Muizen op drie-hoog-achter oooooooooooooooooooooooooooo Vervolg van pag. 17 gevoelige kind zeker niet gelukkig te noe men. Hij heeft zich aan dat milieu weten te ontworstelen, maar zijn hele leven is hem een gevoel van terzijde gesteld zijn, bijge bleven. Ook hij had zich zijn roem op heel andere wijze voorgesteld. Toneelspeler had hij willen worden, een beroemd danser, een groot schrijver van romans en toneelstuk ken. Toen hij op zijn veertiende jaar zijn ge boortestad en het milieu dat hij verfoeide de rug toekeerde, om in Kopenhagen be roemd te worden, heeft hij daartoe ook de hardnekkigste pogingen gedaan. Maar men lachte hem uit, de lelijke uit zijn krachten gegroeide jongen met de melancholieke o- gen, de veel te grote neus en het magere gezicht, de te grote handen en voeten. Al zijn pogingen een groot acteur, een groot dramatisch schrijver te worden, liepen op niets uit. Zijn stralend talent om zijn geni ale geest en zijn warme hart te leggen in het vertellen van een simpel sprookje heeft hij pas veel later onderkend. Tóch moest er al iets van de glans tot som migen zijn doorgedrongen, want toen hij zijn toneelstuk "Alfsol" het theater aan bood, liet de directie hem bij zich komen en zei: "We hebben er enige goudkorrels in gevonden, maar elke kennis en bescha ving ontbreekt". En hij werd in de gelegen heid gesteld zich te ontwikkelen. Zo kwam hij bij de familie Collins, het ge zin dat zo'n enorme invloed op zijn leven heeft gehad. 'Vader Collins' was een geëerd en vooraan staand burger van Kopenhagen, Geheim Conferentieraad. Een man van veel invloed. Hij heeft zich het lot van Hans Christiaan aangetrokken en aan hem heeft hij zeer veel te danken gehad. Maar begrepen heeft men hem ook déar niet. Want hoe goed men ook voor hem was, hij is nooit helemaal één van de hunnen geworden. Hij heeft daaronder zeer geleden, zoals hij altijd heeft geleden onder het gebrek aan begrip en waardering voor zijn werk Steeds hunker de hij naar erkenning, altijd was hij op zoek naar echte trouwe vriendschap. Maar in Denemarken heeft het heel lang geduurd, voor hij die erkenning en waarde ring vond. Toen hij zijn eerste sprookje schreef, waren de kritieken afbrekend.. Men maakte hem belachelijk om zijn kinderlijke Op de zolder waar ik woon, heb ik last van muizen. Het begon met één kleintje, dat tijdens een najaarsstorm bij mij een toevlucht zocht. De schurk! Nog vóór hij de puberteitsleef- tijd bereikt had, koos hij zich een vrouw. In het begin kon ik hun gezelschap wel waarderen, omdat ik nogal eenzaam leef. Bij de huisvesting sta ik ingeschreven als "kunstenares" en daarom sluit ik me in een ivoren toren op. Dat moet mijn "ideeën" te goede komen. Sinds de gestadige gezinsuitabreiding (bij de muizen, wel te verstaan), is de ellende niet te overzien. Van de pakjes margarine vreten ze de hoekjes weg; m'n taartpunten doorboren ze grondig; het pakje gist-voor- oudejaarsavond was finaal op, zodat mijn oliebollen het zónder gist moesten doen; een stukje Camembert wisten ze te berei ken door de bescherming van zilverpapier heen. Het geboortehuis van Hans Christiaan Andersen. stijl, die men niet begreep. Zijn schrijfwijze was geheel nieuw en afwijkend van de plechtstatige manier van uitdrukken die men gewend was in die tijd. Men zag toen niet dat juist in die eenvoud de dichterlijke schoonheid school. Het heeft Andersen diep gegriefd, die spot tende lach over zijn werk. In zijn sprookje De Sneeuwkoningin, heeft hij die spotten de lach gehekeld, als hij de duivel een spie gel laat maken, waarin men alles verdraaid ziet en de ^uivel