8 8 8 E. J. MONTFOORT ZOON De rijke vlucht van onze jeugd O 8 o 8 o 8 8 o 8 O oooooooooooooooooooooooooooo J. B. G. VERBURGT FA. JAC. JEHEE ZN. Vervolg van pag. 11 Brieven van iijd en ruimie als we eenmaal al onze menselijke vermo gens feilloos hebben gekanaliseerd? Alles zal dan zo snel en efficient kunnen gaan. We kunnen onze levenstaak volvoerd heb ben in tien jaar en dan de rest van ons leven gojang kaki. Of we kunnen blijven voortwerken tot ons 65ste jaar en dan een voorsprong hebben veroverd over de ach tergebleven wereld van duizenden jaren! Of zouden er toch ooit weer plotseling "barbaren voor de poorten van Rome" kun nen staan? Wat mij persoonlijk beklemt is juist niet het lot van de "armen van geest", waar zó weinig van te halen valt, dat er geen com puter-energie aan verspild hoeft te wor den. Ik las onlangs een serieuze studie van de sociaal-economische mogelijkheden van de toekomst, waarin voorzien werd dat door de perfecte kanalisering van de com puter-uitverkorenen een zodanig productie overschot ontstaat dat de andere helft van de maatschappij niet eens meer hoeft te werken en op "vorstelijke steun" de dagen zijns levens mag verlummelen. Natuurlijk wordt de kans op misdadigheid en ontucht dan wel groter, maar de politiemacht zal dienovereenkomstig worden versterkt. Er zijn misschien massa's mensen die dit toe komstbeeld wel lijkt: alle dagen niets doen voor 500 piek per maand, "levenslang va- cantie!" Deze dromers zullen zulk een toe komst helpen realiseren. Maar ik denk vaak met meelij aan al de uitverkorenen, die nog vóór hun critische geest ontwaakt (op Mulo en AMS) al ge stuurd worden op een levenscarrière die hun weliswaar past als een handschoen, maar die zij eigenlijk niet "lusten". Massa's mensen zijn eigenlijk zo - en juist onder de pienteren vaak. Het is alsof zij net als de Brantas een weg kiezen van strijd en bitter heid omdat daarin een werkelijke vervul ling van hun leven ligt. Als ik netjes on derwijzer was geweest (waar ik heus wel voor deug) of journalist in eer en deugd bij De Telegraaf (waar ik zeker de capaciteiten wel toe heb), zou ik het nu fantastisch goed hebben en onze samenleving zou gespaard zijn van die dekselse Tong Tong-avonturen, de piekerans van een straatslijper en de verhalen van Tjies en Tjoek. Maar Tong Tong heeft moeten zijn, mijn waarden! Alle computer-zekerheden ten spijt! Zo hebben vele mensen juist door hun "anti-Ik" de wereld zijn wonderlijke en boe iende gedaante gegeven. Hoeveel onder onze lezers zijn er die toch wel hun regel matige werk goed doen en desondanks er gens leven met de agonie van een verloren "lk-vervulling"! Op mijn vele reizen heb ik touristen gezien op de Champs Elysees, in de bars van Malaga, op de ruinen van Te- otihuacén, met een moment in hun ogen van onmeetbare diepe deceptie, van armoe en verlatenheid, die me diep geschokt heeft. Deze gelukkige rijken met hun soepel geka naliseerde reizen, wat zouden zij toch te klagen hebben! Bij mijn eerste bezoek aan Los Angeles (Stad der Engelen) gaf men mij op het consulaat de raad eens op Pershing Squa re te gaan kijken. Een pleintje in "down town", waar de "crooks and cranks and oddballs" bij mekaar wonen, gekken en zelf gepropageerde evangelisten en revolutio nairen en zakkenrollers en zo. De rare schrijver van de Piekerans zou tussen die rare mensen zeker dankbare copy opdoen. Ik deed het. En ben sindsdien heel vaak op Pershing Square geweest. En deze mensen volgend naar hun kwartieren heb ik de "skid-row" van downtown Los Angeles ge vonden, de rechthoek tussen 3de en 7de Straat in Los Angeles en Pico Avenue. Waar de straten