Dick van Berckelaer t Het Toelatingsverbod Aan de vooravond van zijn benoeming tot Commissaris van onze N.V. Handel- en Publi- citeits Mij Tong Tong stierf plotseling Dick (A. J. E.) van Berckelaer. Het is een van de ernstigste verliezen die mij en Tong Tong sinds jaren getroffen heeft. Verreweg de meeste lezers zullen zijn naam niet kennen. Noch zijn wonderlijke persoon lijkheid, noch zijn grote gaven en groter plannen, waarvan hij eeuwig vervuld scheen. Ik ken Dick sinds de "bersiaptijd" toen hij directeur was van de Leger Voorlichtings Dienst en ik redacteur van Wapenbroeders. In deze periode zijn zijn uitzonderlijke be kwaamheden als publiciteitsman op brilli- ante wijze bevestigd. En kan men het al leen betreuren dat zo weinig mensen in staat zijn te begrijpen en te waarderen wat tot stand werd gebracht. Onze wegen gingen uiteen, maar wij ver gaten elkander nooit. In de moeilijke strijd van Tong Tong, in die ellendige jaren dat Tjalie op zijn best een fantast, op zijn ergst ...dat weet U wel, genoemd werd, stond Dick letterlijk dag in dag uit achter me, "batjokte" mij nooit, verstrekte voortdurend adviezen, leidde menige nuttige actie, maar het meest loffelijke: hij geloofde in de "roe ping" van Tong Tong en was overtuigd van de grote spreiding en opbouwende waarde die dit blad zou kunnen hebben niet alleen voor Nederland, maar zelfs voor Europa. En in een tijd dat de noden van dit blad het grootst zijn en pessimisme en veroor deling de enige kweekbedden schijnen te zijn waarop Tong Tong gedijen moet, had hij geen woord critiek, maar bood zijn dien sten aan met de volle inzet van zijn per soon. Op dit moment werd hij van ons weggenomen. Werkelijk, mocht het ergste lot ons treffen en Tong Tong ten onder gaan, Dick's dood zal aangemerkt moeten worden als een van de belangrijkste fac toren, het grootste verlies, dat dit heeft mogelijk gemaakt. Wie kan in woorden uitdrukken hoe groot de waarde is van één voorvechter in een omsingeling van duizenden tegenwerkers? Niet alleen als "deskundige" verdient hij de grootste lof, maar ook als Mens. Maar juist met deze herinnering aan deze Mens en zijn vertrouwen in ons kunnen wij niet lang verslagen zijn, maar al onze moed, fantasie, overtuiging .werklust en doorzet tingsvermogen (dat waren Dick's sterkste eigenschappen) mobiliseren om met ons werk verder te gaan. Om uiteindelijk tast bare gestalte te kunnen geven aan wat voor mensen als Dick gedurende het leven nooit verder kwam dan de figuur van een Hoop, een Ideaal, een Geloof. We zullen je vertrouwen niet beschamen, Dick. Ik schrijf deze woorden neer nochtans met bekommerdheid in mijn hart. Hoe klein zijn onze vermogens ,hoe dun is de draad van ons leven en hoe volslagen ongrijpbaar voor ons oordeel het "patroon" dat de ene draad spaart en de andere - afbreekt. Ikzelf had al een maand dood kunnen zijn en volgens menselijke berekeningen had ik het moeten zijn. In de Mexicaanse woestijn sloeg mijn wagen met een vaart van 100 km. per uur over de kop en werd zo grandioos vernield dat later arriverende helpers letterlijk met stomheid geslagen waren omdat de inzittenden (ik reisde met mijn gezin) zelfs geen schram, geen blauwe plek hadden. Men hielp ons zwijgend en telkens weer van de auto naar ons kijkend, met vragende ogen: hoe kén dat? "There is no system in this madness", zegt de Engelsman. En ik geloof dat de klemtoon gelegd moet worden op "this", d.w.z. het klein systeem van menselijke be rekeningen en menselijke logica. Om de moed te kunnen vinden om toch voort te willen bestaan, moet de mensheid zoeken naar waarden die boven onze kleinheid uitgaan. Het is werkelijk een genade, dat wij dit kunnen. Anders zouden wij al sinds eeuwen aan wanhoop ten onder zijn gegaan. Dick dus was een begenadigd mens. Van wie wij onversaagdheid leren zelfs in zijn dood. Dus gaan wij verder. Weet U, wij hebben in onze strijd om ons bestaan niet alleen duizenden aanvallen gehad, maar er zijn ook duizenden goede vrienden gestorven. 