Biirii Bibit PMbKiWu BA (fabit BONTOT IN HET TIJGtRBOS Lieve Bibits allemaal, VI Het Schoolfeest En hoe maken jullie het allen? Is iedereen op school een klas hoger gekomen? Zijn de rapporten goed en kunnen jullie ouders tevreden zijn, omdat hun kinderen het afge lopen jaar zo goed hun best gedaan heb ben? Fijn, fijn, fijnll! En wat verder? Na de vacantie? Dan met nieuwe moed en ijver voorwaarts gaan. Intussen zullen verschillende Bibits te groot geworden zijn voor ons hoekje. Dat hindert helemaal niets, want dan wordt je gewoon Tonggèret. Leuk, hè? Die Millie van de Tonggèrets schreef in haar rubriek juist over haar vacantie in Denemarken. Heerlijk, hoorl We zijn erg benieuwd naar Millie's verdere belevenissen. Over Denemarken gesproken, weten jullie, dat Denemarken vlak na de oorlog, toen de eerste repatrian ten uit Indonesië hier in Holland kwamen een hele organisatie op touw gezet heeft om de uitgehongerde Indische kinderen een goede tijd te geven? Er werkte oa. aan mee de Neder landse Pastoor Bartels, die toen al ruim 15 jaar op het Deense eiland Bornholm werk te, en daar nu nóg zit. Het Deense Rode Kruis heeft toen voor ik meen 500 Indische kinderen een vacantie-adres bij Deense pleegouders gezocht en ruimschoots gevon den. Het was voor kinderen van 8 tot 12. Ik had er een neefje bij, dat het bijzonder getroffen had met zijn Deense pleegouders. Ze namen hem niet alleen die ene keer voor wel drie maanden achtereen bij hen op, maar hij mocht elke grote vacantie terug komen en een zusje of vriendje meebren gen. Ook hebben ze hem de eerste keer helemaal in de kleren gestoken. O, die gulle gastvrijheid. Juist door deze neef ben ik ook bij deze sympathieke Deense familie te logeren geweest. En daar zijn jaren later mijn man en ik samen nog terug geweest. Kalle en Marie Olsen hebben zelf geen kinderen, maar hun huis (ze hebben een boerderij) was iedere vacantie vol gasten, het scheen allemaal gemakkelijk te kunnen. Het eiland Bornholm, nog acht uur varen van Kopenhagen af, is buitengewoon aan trekkelijk, veel mooie uitzichten, veel klo ven en rotspartijen aan de kust, veel ruines, en heuvelachtige landerijen. De mensen zijn er vriendelijk en gul. En heel artistiek. Maar daarover vertel ik de volgende keer verder. Prettige vacantiel TANTE MIEKE. Ja, nu zitten jullie midden in de vacantie. Heb je dan nog wel tijd om raadsels op te lossen? Als het mooi weer is speel je na tuurlijk liever buiten. Maar mócht het eens een keertje regenen, je weet ten slotte nooit In dit land! - en mócht je eens niet weten wat je moet doen, dan heb ik een mooie, maar geen gemakkelijke opdracht voor jullie. VERZIN ZELF EENS EEN RAADSEL! Ik wil geen tijdslimiet stellen, want zo'n raadsel komt je niet zo maar aanwaaien. Het is wel de bedoeling dat je het raadsel zelf verzint en niet gapt uit een of ander tijdschrift of boek. Ik moet erop kunnen door Jef Last en Udeyana Pandji Tisna De tweede plukdag in de sinaasappel-plan tage van Dajoe, stonden de kinderen al voor zonsopgang op, en deden erg hun best want die middag kwam de vrachtauto hun weer vroeg halen. 