom- mandant. De zwarte wolken zijn nu bijna boven ons en in de verte horen wij de regen komen. Na wat heen en weer geschuifel zitten we tenslotte met z'n allen om de vrij lange tafel met Matseno aan het hoofd. Onder tussen is het bijna schemerdonker gewor den onder het lage dak van de galerij. Dan staat Matseno een beetje schichtig op, aarzelt even en zegt dan met een plech tig gezicht: "Gentlemen, the war is over". Daar zitten we dan, doodstil, kijken elkaar met houten gezichten min of meer wezen loos aan. Niemand zegt iets, iemand zucht heel diep. Ineens is de regen er en slaat met geweld en oorverdovend lawaai op het zinken dak vlak boven ons. Dat breekt de spanning. Als op bevel springen we alle maal op van onze stoelen, slaan eikaar op Lees verder pag. 25 "Kampong Makassai", het kamp aan de weg Djakarta - Bogor, waar ook zoveel krijgsgevangenen gezeten hebben. De enorme barakken staan er nog steeds, hoewel ze van primitieve bouwmaterialen zijn gemaakt. De krljgsgevangenentuintjes leven nog en staan er goed voor. Nu is er een militair kam pement van gemaakt. Een bundel kampgedichten van t Verkrijgbaar bij: t BOEKHANDEL TONG TONG t Prijs: ƒ3,50 ƒ0,25 porto 3,75 t Giro 6685 Telefoon 542.542 I Op een enkele droevige uitzondering na, waren de Nederlandse kampartsen voor beelden van plichtsbetrachting, opofferings gezindheid, en mensenliefde. Ik was vaak in de ziekenzaal, èn als patiënt èn als "so ciaal werker", zoals ze het tegenwoordig zouden zeggen: mensen voorlezen, opbeu ren, helpen, kortom alle mogelijke morele steun geven. Uiteraard had ik veel contact met de doktoren, en ik mag me dus be voegd achten een oordeel over hen te vel len. Van één van hen, een 24-karaats In dische jongen, heb ik een speciale aante kening in mijn "kladboek", dd. 4 Nov. 1944: Voor Dr. Lammers van Buren, namens Hos pitaalbarak 14 t.g.v. zijn verjaardag. Dokter, op een dag als deze, Drukt het juk U extra zwaar: Waar er feestvreugde moest wezen Is het gezin wreed uit elkaar! Zonder bloemen of geschenken, Zonder huis in feestgewaad, Moet ge weer die dag herdenken Achter haat'lijk prikkeldraad. Maar hier is een groep van mensen, Die in grote dankbaarheid U het beste toe wil wensen "Spoedig vrij in vredestijd Dankbaar zijn zij voor de zorgen, Al Uw krachten en Uw tijd, Die ge gistren, heden, morgen Steeds aan Uw patiënten wijdt! Luistrend naar de vele klachten, Die ge daaglijks van hen hoort, Komt gij veler leed verzachten Met de kracht van 't troostend woord! Zonder hulp van medicijnen Zijn er wonderen verricht, Werden maandenlange pijnen Door morele steun verlicht! Geen van ons zal ooit vergeten Hoe U in dit hospitaal Slechts met rust en slreng-diëten Ons genas van kwade kwaal. Dokter, op een dag als deze, Hebben wij tot slot de wens: Zoals U te mogen wezen, Werkend voor Uw medemens! P. MONOD 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14