ISKANDER In prijs verlaagd van f 29,50 voor f 14,50 TEMPO DOELOE Vervolg van pag. 7 De Indonesische tafel zal het eten met de vingers zeker handhaven naast het eten met lepels en vorken en "prikkers" (sateh). Dat weet U ook wel: er zijn massa's ge rechten, daar moet je met je lieve vinger tjes van eten! Als U pèpèsan bandeng met vork en mes moet eten, komt U morgen pas thuis! Dat is HEUS NIET onbe schaafd. Eten met "apparaten" is in Noord- Europa ontstaan, omdat het hier koud is en het eten heet. En meestal "dedderig en vet". Daar ga je natuurlijk niet met je vin gers in zitten, want dan word je "djèmbèl". In de Middeleeuwen zaten dus ridders vaak op balen hooi te eten om daaraan hun vingers af te vegen. En zelfs de Zonneko ning at nog menig gerecht met zijn vingers. En nu nog moet je in Madrid "dames-op-en- top" oedankjes zien eten met welgemani- cuurde rosenagelige fijne vingers om daar na met een djeroekschijfje en een servetje brandschoon te worden! Tafelmanieren zijn aangeboren en worden in distinctie opgebracht, NIET voorgeschre ven met een bepaald tjap van couverts. Ik heb dames en heren in Indonesië uit let terlijk eeuwenoude aristocratische geslach ten beschaafder met de vingers zien eten dan dames en heren hier met mes en vork. Ik generaliseer beslist niet, maar zal ook beslist zoeken naar het eigen waarmerk van onze beschaafdheden (ja, onze, want ook de Indische jongen en het Indische meisje kunnen keurig met de vingers eten! En menige Totok die zijn eerste "pikoel rijst" heeft doorgeworsteld. Eens zal de tijd komen dat ook in de grote steden in Europa Indonesië zal ex celleren met een Indonesisch restaurant "ten voeten uit" en méér gasten trekken dan "Les Pyramides" in Lyon of "de La Paix' in Parijs. En die tijd komt spoedig. Maar eerst moet veel uitgevonden worden. Zal ook een apart tafel-arrangement nodig zijn? Een andere restauratie-inrichting? Een ander soort keuken zeer zeker! Welke dran ken moeten geserveerd worden en hoe? Welke opvolging en afwisseling van ge rechten? Maar groei is er nu reeds. Zo zullen zich zeker de eigen koffie huizen ontwikkelen, de ijspaleizen, de ter rasjes. Maar alles op zijn tijd! Een tekort? Ik spreek niet van tekort, ik spreek van "eerste groei-stadium". Ik kijk naar mijn kleindochtertje Michèle, dat ook massa's tekorten heeft, maar ik zie ook dat vierkant smoeltje van vastberadenheid, de onderlip koppig en onafhankelijk voor uit, het weigeren van de heerlijke, voedza me pap en het gedecideerde wijzen naar de schaal kroepoek: "Dit! Dit!", het han teren van het potlood op papier met een élan alsof ze het beter weet dan Rembrandt. Zal ik haar leren (of desnoods dwingen) hoe het moet? Nonsens toch? Ik kan wachten, omdat ik geboren ben met "sabar" in mijn bloed. En als ik zo kort leef dat ik haar volle groei niet meer meemaak, dan sterf ik toch in de absolute overtuiging dat het wat worden zal met haar. En met Indonesië. Daarom: "Hidup! Elan banjak selamat!" T.R. Er is maar één Iskander en dat is Alexan der de Grote. Hij werd maar 33 jaar oud, maar zette zijn stempel op vele eeuwen Eu ropese en Aziatische geschiedenis. Hij is de enige veldheer in de geschiedenis die bij vriend en vijand in hoge ere staat en die als legende en ideaal voortleeft in twee culturen. En toch was hij soldaat... Het verhaal dat mij het meest getroffen heeft uit de tientallen kronieken, legenden en anecdoten over Alexander is dit: Aan de vooravond van zijn eerste grote veldslag tegen Darius werd Alexander ern stig ziek. Zijn lijfarts, Philippus, deed alles wat hij kon om zijn meester te redden, maar niets scheen te helpen. Toen kreeg Alexander een geheime brief, waarin stond: "Vertrouw Philippus niet. Hij is omgekocht door Darius en zal U vergiftigen". Alexan der verborg de brief onder zijn hoofdkussen en zei niets en deed niets. Die avond kwam Philippus met "de laat ste redding" een bokaal met bijzondere medicijn. Alexander en hij waren omringd door Alexander's generaals en adviseurs. Kalm nam Alexander de medicijn aan, met zijn andere hand tastte hij onder zijn kus sen en overhandigde Philippus de brief: "Lees!" En terwijl Philippus las, dronk Alexander, de blik vast op Philippus geves tigd, de bokaal leeg zonder dat zijn hand beefde. Philippus wierp zich aan de voeten van zijn meester en riep: "Wat een beproeving voor UI Want deze medicijn zal U zeker erger ziek maken maar dan volkomen ge nezen!" Dit gebeurde ook. Na een crisis van drie dagen genas Alexander volkomen. Het leger van Darius was intussen verder opgetrokken en dreigde Alexander's kleine Macedonische leger te omsingelen met een haast onmeetbare overmacht van keurtroe pen uit alle delen van zijn rijk, o.a. woeste cavalerie uit Mongolië en Koerdistan. Hoewel haast nog te zwak om op zijn benen te staan, beklom Alexander zijn paard en gaf het sein tot de aanval. Hij droeg altijd alleen maar een korte gewatteerde mantel en een glinsterend gepolijste ijzer- ren helm met enorme witte vederpluim. Hij viel het leger van Darius aan op de flank (de "schaar van de kepiting"), vernietigde die en drong snel door tot in het hart van de hoofdmacht. Het kolossale leger van Darius werd verpletterend verslagen. Een studie van de veldslagen van Alexan der levert ongemeen boeiend leesmateriaal, maar die "anecdote" van de "gifbeker" heb ik altijd het mooist gevonden. In zekere zin ondervindt ieder mens vroe ger of later in zijn leven soortgelijke be proevingen. Zelf heb ik het bericht van het toelatingsverbod aan Tong Tong toegereikt gezien als een medicijn, gekwalificeerd (vaak met boosaardig leedvermaak) als een gifbeker. Laat ons die beker leegdrinken, lezers, zonder te knipperen met de ogen. Zij kan geen gif bevatten. T.R. Denk nü reeds aan Sinterklaas en Kerstmis: bestel het prachtige foto boek van E. Breton de Nijs Thans verkrijgbaar voor bijna de helft van de oorspronkelijke prijs: f.14, SO Na storting van dit bedrag op giro 6685 ontvangt U het boek franco bij U thuis. Of U kunt het afhalen bij BOEKHANDEL TONG TONG, Prins Mauritslaan 36, Den Haag - telefoon 542.542. Stuur mij: ex. Tempo Doeloe van Breton de Nijs 14,50 f Het bedrag ad. zal op giro 66 85 of per postwissel/bank worden overgemaakt. Naam: Adres: Woonplaats: (Handtekening) 8

Tong Tong | 1965 | | pagina 10