ONZE NIEUWE FEUILLETON NIEUW: DE moesson - reeks Reeds in I960, in de Tong Tong van 15 November, schreven wij, dat wij zouden beginnen met een aantal verhalen van de bij Oud-Indisch- gasten zo bekende figuur, de Heer Alexander Albert Denninghoff Stel ling. Welnu, het is zo ver: Tong Tong kan mededelen dat zij de alleen- rechten voor Nederland heeft verworven voor de publicatie van de bundel "Langs tijgerpaden", waarin de Heer Denninghoff Stelling ver telt van zijn belevenissen in de rimboe van Zuid-Sumatra, gedurende de negen jaren dat hij daar als dierenvanger en beroepsjager werkzaam was. In feuilletonvorm zullen deze verhalen in elke editie van Tong Tong verschijnen, totdat wij net zoveel van tijgers afweten en net zoveel met tijgers hebben beleefd als de Heer Denninghoff Stelling zelf. Als klap op de vuurpijl zal later de feuilleton in boekvorm worden uitgebracht, zodat ook over vele jaren de avonturen van de Heer Denninghoff Stel ling zullen worden gesavoureerd. Voor de visuele kennismaking verwijzen wij naar de bijgaande foto, waarop wij de Heer Denninghoff Stelling in actie zien als cineast, een beroep dat hij uitoefende na de enerverende jaren in de Sumatraanse wildernis en dat hij slechts noodgedwongen voor een ander verwisselde nadat hij aan de zg. "Japanese riverfever" ten slachtoffer was gevallen, een soort vlektyphus die veroorzaakt wordt door een beet van de op de tijger levende teeksoort. Ontelbaar zijn de successen die de Heer Den ninghoff Stelling ook in zijn tweede beroep heeft gehad. Aanvankelijk werkzaam bij ons aller lijfblad in Indië, "D'Orient" van het Kolffcon- cern in Batavia, was hij daarna in dienst bij het dagbladconcern "Het Nieuws van de Dag" - "De Locomotief", bij de Marine Voorlichtings dienst, bij de F.P.U. (Film and Photo Unit) in Australië, bij de Reg. Voorlichtingsdienst en bij het regerings-filmbedrijf Multifilm in het Batavia na de oorlog, terwijl hij zich later ook met succes heeft bewogen in de speelfilm-industrie. Wij zijn er zeker van dat vele lezers zullen genieten van de avonturen van de Heer Denninghoff Stelling. Leeft niet in ieder van ons nog een sprankje van de Indische jongen, die er in vrije ogenblikken met tjies en tjoek op uittrok Op kleiner wild dan de tijgers van de Heer Den ninghoff Stelling, maar niettemin "op jacht". En als dat ons al de indruk gaf dat wij leefden, wat moeten wij dan wel voelen als wij in onze nieu we feuilleton met onze Lex op stap gaan! Toegegeven, het heeft een beetje weg van droogzwemmen, maar wat wilt U! In dit zo geordende land waar je slechts mag schieten met de nodige vergunningen op zak, en dan nog alleen op kraaien en hazen, is een kinderhand gauw gevuld. Veel plezier dus met onze nieuwe feuilleton! Deze eerste uitgave in de nieuwe reeks van de Uitgeverij Tong Tong is tevens het eerste boek van de schrijfster Lin Scholte. De bekende Indische auteur E. Breton de Nijs (Rob Nieuwenhuys) schrijft over Lin Scholte en haar boekje o.m. het volgende: "...in dit levensechte verhaal wordt verteld over Djemini, een soldatenkind in de tangsi geboren en opgegroeid. Ze trouwt met een Hollandse korporaal en hun verbintenis wordt een zeer gelukkige. Uit dit huwelijk wordt het meisje Linda geboren... zij doet het verhaal van haar ouders en familie dat vanzelf in haar eigen levensverhaal uitloopt. Getuigenissen als deze zijn zeldzaam in de Indische literatuur. Het tangsi-leven is nooit eerder het onder werp geweest voor een verhaal of roman. Een sociaal vooroordeel heeft velen ervan weer houden te schrijven over de wereld van "mindere militairen" en onderofficieren. De schrijfster Lin Scholte kent dit vooroordeel niet. Dit siert haar en het pleit voor haar intelligentie. Ze is een meeslepend vertelster door de mogelijkheid, geloof ik, die weinigen bezitten, de dingen op afstand te zien en er toch bij betrokken te zijn. Daardoor ziet ze kleine levende en karakteristieke details en hoort men haar tegelijk praten. En het is heel wat om zo te kunnen schrijven dat de stem doorkomt (met het accent erbijl). Daarvoor moet men potentieel schrijfster zijn..." Een boekje dat veel Indische lezers .-al aanspreken omdat het een belangrijk facet van de Indische samenleving beschrijft, maar ook veel "pur-sang" Nederlanders zullen ge troffen worden door de aparte verteltrant en het unieke onderwerp. Prijs f 2,95 f 0,30 portokosten. 10

Tong Tong | 1965 | | pagina 12