TONGGÈRÈTS Tonggèrèts Hoe oe oe oe! MOOI? door Millie de Jonge en Rob Dessauvagie Dit is de stem van de Roepende in de Woestijn. En die roepende ben ik! Jawel! Want waar blijven jullie, tonggèrèts van heinde en ver met je vakantieverhalen? Dat hadden we immers afgesproken? Ik een reisverhaal, jullie een vakantieverhaal. Eer lijk oversteken. En nu hol ik elke dag naar de brievenbus. Dan denk ik: vandaag zul je het hebben! Maar nee, noppes, zoals de Amsterdammer dat zo kleurrijk zegt. En telkens als ik voor mijn schrijfmachine ga zitten, voel ik me net als een redenaar die zich staat uit te sloven voor een zaal met niets dan lege stoelen, met als enig ant woord een echo. Van zijn eigen stem, wel te verstaan. Kunnen jullie je voorstellen hoe énig dat is? Een saaie troep, dat is het. Ik word er helemaal sikkeneurig van. Maar misschien komt dat ook wel door het weer. Want terwijl ik hier mijn klaag lied zit aan te heffen, klettert de regen vol venijn tegen mijn venster en de wind giert buiten door mijn plantjes. En gisteren reed ik langs de hei, een prachtige, dieppaarse hei onder een hemel van jagende wolken. Daar werd ik een beetje melancholisch van. Want die prachtige paarse hei betekent de naderende herfst en de winter op komst. En nu houd ik wel van de herfst met zijn prachtige kleuren en zijn wonderlijke wol kenluchten. Ik houd ook van de hollandse feestelijke wintermaanden, met speculaas en oliebollen en het stemmig licht van kaar sen in een gezellige warme huiskamer. Maar toch bekruipt me in die maanden dik wijls weer dat beetje heimwee naar dat land vol zon en warmte, waar de nachten vol geheimzinnige, fluisterende geluiden zijn en waar je, als je in de stilte van de avond op je platje zat, het weemoedig ge- klingklang van de gamelan in de verte kon horen. En omdat ik dan bovendien ook nog voor die lege zaal zit, ben ik nu sikkeneu rig. Begrijp je? Wie vrolijkt me op met een leuk verhaal? Of een vers? Over verzen gesproken: in deze stemming van naderende herfst en weemoed schoot me plotseling een gedicht te binnen van de dichter E. du Perron. Hij werd geboren in Mr. Cornelis en hij stierf in de eerste oorlogsjaren in Nederland. De liefde voor Indonesië, zijn 'Land van Herkomst', zoals de roman die hij erover schreef heette, komt duidelijk in al zijn werk naar voren. Hier volgt het gedicht. GAROET BIJ NACHT. Drie palmen in het duister, drie palmen in de wind Gefluister, klein gefluister, klanken die men verzint. De maan is door de wolken bedekt, bedekt: een schicht treft, onder 't zwarte kolken, soms 't hele nachtgezicht. Damars, ketapangbomen zijn angstig saamgeplet boven wat men hoort stromen, tot een kompakt boeket. Daarachter zijn de bergen versmolten met de lucht en wat zich moest verbergen is lang daarheen gevlucht. Het dorp is hier gebleven, vervaald en uitgespreid Geloof toch aan het leven: het heeft ons, soms, verblijd. Nog klinken paardehoeven, nog doet hier wat hij kan met ratels voor de boeven, een soort van klepperman. Vergaan doet elke luister, met de ogen van het kind Gefluister, o gefluister. Drie palmen in de wind. E. du Perron (1958) En dan nog dit. De zaal, waarvoor ik stond, was toch niet helemaal leeg. Er zaten een paar tonggèrèts op stoelen. Ze hebben me geschreven. Veel dank, tonggèrèts. Een paar vroegen naar aanleiding van mijn Deens verslag om een Deense correspon dentie vriend/of vriendin. Ik heb inmiddels naar Denemarken geschreven, even afwach ten dus. Wil overigens iedereen (niet allemaal tege lijk!!!) die een correspondentieadres wenst, zijn juiste adres en LEEFTIJD opgeven? Dag tonggèrèts! In afwachting van de la wines brieven MILLIE. Tonggèrèts Muziek door Rob D. Oplossingen prijsvraag: De Knokke-vraag had vele inzenders. Uit de bus kwam: Bibi Abresch - Sloterkade 921 - Amsterdam. Op de vraag naar arties ten die Beatlenummers spelen kwam als ruime winnares (hoe kan het haast anders!) een Zwartjes te voorschijn. Ditmaal Marion Zwartjes - Stoutstraat 16A - Overschie die het presteerde om mij eerst een lijst van 13 te sturen en deze later nog eens met 4 stuks aanvulde. Mijn complimenten en veel succes met je "Kweek"studie. De platen zijn voor de winnaressen onderweg dus draaien maar aan dat wiel. Dit laatste slaat dan maar meteen op de nieuwe vraag - met uiteraard winstkansen: "Op welk instrument speelt Tony Nolte de tune "In een blauw geruite kiel" in het gelijknamige Veronica programma". De tijden van dit programma zijn bovenge noemd. Oplossingen s.v.p. vóór 25 septem ber aan Rob Dessauvagie - p.a. Prins Mau- ritslaan 36 .- Den Haag. Dutch Swing College Band met nieuwe (Ind.) rithmesectie. De DSC Band heeft de - uit Australië terug gekeerde - bassist Bob van Oven weer in de gelederen en als nieuwe slagwerker Peter Ypma. Bob speelde in Australië in de Greame Bell Band. Peter Ypma die het laat ste speelde in The Down Town Jazzband van Roefie Hueting kwam de laatste tijd ook veel voor op platensessies met o.a. Tony Nolte en begeleidde ook verschillende TV artiesten als o.a. Dakota Staton. Daar zowel Bob als Peter uit Indonesië komen zal het indisch eten in de DSC Band, waar de heren toch al sterk in waren, wel weer sterk de boventoon gaan voeren. Overigens heeft de DSC Band ook een nieuw correspondentieadres en wel: Gael- straat 15 in Wateringen, tel. 01742-3512. Voor schoolbesturen heeft de leiding van de band goed nieuws: Doordat de band meer in Holland gaat spelen en dus minder lange buitenlandse tournees gaat maken (ook op verzoek van de DSC gezinnen) is er een nieuw (lager) tarief ingesteld voor optredens op dansavonden van scholen. Schoolbesturen waagt Uw kans. U kunt nu deze internationaal befaamde band mis schien weer voor Uw schoolfeest contrac teren. Brief uit Katoomba-Australië. Hartelijke dank voor Uw brief van verre mevrouw Emelie C. Baumer - 75 Parke- street in Katoomba - Blue Mountains-NSW - Australia. Graag zie ik Uw pianoscript met tekst tegemoet. Een bandje met gezongen tekst zou wel welkom zijn maar is niet strikt noodzakelijk. Uw belangstelling voor de volgende fijne LP's: GAMELAN MUSIC FROM INDONESIA, in 1963 opgenomen in de Kraton van Sura- karta. LIVE - THE AMAZING JIMMY SMITH TRIO een heerlijke VERVE LP met jazz-organist Jimmy Smith. Lees verder volgende pag. 17

Tong Tong | 1965 | | pagina 17