1 plus 1 is 2. Er is dus reden te over om op te geven. Maar wilt U wel geloven dat het Leven der doden van Tong Tong sterker is dan het leven der levenden? Wij horen altijd de stem van onze vrienden die zijn heen gegaan. Meer nog: wij horen ook de stemmen van vele grote en goede Nederlanders uit onze In dische historie. Hoe kunnen wij zwijgen en hoe kunnen wij despereren als het ver maan nimmer zwijgt ,dat zegt: "Despereert nimmer?" T.a.v. het toelatingsverbod van Tong Tong ip Indonesië blijven de berichten voorhands tegenstrijdig en vaag. Ook desbetreffende uitspraken in ons blad moeten in dit sta dium met enige reserve worden gelezen. Voorlopig stellen wij echter met overtui ging vast: 1. Geen enkel toelatingsverbod of welke andere onwelwillende houding in Indonesië ook kan bij ons wegnemen het gevoel van vriendschap en achting voor het Indonesi sche Land en Volk, zoals we het kenden in onze "Indische" tijd en zoals we het nog kennen in zijn nieuwe gedaante. Noch de grote verwachtingen die wij blijven hebben van een nieuwe samenwerking. Met het toelatingsverbod is er in wezen niets veranderd in de officiële afwijzende houding van Indonesië gedurende de afge lopen jaren jegens Tong Tong en sommige andere groepen en groepsideeën. In deze afgelopen jaren hebben wij onze beste ge voelens jegens Indonesië hoog gehouden. Wij doen het verder. "Loon" is niet altijd maatstaf voor "verdienste". Tong Tong is geen blad dat schommelt op de snel wisse lende stemmingen en inzichten van elk he den, maar baseert zijn bestaan op gevoe lens en inzichten van veel langere duur en sterker kwaliteit. Regeringen komen en gaan en zelfs inzichten in één Regering komen en gaan. Bij elk volk. Ook het onze. Ook het Indonesische. We hebben ons in vele jaren niet uit het veld laten slaan; we doen het ook nu niet. 2. Zo overtuigd is Tong Tong van de eerlijkheid van zijn bedoelingen en gevoe lens, dat wij zeker weten dat de officiële houding in Indonesië t.a.v. Tong Tong zal worden herzien. Maar ook zonder dat: wij blijven doen wat wij voelen als een plicht. In ons devies (elk nummer op pagina 2) verandert niets: "Zoekt op basis van de nuttige ervaringen in de gordel van sma ragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel". TJALIE ROBINSON Bij brieven die ik van mijn beste vrienden ontvang, denk ik vaak: "Wanneer zal ik ook deze verliezen? En waarom kan ik niet een beetje succes hebben om veler verwachtin gen nog bij hun leven te vervullen?" Ah, misschien is ook bij mijn dood Tong Tong nog steeds een moeizaam zwoegend en ein deloos gemuilpeerd blaadje. Misschien na vijftig jaren nog, na honderd jaren. Wat heeft God met ons voor? Aangezien wij dit nooit peilen kunnen, omdat immers God (de Voorzienigheid, Allah, het Lot, Manitoe) sinds mjllioenen jaren mensen geboren doet worden voor hun tijd (zeggen wij), maar de Hoop eeuwig leeft, gaan wij hoopvol verder. Omdat wij uit millioenen jaren historie ook geleerd hebben, dat alles wat goed en eerlijk is, uiteindelijk zegeviert. Tot dan, Dick. Tot dan! T.R. 9

Tong Tong | 1965 | | pagina 11