Bekendmaking De rijke vlucht van onze jeugd Brieven van tijd en ruimte Mijn zoon zit in het laatste studiejaar van ju nior High (in Amerika - is te vergelijken met onze Indische Mulo; Senior High sluit daarop aan als de AMS; dan volgt College - T.R.) en reeds een halj jaar voordat hij deze school ver liet, werden zijn ouders uitgenodigd op een meeting van leraren van zn toekomstige Senior High. Om de verdere studie tijdig in goede kanalen te leiden. Ik ben diep onder de indruk geraakt van de vooruitgang van het moderne onderwijs. Twij fel over de toekomstige beroepskeus en over de aangeboren vermogens hoeft er niet meer te bestaan. Er wordt een zo breed mogelijk aantal gegevens verzameld over de prestaties van de nieuwe leerling in alle vakken. Deze gegevens worden in een computer gestopt en die wijst in een paar seconden ABSOLUUT ZEKER aan in welke richting de beste ver mogens van de leerling liggen. Hierop worden dan de vakken gekozenwaarin hij zich verder bekwaamt. Het kan niet missen. De meeting werd geleid door de directeur tan de Senior High School, die vertelde dat hij stuurman teas geweest en dat bij de navi gatie de koers altijd bepaald wordt op absoluut vaste punten, die niet veranderen. Dan is "verdwalen" niet mogelijk en het gestelde doel wordt zeker bereikt. Zonder tijdverlies, zonder inspanningsverlies, enz. Zo wordt ook de toe komst van de moderne leerling bepaald op vaste orienteringspunten, die door de compu ters worden bepaald. Zelfs de "menselijke fout" van de arbeidsanalyst en de psychome- trist is helemaal uitgesloten. Elke leerling kan er absoluut zeker van zijn dat hij bij het volgen van de lessen de topprestaties bereiken kan, die hij zelf nog niet eens vermoeden kan. Hoewel het echter allemaal overtuigend klinkt, ben ik vaag ongerust en ik weet niet waarom. Mrs. de Maar. In het onderwijs van de laatste decennia heeft zich ongemerkt een draai voltrokken van volle 180°. Niet langer wordt er naar stig van onder af opgebouwd naar boven toe, maar nu wordt gezegd: wat verlangt de maatschappij van de naaste toekomst op top-niveau? En daarheen wordt de jeugd "opgetrokken". Niet langer wordt gezegd: we zullen wel zien wat m'n jongen later wordt, en via lager en middelbaar onderwijs wordt dat langzamerhand duidelijker, maar: onze cultuur heeft die en die topkwaliteiten absoluut nodig om niet ten onder te gaan en we beginnen al vroeg onze genieën te ontdekken en te specialiseren in de ge wenste richting. Op het gebied van de kern-fysica, de chemie, de electro-dynamica, de gemecha niseerde oorlogsvoering moet men zijn con currenten op het wereldtoneel voor blijven, of anders is instorting van onze welvaart daar onvermijdelijk het gevolg van. Het is niet alleen in Amerika zo, maar ook in Europa. Wie artikelen leest over de mo derne centra van kern-fysica en chemie, staat verbaasd hoe jong over het algemeen de mensen zijn die hier werken. Op zijn 23ste jaar professor en in staat ontdek kingen te doen, waar Frankenstein maar een kind bij vergeleken is! Leven op een sala ris, wonen in luxe-woningen, veel vacanties en privileges, waar normale mensen zelfs op hun 60ste jaar vaak nog niet eens aan toe zijn. "Arrivée" zijn voordat je leven nog begonnen is! Hoe kom je de overige 50 jaren door? Na deze ontzaglijke begin- sneiheid, welke zullen de snelheden zijn, die alsnog bereikt kunnen worden, en hoe zullen ze de maatschappij verder opvoeren in steeds sneller vaart? John Glenn, die als een meteoor onze aarde mocht verlaten, is bij zijn terugkomst de kluts