TJALIE'S LOGISCHE SCHULD Als ik zo de brieven van de laatste weken doorlees, brieven die kwaad een abonnement opzeggen, brieven die beschuldigen van likkerij, stapels knipsels uit kranten die mijn ongelijk aantonen, en als ik daarop een systeem van redactiebeleid moet baseren, vraag ik me bij tijd en wijle af: ontbreekt bij sommige lezers elke mogelijkheid om op langer termijn te denken en te oordelen? En op breder terrein? Mijn lange samenwerking met deze lezers- kising heeft geleerd dat bij de overgrote majoriteit rustig beraad en een breder kijk positief aanwezig zijn. Opgewonden stand jes gaan "anyway" altijd verloren. Maar het is nodig om onze positie (van U en de Redactie) nog eens zorgvuldig te analyseren en zwart op wit neer te zetten. A. De slechte berichten uit Indonesië. Ik ontvang ze niet alleen vandaag. Ik ont vang ze al jaren lang. Niet alleen uit de Nederlandse, maar ook buitenlandse pers. Nogmaals: ik verwerp ze niet. Ik ontken ze niet. En ook zie ik een "boekhouding" van links kwaaie en rechts goede berichten als nutteloos. Misschien omdat ik onderwijzer ben geweest en het betrekkelijk nutteloze inzie van een "eindcijfer", gebaseerd op de som van voldoendes en onvoldoendes gedeeld door het aantal vakken. Als een goed onderwijzer zie ik ook naar andere eigenschappen van de leerling, naar milieu, naar leeftijd, enz. enz. en ben dan "milder". Maar er is ook een technische reden voor: als we Tong Tong zouden vullen met een "volledig en objectief" beeld van Indo nesië, zouden we zoveel plaatsruimte nodig hebben, dat er voor onszelf niets over zou blijven. Verder: als men zijn "barrages" nieuws uit Indonesië toch al uit zijn eigen dagblad heeft, waarom zouden we alles in Tong Tong nog eens overspinnen? Verder: is het leuk om elke twee weken met de Tong Tong-post een voorraad "bad news" opgeschept te krijgen? B. Een overbalans van slecht nieuws. Niemand kan ontkennen dat wij al sinds jaren een overbalans hebben van slecht nieuws uit Indonesië. Niet naar onze smaak, maar volgens doodgewone logica. Het nieuws uit Indonesië is immers sinds jaar en dag zo bar slecht, dat we ons nu al een jaar of negen bezig houden met onder gangsvoorspellingen van ons land van Her komst. U en Uw buurman en Uw neef en Uw tante zeggen nu al negen jaar lang: "Dit is allemaal zo erg; dit jaar of uiterlijk het volgend jaar d.ndert Indonesië in mekaar!" En we geloofden de astrologen en helder zienden, die onder machtige koppen dit zo vaak MISvoorspelden dat sinds een jaar of wat geen verstandig blad meer zo'n voor spelling durft op te nemen. Kijk, dit is onlogisch (heeft dus niets te maken met het gelijk of ongelijk van Tjalie). En de nuchtersten onder ons dachten: er moeten nog andere factoren bestaan in Indonesië, die de voorspelde ondergang tegenhouden (althans zo lang uitstellen). Welke zijn die factoren? Geen blad scheef erover. Na mijn terugkomst schreef ik erover. Please, wees redelijk. Nog steeds ontkende of verwierp ik de kwade berichten niet. Ik wilde slechts een vacuum aanvullen in Uw oordeelsvorming. Ik vond een vurig en op- enorm aanpassingsvermogen. Natuurlijk niet offerend nationalisme, de Revolutie, een bij alle Indonesiërs. Maar blijkbaar bij vol doende om de overbalance te corrigeren. Verder heb ik natuurlijk niets gedaan. Ook heb ik nooit iets anders beloofd. Ook heb ik aan Uw nieuwsvoorziening uit Uw bladen niet getornd. Ik heb alleen een por tie factoren opgediend, waar U om ge vraagd heeft. U kunt nu verder Uw eigen oordeel vormen. Ook heb ik in enkele gevallen factoren opgenoemd die ook een ongunstig feit een eerlijker beschou wing kunnen geven. Ik heb b.v. niet ontkend dat de wegen slecht waren. Maar ik heb de aandacht gevestigd op ook de zware west moessonregens (en in elk land worden door zware regens de wegen ernstig gehavend, ook b.v. in Amerika en Mexico), en ik heb verteld dat de herstelwerkzaamheden in vol le gang zijn. Niet om mij te plezieren, niet om Indonesië te plezieren, maar om een feit te noemen, waar misschien Uzelf behoefte aan had. Heb ik mij zo erg in U vergist? C. Meten met twee maten. Het is opmer kelijk dat artikelen van Tjalie uitermate scherp worden veroordeeld, maar prominen te Nederlanders, die in woord en daad veel verder gaan, die slikt men blijkbaar. Want Frits Diepen (Fokker), Verolme (Scheepsbouw), Zwolsman (Financiering di verse plannen), hebben met Indonesische machthebbers aan één tafel gezeten en hebben millioenen op tafel durven leggen voor een gezamenlijke opbouw. 1. Deze mensen zijn even uitvoerig om trent slechte toestanden in Indonesië ge- informeerd als U en ik, en misschien wel meer. Maar ik geloof niet dat ze met de vuist op de groene tafel van de Indonesi sche afgevaardigden geeist hebben dat de ze eerst toegaven wat er allemaal beroerd was (wat men t.a.v. Tjalie onophoudelijk doet). 2. Deze mensen zijn ook zonder voorlich ting van Tjalie blijkbaar zo overtuigd van vele plus-factoren in de Indonesische maat schappij, het volk, de landsrijkdommen, dat zij dure millioenen willen "riskeren", terwijl U en ik er nog geen dubbeltje voor over hebben. Zijn deze mensen dommer dan wij? God sta Nederland bij als zijn breedste denkers en stoutste ondernemers dommer zijn dan wij. 3. Deze mensen doen opbouwend werk. Onze afdankers en scherpe aanvallers bre ken alleen maar af. D. Zelfs onze eigen minister Luns heeft t.a.v. de verhouding tot Indonesië gezegd: "Ik zie wel degelijk een vervlechting tussen Indonesië en Nederland, op economisch, cultureel en wellicht zelfs een beetje op politiek gebied". Please, let op dat woord "vervlechting". Niet: Jantje hier en Pietje daar en nou maar tawarren, maar een vervlechting. De premier baseerde deze verwachting op "de oude gevoelens (tussen Indonesië en Nederland) die gelukkig helemaal niet dood zijn". Tong Tong zegt sedert zijn oprichtings dag hetzelfde, alleen in andere volgorde. Tong Tong zoekt naar een begrip (niet een "timbangan") van het nieuws uit Indonesië. En krijgt tot loon: "Schrijf me maar af!" Lees verder pag. 6 Wachten op de trein die voorbij moet komen of op lajangan poetoes? Op beide natuurlijk. Voor de jeugd in Indonesië komt het geluk nog doodgewoon en voor niets uit de lucht vallen! Al moet je er soms behoorlijk om knokken natuurlijk, maar ook dat is plezier, toch? 5

Tong Tong | 1965 | | pagina 5