altijd grauw en rauw zijn, de dirty tenements and cheap hotels and vacant lots. Waar dag en nacht de paria's en leeglopers door de straten schuifelen, bedelend om een sigaret of een borrel of een kop koffie. Die maar niet terug willen of kunnen naar de regelmatige en eerzame arbeid. Daar zijn soms kerels bij die je het kunt aanzien, dat ze eens van standing wa ren, maar die nu peukjes zoeken in goten om wat te roken te hebben. Uren lang wachten bij de deuren van de "Missions" waar gra tis maaltijden worden verstrekt. Daar kan opeens een vent dwars voor je op het trot toir staan en je toeschreeuwen: "Why can't we be like Jezus, ha! WHY THE HELL CAN'T WE BE LIKE JEZUS!!" En hij is niet gek. De wereld weet dat niet. De wereld kent van Los Angeles de Hollywood Circle, Be verly Hills, de Sunset Strip, waar de straten leeg zijn en de mensen verborgen zitten in hun villa's met zwembaden van rose mar mer, als in de trechter van een mieren leeuw waar onophoudelijk de millioenen dollars naar beneden rollen, en waar in wanhopige seriehuwelijken het geluk maar niet te winnen schijnt. En waar soms een beeldschone vrouw volmaakt verlaten en kansloos verloren sterft. Met de computers en het vroeg "oprek ken" van onze jeugd versnellen wij het tem po van de begeerte naar "gegarandeerd ge luk" - en de "skid-rows" groeien mee. Ons DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 8 VRAAGT Uw winkelier naar o O O O INTERFOOD - O 8 KEUKENTAMARINDE O O O O per jampot ƒ1,50 O 8 Fabriek te Beesd, telef. 0 3458 - 580 o O O 8000000000000000000000000000 ooooooooooooooooooooooooooog 8 VERKRIJGBAAR BIJ BOEKHANDEL g 8 TONG TONG g g ,,'t Ziekenhuis" O O o O door Jan de Hartog o O Prijs: f 16,90 0,80 porto f 17,70 o O o O Te bestellen door storting op giro o O O g 6685 of afhalen Prins Mauritslaan 36 o g Den Haag Telefoon 542.542 o mooie quadraten haakpatroon verandert on gemerkt in een ijzeren traliehek, waarachter de witte duif van ons vrije en volmaakt-ei gen Ik steeds radelozer rondfladdert, in een redeloos verlangen naar het maatloze Azuur, waarvoor hij eens geschapen werd. Ga zitten, stom beest, laat de computer precies aanwijzen waar je grenzen en mo gelijkheden zijn en vergeet de rest. Zit bij emmers vol vogelzaad en wees gelukkig!... En die wonderlijke vreemde vogel die In dischman heet? Met het "Brantas-patroon" in zijn geest, zijn bloed en zijn wezen? Zit stil achter de tralies, beest, en zwijg! En sterf vergeten met de poëzie van de Schrei erstoren en het Adieu, de schim van Coen op de reduits van 't Casteel, Weltevreden, Buitenzorg, Modjopanggoeng en Peutjoet, de laatste keer Priokweg, en het zoete huis in Hilversum en het belletje van de groenteman... Hoe wijs moet een mens zijn om dit alles te kunnen omvatten, aanvaarden en te dra gen. En alleen vreugde nog te vinden in het schrijven van "Brieven van Tijd en Ruimte" die niet verder komen dan de conciërge bij de poort. En onophoudelijk in de dag en de nacht "the rumble a distant drum"! Sterker, eeuwiger en goddelijker dan het zoete zoemen en klikken van duizend-en- een computers... T.R. (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem Ahornstraat 51 's-G ra ve n ha g e Tel.: 332288 GRAFMONUMENTEN NATUURSTEEN Toonzaal: TORENSTRAAT 82 DEN HAAG TEL. 60.0746 miiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiuiinniuiiiniiiiiiinTntiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiMiiiiiiiiniminnnnniiiiiHiiiiiiiiiiiHuiiiiniiiiiiiiMnHimMiiiiiiuininiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimniHiniinniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir 20

Tong Tong | 1965 | | pagina 20