kwijt ge raakt. Het "sukkelige" leven irriteerde hem; hij waagde achtereenvolgens een nieuwe meteorieke vaart als bankier en als poli ticus en mislukte. Nu is hij "een beetje raar" geworden. Vele studenten worden tij dens hun studie al "een beetje raar": er gens schijnt de kanalisering en intensive ring van hun geestelijk leven hen "out of balance" gebracht te hebben. Wie aandachtig de moderne verschijnselen in de ontwikkelende jeugd bekijkt (het woester en primitiever dansen, de dreunen de muziek, de protesthouding van de Beat niks (waar heus meer koren onder het kaf zit dan men vermoedt), de woelingen op universiteiten in Amerika, de "waanzinnige" schilderkunst der jongeren, die gaat toch wat bezorgder denken over het "compu ter-ideaal". Inderdaad beschikt de moderne naviga tie nu over een zó knappe beheersing van "de vaste punten" dat elke bootreis nu een gemechaniseerde "ferry" is geworden over de grootste afstanden, waar men alleen nog spanning kan hebben met boord-spelletjes, liefdesavontuurtjes en ongewone culinaire kunsten. De romantiek en filosofie van de Reizen van Sindbad zijn voorgoed mors dood. Wat klagen we eigenlijk? Men maakt zijn wereldreis met Hilton-tickets haarzuiver volgens schedule, zalig rijk en zonder enig risico. De kanalisering van alle menselijke ver langens zal met de computers altijd de hoogste efficiency en de wetmatigste zui verheid kunnen garanderen. We zijn godjes geworden en doen het beter dan God. We zeggen: de Brantas ontspringt boven Ma- lang? Wetmatig moet hij bij Soerabaja in zee komen volgens de natuurlijke kortste weg van boven naar beneden? Goed, trek met een liniaal een rechte lijn van Malang via Sidoardjo naar Wonokromo, daar heb je de Brantas op zijn efficiëntst, snelst en doelmatigst! Maar nu begint de Brantas ar rogant naar het Zuiden te lopen, vertikt het weer om daar in zee uit te komen en gaat Westwaars en vervolgens Noordwaarts en Oostwaarts om na een idioot lange, stomme en onlogische omweg toch weer op die plaats in zee uit te komen, die onze com puter-geest al lang tevoren netjes (en dui zend maal efficiënter) uitgerekend had! En wie hoeft er verder nog oog te hebben voor de dichterlijkheid, wijsheid en majesteit van de Brantas? De Tijd en Ruimte van de Brantas? Een kanaal van Malang naar Soe rabaja was vast ook wel mooi geweest... Kunnen computers een Jezus, een Boed dha, een Mohammed ontdekken? Een Haba- kuk of Zefanja? Een Gauguin of een Ringo Starr (van de Beatles)? Of zijn die allemaal op de keeper beschouwd niet erg belangrijk Lees verder pag. 20 De directie van de Publiciteits- Handelmaatschappij TONG TONG N.V. maakt bekend, dat de Algemene Vergadering van Aandeelhouders zal worden gehouden op zaterdag 18 september 1965 te 11 uur in het gebouw "OP GOUDEN WIEKEN", Scheveningseweg 17, Scheveningen. De agenda, het verslag en de balans, verlies- en winstrekening over 1964 benevens het advies van commissarissen liggen overeenkomstig art. 28 van de Statuten der N.V. vanaf 3 september a.s. tot na afloop der vergadering ter inzage voor aandeelhouders ten kantore der Vennoot schap. Houders van aandelen aan toonder, die de vergadering wensen bij te wonen, zijn verplicht hun aandelen, dan wel een "Bewijs van deponering bij een bankinstelling" uiterlijk 15 september 1965 tegen ontvangstbewijs te deponeren ten kantore der Vennootschap. Het regu strekt tot bewijs van toegang. Aandeelhouders, die op toezending van het jaarverslag 1964 prijs stellen, kunnen dit aan de directie opgeven. 11

Tong Tong | 1965 | | pagina 11