Bi/rit Uitftm Mitmt ffirzjycljc^a&L. De apin en de linzen RA-RA, wat is dat? nestje op de foto stonden. Jammer, jongelui, allemaal fout! Alleen één inzender, de Heer E. J. Rozen berg uit den Haag had het goed. links: koffervis (ikan melentoeng), rechts: ananas. Juist, dat was het, maar helaas, heer Rozen berg,U bent geen kleine bibit meer, dus was Uw inzending buiten mededinging. En omdat we het zo sneu vinden dat verder niemand het goed heeft, krijgen alle inzen ders van ons een Pasar Malam speldje toegestuurd, als een soort troostprijsje dus. En volgende keer beter, hoor! We zullen proberen om het jullie niet meer zo moeilijk te maken. Een man die een mand vol linzen bij zich had viel in slaap onder een boom. Een hongerige apin klauterde naar beneden uit de boom, griste een handvol linzen weg en klom voorzichtig weer omhoog. Juist toen ze er gemakkelijk bij ging zitten om ze op te eten, liet ze er één uit haar poot op de grond vallen. Omdat ze het jammer vond er een te moe ten missen sprong de apin naar beneden en begon in het gras te zoeken. De man werd wakker. Bang geworden, wierp de apin alle linzen die ze in haar poot had weg en vluchtte met lege handen de boom in. Door een kleinigheid niet te laten gaan, Blijven we met lege handen staan. Toen de oude man zijn verhaal uit had, dacht de jonge koning een ogenblik na en zei toen: "Een goede fabel. Men zou nauwelijks een beter voorbeeld kunnen bedenken wat dwaasheid betreft". "Toch zijn er nog groter dwazen, machtige koning", antwoordde de oude man. Er zijn er genoeg die niet alleen een handvol lin- zen maar ook hun eigen hoofd moesten verliezen. Of kent u niet de fabel van de ezel die geen hersens had?" "Nee die ken ik niet", zei de jonge koning. "Vertel me van hem". De oude man boog en begon zijn verhaal: LIEVE BIBITS Zoals ik de vorige keer beloofd heb zal ik nu verder vertellen over de mensen in Denemar ken. Bij al hun drukke dagelijkse werkzaamhe den, Kalle was bijv. ook stratenmaker er bij, en Marie zorgde voornamelijk voor de koeien en varkens, hadden ze toch nog tijd over voor hun liefhebberijen. Kalle was te vens kunstschilder (het eiland krioelde van de kunstschilders) en samen hadden ze toen een paar weefgetouwen, en weefden ze op bestelling voor de winkels en voor particulieren prachtige kleden en stoffen. Ze waren er ook weer erg gul mee, want zelf kreeg ik zomaar een paar snoezige lo pers voor op ons dressoir, en bij een ande re gelegenheid een geweven stola, en toen zij zelf eens bij ons in den Haag kwamen logeren brachten ze een beeldig tafelkleed mee. Van Pastoor Bartels waar we af en toe ook nog van horen, weten we, dat de Olsens het tegenwoordig nog veel drukker hebben, want nu hebben ze veel meer weef getouwen, omdat ze de kunst aan anderen leren willen. Er werken nu dus onder hun leiding een paar meisjes en vrouwen in hun "weefatelier". Die Pastoor leerde ik bij de Olsens kennen, omdat hij al die pleeggezin nen van die Indische kinderen persoonlijk bezocht om te zien of het van beide kan ten inderdaad prettig gevonden werd. Wa ren er soms heimweegevallen bij, dan zorg de hij weer dat het door omruiling met een ander adres in orde kwam. Die kinderen werden helemaal onder leiding van deze Pastoor en het Deense Rode Kruis uit Ne derland gehaald en drie maanden later te ruggebracht ook. Heel mooi werk. Het eiland Bornholm is het echt landelijke Denemarken, hoewel de voornaamste stad Ronne toch echt steeds is In de kleinere afgelegen dorpjes, zoals Rutsker en Al- linge, waar Kalle en Marie juist tussenin wonen, zijn niet veel uitgaansmogelijkheden. Misschien dat er juist oaarom veel creatief werk ontstaan is. Omdat de mensen in die buurt niet veel vertier hebben, zoeken ze zelf naar bezigheden om zich te ontspan nen. Lieve kinders, tot hier maar weer. Prettige vacantie en tot de volgende keer. TANTE MIEKE. 16 Ongelooflijk, jongens en meisjes, wat heb ben jullie de vorige keer veel briefkaarten ingestuurd met "oplossingen". Jullie herinnert je natuurlijk nog wel waar het ook weer om ging; in de Tong Tong van 15 juli plaatsten wij deze foto van ...tja ...waarvan? Daar ging het nu juist om! Jullie moesten proberen te zien (of te ra den) wat er op die foto staat: uitheemse vruchten of griezelige beesten. Het zijn twee van die rare stekelgevallen, die heel erg op elkaar lijken, maar toch twee héél verschillende din gen zijn. Bijna iedereen dacht dat het allebei vruch ten waren: annanas- sen, ananas en zuur zak, ananas en cocos- noot, ananas en ram- boetan (hoe kan dat nou, zó groot?); ja, en dan was er ook één die dacht dat er een ananas en een vogel-

Tong Tong | 1965 | | pagina 16