L TEGENVALLERS SPELDJES SPELDJES PM 65 SPELDJES SPELDJES VERZAMELAARS, LET OP Voor diegenen, die niet in de ge legenheid waren een bezoek te brengen aan de PASAR MALAM hebben wij nog een aantal speci ale PASAR MALAM speldjes in voorraad gehouden. Verkrijgbaar bij TONG TONG met een pak PASAR MALAM lu cifers, samen voor f 0.60 Beste Tjalie. ]e valt me tegen. Het is een voudig niet "waar' - je wilt DIT aspect zien en, dus zie je DIT ALLEEN. Goddank dat dit nijvere, altijd prutsende en lachende volk toch ONDANKS immorele, parasiterende en incompetente (mis-)leiding zichzelf op klein niveau helpt. Had je anders gedacht? Gedacht dat dit volk "en bloc" was gaan verhongeren? Kom! Zelfs niet de javaanse tani, zeker niet de Am- bonnees, Makassaar, enz. enz., noch de Su- matraan Noem het het WESTERS denken, ingrijpen en over-één-kam-scheren... ]e houdt vol dat deze methode veel "zegeningen" bracht? Dat zal wel waar zijn: de gehele Westerse samen leving met al zijn toppunten en al zijn bet weterigheid... Zonder deze irritante, eenzijdige zelfbewustheid, zonder deze orde-scheppenende activiteit was immers deze gehele culturele vorm en welvaart, waar de gehele wereld van profiteert, nooit tot stand gekomen. Nee Tjalie ,je zit er te dicht op. Het gaat er niet om of Djakarta veel mist van voor de oorlog. "Alles vloeit" en dat moet ook - maar de goede naam, de "eer"de adat poesaka is Indonesië kwijt - het is kasar - en daar gaat het wèl om. Prijs het volk dat ontwaakt, maar niet het regiem dat het dééd ontwaken. Ben je daarom gegaan om als de eerste Totok te stranden op de FACADE van het moderne despotisme? Zonder de basis van essentiele cultuurwaar den ben ik BANG voor exciting discoveries. Denk niet dat ik VER-oordeel - je valt me zo tegen... G. Borel A. Ik heb voorzien - en dat ook voor speld dat ik tegen zou vallen. Maar ik heb ook gevraagd om mij eerst een hele tijd aan te horen vóórdat U te spoedig aanvalt. U zegt dat U niet veroordeelt, maar wat zeggen dan woorden als immoreel, parasite rend, incompetent, enz. enz.? Nochtans.: U oordeelt alleen maar te vroeg. Na zes nummers Tong Tong zult U ongetwij feld anders oordelen. Daar staat Uw naam mij borg voor. En ik houd hier wederom staande, dat elke Indischman, Indo en To tok, bij terugkeer naar Indonesië na korte of lange tijd al zijn opinies zou herzien en beter oordelen. Ook ik ben keihard te gen de fagades opgelopen en die was ka- sar (fapades zijn altijd hard en kasar, om dat ze beschermen moeten). Daarna ben ik een deur in die fagade binnengestapt. En toen zag ik waar ik in de komende num mers van zal getuigen. U zoudt precies het zelfde gedaan hebben als ik. B. Wat dat verhongeren betreft: dat heeft U dus .goed gezien. Ik heb het alleen maar bevestigd, niet als een getuigenis speciaal voor U, maar voor vete andere lezers, die anders dachten. Bij al mijn artikelen be denke elke lezer: ik spreek ook nog tegen anderen behalve U. C. Wat is Westers? Europees? Ameri kaans? Het westers denken van West-Euro pa of Oost Europa? Van Holland of Instan- boei? Wat IS Westers? Het mathematische denken, dat wij van de "uitvinders" van de algebra, de Arabieren, hebben? Het analy tische denken dat wij wederom van de Arabieren hebben, zowel in de chemie als de geneeskunde (Avicenna)? De religieën, die alle uit Azië komen, zoals alle levens filosofieën en alle zedeleren? De principes van literatuurvorming, irrigatie en sociale verantwoordelijkheid (de eerste hospitalen) die omstreeks het jaar 1000 vanuit (het Moslemse) Cordova Europa inspireerden? Evenais ik weet U, mijnheer Borel, dat cultuur een regenboog is met vele kleuren: Chinese cultuur, Mexicaanse, Britse, Ara bische, enz. enz. Wij moeten dankbaar zijn voor dit rijke kieurenpatro'on en wij moeten niet op de grens van twee kleuren een bot te streep zetten en zeggen: hier begint rood of hier begint blauw. Want dan komen de meningsverschillen. Indonesië heeft veel meer "westerse bewustheid" dan de Euro peaan denkt, alleen maar: het belieft Indo nesië zijn scheidingsstreep te zetten, waar het zelf wil. Op dit punt is het minstens even onverzettelijk als wijzelf, die onze streep zetten waar wij willen. Als twee vol ken echter willen samenwerken, moeten wij niet te hard struikelen over eikaars strepen en ze voorzichtig dichter bij elkaar brengen. Dat probeer ik met Tong Tong. En de he mel behoede mij. D. Kasar. U weet zelf hoe vele Aziaten ons kasar vinden. En vele Aziaten hebben nochtans door de vaak alleen maar ruwe bolster de goede pit kunnen vinden. Veel in Indonesië schijnt alleen maar kasar en is niet minder dan een bolster. Laat ons proberen Aziatisch te denken als het gaat om Aziatische zaken. Hap niet in een klap per zoals U in eén appel hapt. Als U de klapperbast en klapperdop (die kasar zijn) goed aanpakt en verwerkt, hebt U mooie kokosmatten en handsnijkunst. Het witte vruchtvlees dat U daarna tekenkomt is zo als U ook weet van veel groter heil en zegen en nut dan dat van de appel. U hebt in Indonesië ongetwijfeld vele vrienden ge had van grote verfijning, cultuur, eer. Zij leven nog. U zoudt ze (evenals ik) bij een bezoek aan Indonesië weer vinden. En U zult de bolster beter begrijpen. E. Het regiem IS het volk. Vergis U niet. De regimes van de Franse Revolutie maak ten de volken van vandaag waartoe U be hoort. Zonder deze regimes zou Europa niet zijn zoals het nu is. Schimpt U nog steeds op de Franse Revolutie? Of hebt U langzamerhand ook geleerd dat er naast de guillotine ook andere, constructieve, waarden waren? En naast harde mensen ook beschaafde? Wij moeten met een mo derne Europese analytische geest proberen de Indonesische revolutie te analyseren met de kalmte van een chirurg. Vomerende en weglopende chirurgen worden nooit iets. F. Ja, als eerste Totok ben ik gestrand... voor de eerste zes weken. En ik schaam me daar nog steeds voor. Maar als een tweede Houtman heb ik daarna geleerd de zandbanken te vermijden en heb de door vaarten leren kennen. "Tjari lobangnja!" Daarvoor heb ik mijn grote galei verlaten en ben met een djoekoeng meegeroeid naar het strand: de betjakerels, de mensen van de straat, het volk. Datzelfde volk dat ook U waardeert en liefhebt. En al varende in Lees verder vdigende pag. (Lucifers mogen niet over de post worden verstuurd). Alleen het speldje, inclusief de portokosten: f 0.40 te bestellen door storting op Giro 6685, of zelf afhalen voor f 0.30

Tong Tong | 1965 | | pagina 3