TONGGERETS Het lelijke eendje dat een zwaan werd MUZIEK door Millie de Jonge en Rob Dessauvagie Wij hebben het hier zo vaak over de Blue Diamonds gehad dat het nu eens tijd wordt voor de a.s. van één van de twee (Ruud), Leda Moreno. Leda is in Mexico een heel beroemd film sterretje en van haar verblijf in Holland heeft Polydor onmiddellijk gebruik gemaakt een plaat van haar te maken. Opgenomen zijn "Es ist immer dieselbe Geschichte" en "In das Traumland der Liebe". Daar Leda een Duitse moeder heeft spreekt zij deze taal heel goed wat wij niet konden consta teren in de Corrie Brokken Show waar zij in optrad want toen zong zij een Mexicaans liedje. Ook heeft zij al op de plaat staan: "La Cigarra" en "Flor silvestre". Wij wensen zowel de Diamonds als Leda veel succes en zijn benieuwd of wij ze ook nog samen zullen zien optreden. Mariene Dietrich op nieuwe LP De meest besproken en beschreven groot moeder ter wereld maakte voor het eerst na de oorlog weer Duitse opnamen in Ber lijn en hoewei algemeen bekend is dat "een stem is t'rr niet" is wat zij doet toch echt wel fascinerend want wat zij hier op deze LP heeft gezet met groot orkest er achter is qua sfeer etc. heel fijn om naar te luis teren. Misschien wordt de sfeer van de plaat het beste weergegeven als wij Marie ne zelf aan het woord laten. Ze schreef op de hoes van de LP (naar een vrije ver taling van Uw aller Rob): "Hier zijn liedjes waar ik van houd en die ik sinds mijn jeugd in Berlijn, woord voor woord en toon voor toon in mijn herinne ring behield. Ik had al lang de wens deze plaat op te nemen en ik ben heel gelukkig dat mijn wens nu werkelijkheid is. Het zijn treurige, blije gezellige melodieën. Ik heb mijn favoriete liedjes uitgezocht. Niettemin was de keuze moeilijk want er zijn zoveel liedjes waar ik van houd. etc. etc. Mariene Dietrich". The Surfaris met Hit City '65 The Surfaris bestaan uit Jim Fuller sologi taar, Bob Berryhill slaggitaar, Jim Pash piano en orgel, Pat Conolly bas en Ron Wilson drums. Hun eerste plaat was "Wipe out" met het speciale geluid (het ma gische woord "sound" moet hier eigen lijk gebruikt worden) van Ron Wilson's drums. Deze opname was direkt raak, er werden enorme aantallen van verkocht in de USA. Bovendien is de zang van Ron (met de achtergrondzang van de anderen) een be langrijk onderdeel van hun succes. Na al het Amerikaanse succes van de Surfaris zal deze Hit 1965 (met allemaal nieuwe be werkingen van de opgenomen nummers) LP het wel doen lijkt mij. Brenda Lee "Long time no hear" zou geloof ik een toepasselijke variatie kunnen zijn die op Brenda Lee van toepassing is. Waarom be grijp ik eigenlijk niet want wat zij nu weer Leda Moreno doet op Brunswick "No one" en "Too ma ny rivers" is heel fijn en ik wens haar dan ook een hoge plaats op de vele topper- lijsten toe! The Shamrocks In februari 1964 werd in Stockholm een talentenwedstrijd "The Beatles of Stock holm" georganiseerd. De - toen - volkomen onbekende groep The Shamrocks won de titel. Als resultaat kreeg de groep vele aanbiedingen uit Scandinavië en Duitsland. Ook in Finland werd toen een soortgelijke wedstrijd gehouden, maar nu voor heel Scandinavië en weer kwamen The Sham rocks als eerste uit de bus. De groep be staat uit: Dieter Feichtinger geboren in Oostenrijk (bas), tevens zanger en compo nist van hun eigen nummers (Dieter speel de voordien in The Searchers maar kwam twee jaar geleden in The Shamrocks). Ook Jimmy Lindskog zingt, speelt gitaar en com poneert. Tweede gitarist is Jan Granaht en drummer is Björn Wrangert die de groep