lacht dat "zijn buik ervan schudt". In vrijwel alle sprookjes van An dersen kun je trouwens iets van hemzelf terugvinden, zijn eenzaamheid, zijn hunke ring naar erkenning, zijn behoefte aan vriendschap en waardering. In vele sprook jes valt hij de hoogmoed en de bekrompen heid van de mensen aan, hun boosaardige kritiek. Over de mens Hans Christiaan Andersen is al veel geschreven en gepuzzeld. IJdel heeft men hem genoemd, omdat hij zijn vreugde over zijn groeiend succes zo slecht wist te bemantelen en omdat hij kritiek zo slecht verdroeg. Een onbeheerst, eenzaam zoekend mens, met een ziel, die tot aan zijn dood iets van 't kind heeft behou den. Een "gespleten natuur" misschien, maar een stralend genie, dat alle vol keren der aarde in zijn ban weet te houden met een sim pele vertelling. Sprookjes van An dersen, we kennen er allemaal wel ten minste een paar. Sprookjes die kinde ren boeien, door hun blijde humor en on bevangen toon. En die de groten tot nadenken stemmen door hun diepe, on vermoede levensles- Foto: MILLIE sen. MILLIE Ik heb het met muizentarwe geprobeerd. Een stukje smeerkaas met die rommel als krenten erin gekneed, sleepten ze gemaks halve naar het nest. Een dag lang zag ik ze niet, en dacht dus van hen verlost te zijn. Maar jawel, twee avonden later wipte het vrouwtje uit de asemmer in de keuken. Ze keek me vals en vijandig aan. "Omdat ze weduwe geworden is", dacht ik voldaan. Tot ze de volgende dag weer in gezelschap van haar doodgewaande echtgenoot ver scheen. Uit wraak hielden ze voortaan erger huis dan ooit. Ze negeerden de muizentarwe en niets was meer veilig. Zelfs de opgespaar de koffiepunten in de buffetla niet! 's Nachts hoorde ik ze knagen alsof men met een drilboor doende was. Om korte metten te maken, heb ik een muizenklem gekocht en de kat van de bu ren geleend. Het eindigde in een pittige herrie, want het was buurvrouw's kat die haar achterpoot verbrijzelde in de klem. De rekening van de dierenarts vorrd ik vrij overdreven. Ik rook nu drie pakjes minder per week om tenminste het budget in even wicht te houden. Onlangs heb ik me het laatste snufje-op- het-gebied-van-muizenverdelgende-midde- len aangeschaft. "Ze drogen er lekker van uit en merken er niets van", prees de dro gist aan. Volgens de gebruiksaanwijzing moest ik vierkante stukjes toast beleggen met dik- roomboter, daarop jam of kaas en daarover heen een laagje van het spul. Ik haalde bij de kruidenier een pot kersenjam en room boter, wat me aan de afgrond van een bank roet bracht, want voor privé-gebruik bezon dig ik me niet aan een dergelijke luxe. Laat in de avond trok er een hele stoet muizen in overtreffende trap van ontwikke ling dwars over mijn zolder heen. Ze par keerden, in slagorde opgesteld, om de schaal met toastjes, en wierpen zich op het startschot van de aartsvader als één muis op het aas! Binnen twee tellen was alles schoongeplunderd, waarna in omgekeerde volgorde de aftocht werd geblazen. Sedert een week hoor en zie ik niets meer van mijn belagers en ik begin te hopen dat ze afdoende zijn uitgeroeid. Maar argwaan en twijfel besluipen soms m'n hart. Muizen zijn zo vruchtbaar, dat weet U...en ze hebben er niet eens een voorjaar voor nodig... T.D. O U O Wilt U s.v.p. bij al Uw betalingen q O (girostortingen en postwissels) O steeds vermelden waar deze voor O bestemd zijn, dus abonnement, boek- O je (de titel), advertentie, etc. 0 O O O Dat bespaart veel tijd en onnodig O O heen en weer geschrijf. 8 DE ADMINISTRATIE 8 O O uOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC

Tong Tong | 1965 | | pagina 18