's Avonds vierde de school zijn zesjarig bestaan en kregen de kinderen van de hoogste klas hun diploma. Dajoe en de oudste meisjes sorteerden de onrijpe vruchten in een aparte mand, die waren goed om er jam van te maken. Maar onderweg begon Krieje van die onrijpe vruchten te eten, en de meeste jongens volgden zijn voorbeeldl Toen de auto in het dorp kwam gingen alle kinderen vlug naar huis om zich te ver kleden en daarna gingen ze met hun ouders broertjes en zusjes naar de school. De school was mooi versierd. Ook de tjokorde en de commissaris van politie waren gekomen en de meester hield een prachtige toespraak. Dajoe kreeg de eerste prijs en Bontot de tweede. Maar Bontot kreeg een slecht cij fer voor gedrag omdat hij zo dikwijls ge spijbeld had, Koeze was slecht in rekenen maar kreeg een tien voor geschiedenis en voor Indonesisch. Maar waarom keken de kinderen niet vrolijk toen ze hun diploma's in ontvangst mochten nemen? Waarom hield Koeze zijn handen vertrouwen dat je dit niet doen zult. Vader of moeder mogen wel helpen. Elk raadsel dat in Tong Tong geplaatst wordt krijgt een mooie prijs en de andere kinderen kunnen dan proberen het op te lossen. Inzenders van raadsels, wil je wel je leef tijd en voornaam er bij zetten? Anders weet ik niet wat ik geven moet. En voor de kinderen die het te moeilijk vinden om een raadsel te verzinnen hebben we wat anders. SCHRIJF EENS EEN VERHAALTJE! Hiervoor geldt hetzelfde. Elk verhaaltje dat in deze rubriek wordt geplaatst krijgt een mooie prijs. Het hoeft helemaal niet lang te zijn. In de vacantie gebeuren er natuur lijk allerlei leuke dingen. Je bent veel buiten en als je goed let op planten en dieren is hier altijd wel iets aardigs van te vertellen. Ik heb, om een voorbeeld te noemen, op ons balkon een voedertafeltje gemaakt voor de vogels en kan ze vanuit het keukenraam gade slaan. Mussen zijn voor niets en nie mand bang. Dikke duiven zijn dol op droge rijst. Merels en spreeuwen hebben er graag wat vet bij. Laatst was er een duif, die, na dat hij zijn buik rond had gegeten, zijn vrouwtje ging halen. En toen een kouwtje ook een hapje mee wilde pikken ging die duif boven op al het eten zitten, met een gezicht van: "Dürf-es". En zo zijn er honderd-en-één dingen waar van je vertellen kunt. Doen? Ja toch! Sturen naar 1KS, Prins Mauritslaan 36, den Haag. IKS. tegen zijn buik gedrukt en keek hij of hij zou gaan huilen? En waarom holden ze allemaal het bos in, toen er even pauze was? Krieje zei: "Dat komt omdat de boze gees ten zich wreken". Hij scheen de enige te zijn die geen buikpijn had, maar hij was wat achteraan gaan zitten, want hij dacht dat hij wel geen diploma zou krijgen. Maar het viel mee, hij hoefde niet te blij ven zitten. De meester zei: "Krieje is de laatste van de klas, omdat hij altijd kattekwaad uitvoert en fantaseert, maar hij kan het wel als hij wil en daarom mag hij zijn diploma komen halen". Maar het was zijn vader die het diploma moest aannemen, want Krieje zat op zijn hurken in het bos, ook met vrese lijke buikpijn! Toen Koeze thuiskwam wachtte hem een verrassing. Zijn vader zei: "De zoon van onze politiechef was tot nog toe op school op Java. Hij is Padvinder en brengt zes kameraadjes mee, die hier vacantie willen houden. Ze zullen in hun uniformen mee- marcheren in de optocht op 17 augustus. Maar nu willen wij Balinezen niet achter blijven en ook een Padvindersgroep oprich ten. Doe die doos maar eens open!" In de doos lag een prachtig uniform met kousen, schoenen en een haneveer op de hoed, want de haan is het teken van Bali. Koeze omhelsde zijn vader, en lag in bed nog een hele tijd te commanderen: "Links, rechts, rechtsomkeert mars!", tot hij in slaap viel, en droomde dat hij hopman was van duizend padvinders op Bali. 18

Tong Tong | 1965 | | pagina 18