Schoonheid van alle tijden jaartelling VOOR DE VROUW Het 'Institute de Beauté' van voor onze Hoe zich ook, door de eeuwen heen het leven van de vrouw gewijzigd mag heb ben, de behoefte ons uiterlijk te ver fraaien, aantrekke lijk te zijn en te be hagen, zal altijd blij ven, hoe verschil lend ook de omstan digheden zijn, waar onder wij leven. Nu heeft de mo derne vrouw het in dat opzicht een boel gemakkelijker dan haar zusters in de oudheid. Al laten we ons dan niet allemaal op geregelde tijden door de vaar dige handen van de schoonheidsspecialiste bewerken met maskers, massage en stoom- behandelingen, zodat we na een uurtje ge heel vernieuwd de straat weer opstappen, we kunnen in elk geval uit een keurcollectie van creams, poeder, laits, rouge en lip stick precies datgene kiezen, dat voor onze huid en voor ons type passend is. De vrouw die, laten we zeggen, zo'n 1000 jaar v. Chr. leefde, had daar heel wat meer moeite mee. Al moet gezegd, dat ze er ook doorgaans aanzienlijk meer tijd aan kon besteden dan wij in onze jachtige eeuw, ons kunnen permitteren. Alleen al het kap sel van de Egyptische, de Griekse en de Romeinse vrouw in de oudheid, was een uiterst tijdrovende en ingrijpende affaire Het aantal haarmodes uit die dagen was oneindig: van een eenvoudige wrong of los hangend haar tot op de schouders, tot de meest ingewikkelde bouwsels toe. Het haar was nl. heel belangrijk en het verlies van dat haar, werd veeal als een schande be schouwd. Vandaar ook de grote verschei denheid in, zij het wat omslachtige, mid delen tegen haaruitval, Nee mevrouw, schoonheidsverzorging da teert bepaald niet van vandaag of gisteren Het oudste schoonheidsrecept ter wereld bevindt zich vermoedelijk in het British Museum te Londen. Het is opgetekend in hieroglyphen op een eeuwenoude papyrus rol en stamt uit het Egypte van 1580 v. Chr. Volgens dit recept dient men, om ge laatsrimpels te doen verdwijnen, wierook- korrels, was, verse olie en bessen van de Cyprus fijn te stampen en deze te vermen gen met verse melk. De kuur, zo schrijft het recept voor, moet gedurende minstens zes dagen worden toegepast. Of dan inderdaad alle rimpels verdwenen waren, vermeldt de geschiedenis niet. Voor het verstevigen van de spieren ge bruikte de Egyptische vrouw een recept van albastpoeder, sodapoeder en zout uit het Noorden, vermengd met honing. Ook zalven, waarvan het hoofdbestanddeel be stond uit ezelinnemelk of schapevet, wer den veel gebruikt ofschoon deze, naar men zegt, een 'walgelijke geur' verspreidden. De Egyptenaren waren bijzonder zindelijk en wasten zich niet alleen des ochtends, maar bovendien vóór en na de belangrijkste maaltijden Het zal dus niemand verwonde ren, dat ze daarbij ook reeds over verschil lende deodorants beschikten, al was het dan niet de handige stick of roller die Uw toilettafel siert. Men gebruikte voor het tegengaan van li chaamsgeurtjes het volgende middeltje: terpentijn en wierook, vermengd met een bepaald soort zaadkorrels en geparfumeerd met verschillende reukwaters. Drogisten vervaardigden ook wel zalven en oliën die men dan van hem betrekken kon in verzegelde kruikjes .meestal van door schijnend albast of met goud bewerkt kris tal. Zakjes, die met een koordje waren dichtgebonden bevatten het groene (mala chiet) of zwarte poeder dat gebruikt werd om de ogen op te maken. De Egyptenaren maakten bij voorkeur de ogen op in een lange, smalle, amandelachtige vorm, zoals men op vele oude prenten kan zien. De opmaak van de ogen diende bovendien als bescherming tegen het felle zonlicht en het tegengaan van ontstekingen die konden ontstaan door het opwaaien van zand en stof. Van de Griekse vrouw, omstreeks 400 v. Chr. is bekend, dat zij haar wangen en lippen verfde met alkanawortel, waarvan stiften gemaakt werden. Net als haar Egyp tische en Romeinse zusters uit die dagen gebruikte zij antimonium om haar wenk brauwen en wimpers donker te kleuren. Ook de oogleden schaduwde zij hiermee. Haar wimpers 'stijft' zij bovendien nog met eiwit en amoniakale gom. Op haar toilet tafel vond men verder, verpakt in sierlijke vaasjes van albast en obsidaan, palmolie en kruiden als marjolein en mirre, bene vens thijmextract. Wilde de Romeinse vrouw haar huid een stralende blankheid geven, dan werd haar het volgende, niet bepaald simpele middel aan de hand gedaan: Neem gepelde gerst (twee pond) en een gelijke hoeveelheid linzen en meng dit dooreen. Maak hiervan vervolgens met twaalf eieren een beslag en laat dit op drogen, waarna het door een ezel onder een molensteen moet worden fijngemalen. Neem vervolgens geraspte hoorn van een hert, fijngestampte narcisbollen, gom en ho ning en voeg dit alles aan het vorige meng sel toe. De vrouw die dit recept gebruikte zou, zo werd haar voorspeld, gladder zijn dan haar spiegel, hetgeen haar, na alle moeite die ze zich had getroost, ook wel toekwam. Men kon echter ook volstaan met gezichts masker van broodkruim en melk of een dikke bonenpap. Of veel vrouwen het ech ter waagden zich aldus toegetakeld onder het kritisch oog van hun echtgenoten naar bed te begeven, waag ik te betwijfelen. Puistjes bestreed men met salpeter, ge mengd met wierook, gom en mirre. Ge droogde rozen, met salmiak, wierookkorrels en gerstewater verzekerden haar, die haar gezicht hiermede behandelde, een fraaie blos. Het was alles nogal ingewikkeld en tijdro vend voor onze begrippen en ook lang niet altijd smakelijk. Maar, als ik oude prenten bekijk moet ik toegeven, dat de resultaten dikwijls betoverend waren. Een schoonheidsrecept dat zich niet alleen leende voor het verkrijgen van een vlekke loze huid, zonder sproeten of rode vlekken, doch dat U tevens tegen kaalhoofdigheid kon vrijwaren is het volgende: 'Laat peulvruchten van fenugrec drogen, dors ze en scheid de peulen van de vruch ten. Van deze zaden en een even grote hoeveelheid peulresten wordt een deeg ge maakt. Als hieruit het water is verdampt, wordt de massa schoongemaakt, gedroogd en fijngemalen. Het aldus verkregen poeder tot pasta verwerken en verwarmen. Op de oppervlakte zullen dan oliedruppels ver schijnen. Deze afscheppen, zuiveren en overgieten in een hardstenen kruik'. En zoals gezegd, tegen kaalhoofdigheid, sproeten, rode vlekken en hinderlijke teke nen van ouderdom. Men moet er maar op komen. Lees verder pag. 17 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14