Anders zien 17 augustus 1965 Zoals 20 jaar geleden wordt de dag begonnen met het hijsen van de vlag. De Heer en Mevrouw Catalani begroeten de Indonesische Ambassadeur, Z.Ex. Soedjarwo Tjondrone- goro. De twintigste verjaardag van de dag, waar op de onafhankelijkheids-proclamatie werd uitgesproken voor de residentie aan Pe- gangsaan te Djakarta waar Soekarno ge durende de bezettingsjaren woonde is ook in Nederland met grote opgewektheid ge vierd. In dit jubileumjaar had de herdenking van de 17e augustus een bijzonder accent door de opening van de Indonesische school in Den Haag. De overweldigende belangstelling bij de receptie die ambassa deur Sudjarwo in het Kasteel Oud-Wasse naar hield, kon ten overvloede doen blijken, hoe zeer het wel en wee van Indonesië een groot aantal Nederlanders uit vele kringen na aan het hart ligt. De behoefte, van goede gevoelens te doen blijken, is blijkbaar in Nederlandse kring vrijwel onbeperkt. Het waren oude en nieuwe vrienden, die de ambassadeur en mevrouw kwamen begroe ten onder het aanbieden van hun beste wensen en de sfeer, die er heerste, was zo feestelijk als men maar zou kunnen ver wachten. Genoeg belangstelling om een Indonesisch schooltje te rechtvaardigen. Voor hen die in de beoordeling van Azia tische volken, inzonderheid Indonesië, zo graag de bijl hanteren, en Tjalie's artikelen "maar half vertrouwen", is het nuttig ook eens te luisteren naar wat Anthony van Kampen voor de Haagse Courant schrijft over Japan. In het nummer van 14 Juli le zen we o.m.: Japan kreeg van Amerika zijn demokora- soe"zijn democratie. Men poogt er iets mee te doen en ik geloof dat men de schijn aardig weet op te houden. In gesprekken met Japan ners die een behoorlijke graad van ontwikke ling bezaten, werd het me echter duidelijk dat deze democratie toch wel iets anders is dan de onze, in West-Europa... Gelukkig werd het Anthony duidelijk, maar hoeveel Europeanen moet het nog steeds duidelijk worden dat ontelbare wes terse maatstafjes in Azië niet lakoe zijn? Met een ongelooflijk kinderlijk (of kinder achtig) evangelisme proberen we steeds maar weer de "achtergebleven volken" braaf naar stembussen te laten huppelen. Zoals bij or>s. Und bei uns ist alles schön. En dan pas krijgen ze economische hulp... no niet, dan krijgen ze soldaten! Helaas gaat Anthony dan verder: "Maar wat kan men verwachten in een land dat altijd, de eeuwen door, een land van feo dalisme en militairisme is geweest!" En Europa dan? Dat feodaal is geweest tot de Franse revolutie. En daarna militai- ristisch tot nu toe? Want nog steeds zijn kanonnen "het laatste woord", nu niet meer "der koningen", maar "der democratien"! Wijzelf kijken onze parades en weermachts- schouwen goedaardig aan, maar in Azië bekijkt men dit machtsvertoon met achter docht en gruwel. Democratie...? Een eindje verder schrijft Anthony: Ik schrijf dit neer na 12 dagen Japan te zijn doorgereisd. Nog steeds heb ik het gevoel er niet veel van te begrijpen. Er is nog steeds geen houvast aan dit land en volk. Ik troost me met de opmerking van een Nederlandse zakenman, die hier zo'n goede dertig jaar woont en zijn ogen goed open heeft. Hij lachte toen ik hem zei, dat zoveel me onduidelijk. vaag, vreemd bleef. "Wat wilt u met uw nauwelijks twee weken Japan?" vroeg hij. Toen ik hier vijf jaar was, dacht ik er alles van af te weten. In de volgende jaren begon ik daaraan te twijfelen. Vandaag weet ik er minder van dan toen ik kwam. Als U lezer, zelfs met al Uw gerechtvaar digde antipathieën, twee weken in Indone sië zit, ziet U alles óók anders. En veel "anderser" en beter dan Anthony kan. Want wij hebben tenminste nog een background van vele decennia leven met dit volk! En Anthony zal, wéér hij ook in Azië langer dan twintig jaren zit, twee dingen weten tot in het merg van zijn gebeente: 1. Het zal steeds moeilijker worden over dat Aziatische land te schrijven, omdat veel origineels niet "over-vertelbaar" is en de mensen het hier toch nooit begrijpen zul len! 2. Veel van wat Europa denkt en doet met Azië, is niet alleen misplaatst, fout, on behoorlijk, maar ook levensgevaarlijk voor de wereldvrede. Oordeel minder! Onderzoek meer! Het le ven en welzijn van vele komende generaties staan NU AL op het spel! T.R. 5

Tong Tong | 1965 | | pagina 5