1001 avonturen met de soetil Galgenhumor 8 DIOGENES en DJOJO BOJO j Vervolg van pag. 14 staat corruptie niet altijd, waar de goeden niet spontaan geven, zodat de slechten kun nen omkopen? Ik ben erg dankbaar dat ik Indonesië heb mogen zien en veel goed kope laster of "domkijkerij" heb kunnen ontmaskeren. In de hogere kringen van de Indone sische wereld der vrouw is de deelname aan de revolutie ten volle bewust en uiter mate actief zowel op politiek, sociaal als cultureel gebied. Nochtans worden de huis houdelijke plichten niet vergeten. Het huis van de beter gesitueerde Indonesische vrouw is smaakvol, vaak rijk, ingericht. Haar kinderen zijn goed gekleed en goed gema nierd, volgen het beste zij het soms duur ste onderwijs en zien vaak kans genoeg te sparen om een veelbelovende zoon of dochter een eindstudie te geven in het buitenland. Haar plichten als gastvrouw verzaakt zij nooit. In feite is het juist het gastvrouw schap, waarmee de Indonesische vrouw haar belangrijke rol speelt in het sociaal- politieke leven. Van een emancipatie naar Europees model is in Indonesië geen spra ke, zeker niet in de zin van het "in-de-man- se-plaassie". Vrouwen nemen slechts spo radisch deel aan verkiezingscampagnes als candidate, in overheidsposities als autori teit. En waar ze het doen, doen ze het met een opvallende vrouwelijkheid en kómen gezins- en familiebelangen niet in het ge drang. Om dit beter te begrijpen, moet men de Indonesische maatschappij beter begrijpen. En de dominerende rol die de familie erin speelt. Als je opmerkzaam toeluistert en een beetje geheugen hebt en kennis van familienamen, sta je verbaasd hoe goed men zijn verste neven en nichten kent, de aangetrouwde familie, én hun posities én hun relaties. In Europa zijn broers en zus ters vaak al van elkaar vervreemd, spelen in elk geval geen rol in een gecoördineerd politiek of sociaal leven. Ooms en tantes zijn hier in Holland helemaal verre schim men. Maar in Indonesië léven zij allen voor élk lid van de grote familie. En vormt de kennis van eikaars mogelijkheden de sleutel tot belangrijk werk op maatschappelijk en politiek gebied. Recepties, parties en familiebijeenkom sten vormen hier de basis van de "moe- sjawara", het "wijze familieberaad" dat so ciale en politieke conflicten tijdig bezweert en nieuwe banen van samenwerking voor een constructieve beleidsvoering openlegt. De intelligente en vooruitziende vrouw kan hier een enorm belangrijke rol spelen. In Europa zou men haar misschien "intrigan te" noemen, maar is positief leiden intrige ren? Zeker is in elk geval dat de Indonesi sche vrouw de "machtspositie" van de Eu ropese vrouw in parlement, kabinet en par tijbestuur niet begeert. Omdat ze door deze posities haar "thuis-arbeid" niet naar be horen kan vervullen. Waar in topfuncties vrouwen werkzaam zijn in Indonesië, zijn zij werkelijk aangesteld om hun bijzondere functionele bekwaamheden en niet als "par tij-pion". T.R. (wordt vervolgd) Laatst zag ze in de stad een leuke lap liggen, althans zij vond het een leuke lap, die ze eerst stoer voorbijliep, maar de vol gende dag toch ging kopen, omdat die blauwwitte streep haar niet losliet zoge zegd. Toen ze de jurk aan het knippen was zei ze tegen haar man: "Weet je waar deze streep me aan doet denken? Aan dat bed- detijk waar vroeger in Indië onze bultzakken van waren gemaakt". Waarmee haar man volledig instemde. "Waarom zou ik nu juist deze lap hebben gekocht?" peinsde ze. Nu is het altijd verkeerd te zoeken naar de reden van een bepaalde handeling. Je komt dan bij Freud terecht ...en na soedah, ik zal maar niet vertellen tot welke freudi aanse conclusie ze ten slotte kwam. Ze zat wel heel ondeugend te grinniken. De jurk werd gemaakt en werd werkelijk leuk en stond ook goed constateerde ze, kritisch in de spiegel kijkend. Alle niet bij behorende verhevenheden die er in de loop der jaren waren bijgekomen werden mooi verdoezeld. "Waarom word je zo bulterig en zakkerig als je oud word?" dacht ze treurig. Ze liet het eindresultaat aan haar man zien en zei: "Weet je wat ik ben als ik in deze jurk zit?" Manlief wist het niet. "Een bult--zak!" IKS. "TELOR PIENDANG" Benodigdheden: 10 eieren, een handvol uien-schillen brui ne*), 1 theelepel serehpoeder, 2 theelepels laospoeder, 2 daon djeroek poeroet, 11/2 theelepel zout, iets meer dan 1 It. water. Bereiding: Doe het water in een pan en verwarm het even, doe de eieren één voor één in het water, kook deze half gaar, geef ze dan een lichte tik, zodat de boemboeskan njè- rèp, laat ze dan nog 5 min. zachtjes koken, bewaar ze een dag in het kooknat. (Rèn- dem). Mevr. M. SIEBENHAAR Men kan ook 8 daon salam gebruiken, inplaats van de uien-schillen. ...angoeslH... Ja als variatie op één van de spreekwoorden van -Nono uit Je-lah-je-rot kan Michèle dat beslist wel zeggen. Zoals alle kindertjes in Holland is ook Michèle gek op patates frites en kan ze als (vele) kin dertjes niet wachten tot ze goed afgekoeld zijn! Ajo ouders en grootouders leg die (soms pijnlijk) leuke momenten vast en stuur ze naar ons op. Wij plaatsen de leukste op deze pagina. illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllNj waren 2 bekende Wijzen, toen schre- j I ven ze al: Kokkie heeft de laagste prijzen j KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 I Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp, Telefoon 199323 AMSTERDAM - W. j 1 P.S. Wij verzenden over de gehele I i wereld. I ffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiniiiiiiiiiiiiNiiii Beter hard geblazen 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 15