ook begon vier jaar geleden. The Sham rocks hebben drie platen gemaakt: Cadillac en Easy Rider; A mountain of silver en Skinny Minnie; en We gonna make it en A lonely man. Wooly Bully, Sam the Sham and the Pharaos De Wooly bully heeft het gedaan hoor. Wat een ritme maken Sam en The Pharaos! Vooral dank zij dit rithme is de plaat niet alleen in Amerika een enorm succes ge weest maar Holland heeft dezelfde mening gehad en hier was de plaat op verschillende hitlijsten ook nummer één. Sam's juiste naam is Domingo Samudio en hij komt uit Dallas. Na zijn Marinetijd kreeg hij belang stelling voor muziek op Arlington State College en hij ging al spoedig semieprofes- sioneel als musicus werken. Hij zong en speelde op een gehuurd orgel in en om Dallas. Later ging hij naar Louisiana en noemde zich Sam the Sham. Hier begon het succes met de nieuwe groep Sam the Sham and the Pharaos want naast nummer 1 op de Amerikaanse hitparade heeft de groep ook al een LP in de reeks van de 100 best verkochte langspelers. totde volgende keer. ROB. Als je in Kopenhagen de kleine zeemeermin aan de haven hebt zien zitten, bekruipt je onwillekeurig het verlangen de man, die dit wonderlijk mooie sprookje schreef, wat beter te leren kennen. En zo zijn we dan met de veerboot van Seeland overgestoken naar het eiland Funen waar in de hoofdstad Odense het Andersen-museum staat, naast het een voudige, wat nietige geboortehuis van wat misschien de grootste sprookjesverteller van alle tijden is geweest. Men kan in dit museum uren ronddwalen. Men vindt er alle vertalingen van zijn wer ken op lange tafels uitgespreid. Want de sprookjes van Andersen behoren tot het meest vertaalde proza. Ze zijn in maar liefst vijftig talen vertaald. Noren en Zweden, Fransen en Nederlanders, maar ook Chine zen en Arabieren kennen het verhaal van het lelijke jonge eendje dat een zwaan bleek te zijn. Maar wat weten we van de mens Andersen? Iets leer je ervan kennen als je rondloopt in al die vertrekken. Je vindt er, naast zijn manuscripten, de kleine dingen die hem in zijn dagelijks leven heb ben omringd. Portretten, gedroogde boeket jes, een zilveren lepel, waarop de naam Frederika Bremer. In een vitrine ligt zijn wandelstok, een versleten dasje, zijn hoed. Daar liggen ook brieven van beroemde kun stenaars en schrijvers die in de loop der jaren zijn vrienden werden: een uitnodiging van Charles Dickens hem in Londen te be zoeken. Een brief van de beroemde zange res Jenny Lind, met wie hij tot aan het eind van zijn leven zeer bevriend is geweest. Er liggen daar talloze bewijzen van vriend schap die grote mannen en vrouwen hem toedroegen. Heine en Tieck, Victor Hugo, ze zijn zijn vrienden geweest. In Nederland vraagt Jacob van Lennep hem te dineren bij zijn bezoek aan ons land in 1847. Over dit bezoek schreef Andersen later zeer op getogen. Maar dit alles gebeurde, toen het lelijke eendje al lang was uitgegroeid tot een prachtige zwaan. Vóór het zover was, heeft diezelfde zwaan heel wat bittere pil len te slikken gekregen. Een eenzaam mens is hij trouwens altijd gebleven, zelfs toen de voorspelling hem in zijn jeugd door een kaartlegster gedaan, was uitgekomen, en zijn geboortestad Odense in 1867, ter ere van het feit dat hij door de vroede vaderen tot ereburger werd uitgeroepen, vol feest gedruis en feestverlichting was. Hans Christiaan Andersen was, wat men 'een gespleten' natuur pleegt te noemen. Geboren in een milieu van armoede, ontucht en drankzucht, was de jeugd van het over- Lees verder volgende pag. 17

Tong Tong | 1965 | | pagina 17