JK ETEN In 52 weken de wereld rondeen „Snoep' reisje voor hef hele gezin BESTELBON Het was in maart dat de eerste Japanse troepen Malang binnenvielen, uiteraard na de capitulatie van het KNIL. Rillend van angst en emotie zagen we hen over de brug van Klodjèn Lor komen Wij woonden vlak achter Hotel Hermien in de Verschueren- laan, en konden hen ongezien gadeslaan vanachter de omheining op het achtererf. Wij, mijn nicht met haar zoontje en een baboe, en ikzelf met mijn twee kleuters, durfden ons niet te vertonen, uiteraard niet na alle verhalen van verschrikking die over hen de ronde deden. Wij hielden de deuren gesloten en wachtten in angst de verdere loop der gebeurtenissen af. Kort na schemer begon het. Wij hoorden vele laarzen knerpen op het grint, en daar tussen de vreemde rauwe keelklanken. Daar zijn ze, dacht ik, kokhalzend van angst. Stappen dreunden in de voorgalerij. Op de deur, die toegang gaf tot de gang naar de bijgebouwen, werd gerammeld en ge bonsd. "Maak nou open die deur", fluister de mijn nicht angstig, "Straks schieten ze er nog door heen". Ik deed de deur open. Het krioelde van de Jappen op ons erf, en er hing een vreemde weeig-zure lucht. Er stonden een paar Jappen voor de deur, die me wat dui delijk probeerden te maken. Mijn voeten waren als lood, en mijn knieën van rubber. Ik verstond ze niet. Ze spraken Engels, noch Maleis. Uit de gebaren die zij maak ten, begreep ik, dat ze op het erf kwartier zouden maken. Ik knikte slechts. Ze gingen weg. Ze gedroegen zich keurig. Ze stookten vuurtjes van ons tuinhek en troffen voorbe- reidingen tot het koken van hun eten. Eerst wilde ik de deur dichthouden, maar mijn huisgenote raadde het me af. "Wie weet vinden ze het verdacht, en zullen ze ons juist kwaad doen", argumenteerde ze, "La ten we gewoon doen, niet laten merken hoe bang we zijn". Toen één der soldaten in de deuropening verscheen, porde ik haar, de dapperste van ons beiden, om de man te woord te staan nou ja, wóórd), maar verzuimde evenmin haar mijn psychische bijstand te verlenen door vlak achter haar te gaan staan. Het was een vermoeiend dialoog, zoeen met wijde armgebaren en nietszeggende bewe gingen van de hand. "Water, water wil hij hebben", begreep mijn nicht opeens. Zij bracht hem naar de badkamer en liet hem de mandibak zien. De man kwetterde en plapperde de tanden bloot in een enorme grijns. Nicht knikte maar en wees en lachte wat schuw terug, waarna ze schielijk reti reerde. Toen de kermis op het erf wat was ge luwd, trokken we de gang door naar de bijgebouwen, zogenaamd om iets uit de keuken te halen, maar eigenlijk om te kijken wat voor hout ze nog meer hadden opge stookt. Op het erf zaten de Jappen te eten. Ze gaven druk babbelend de dampende witte rijst door, in twee pannen die wij tot onze verbazing herkenden als de grote en de kleine po, resp. van ons en van onze kin deren. We zijn beheerst naar binnen gelo pen en hebben niet eens hardop durven lachen. LIN SCHOLTE Op onze oproep om kinderfoto's, enige maanden geleden, kregen w(j veel reacties. Het grappige was, dat er enkele bü waren uit tempo doeloe. Hier ziet U byv. Nolly Jung bij de Boroboedoer. De foto werd genomen in het begin van 1932 toen Nolly 20 maanden oud was. Haar vader is de Heer Th. Jung, die in die tyd een pianohandel had in Jogjacarta (thans in Rijswijk) .Deze foto heeft ons eigenlijk op een idee gebracht. Behalve originele foto's van onze bibit hier in Holland, zou het ook, lijkt ons, een leuke afwisseling z(jn foto's te plaatsen van de ouders van die bibits, toen die zelf nog bibit waren, toen-froeher in Indië en dan liefst op bekende plaatsen, zoals Nolly bij de Boroboedoer, of bij de Jachtclub (Batavia), Trètès, Selecta, vult U zelf maar in. Maar ook foto's van gewoon thuis, op de voorgalerij of in de tuin zijn welkom. Vergeet U niet naam en adres op de achterzijde van de foto te schrijven en eventuele bijzonderheden te vermelden. Jammer, maar voor 5,65 kan het niet meer, dat snoepreisje om de wereld. De voorintekentijd van de Tong Tong Keu kenkalender is op 1 november 1965 af gesloten. Vanaf die dag betaalt U de normale prijs van f 7,50. Maar de kalen der is z'n geld' dubbel en dwars waard. Want voor zo weinig geld bent U beslist nog nooit "de wereld rond geweest". De Tong Tong Keukenkalender bevat nl. 35 internationale recepten (w.o. natuur lijk een aantal Indische!), die werden in gestuurd door Tong Tong abonnees over de gehele wereld. Van Hawaii naar Ja pan, van Engeland over Duitsland naar Griekenland, in een wip van Nederland naar Curagao en van daar naar USA of Venezuela, het gaat allemaal zonder een spatje moeite. Eén blik op de Keuken kalender en U zegt: "Kom, vandaag maar eens pisang goreng op z'n Marok kaans" of "MMmm...Kerrie Kip Garni uit Nigeria, dat is lekker!" Maar afgezien van al dit extra-lekkere, biedt de kalender allerlei andere voor delen. In de eerste plaats moet U tóch een kalender in huis hebben, waarom dan niet deze, met iedere week een nieu we fleurige tekening, met naast iedere dag notitieruimte, met handige tips, met de al eerder genoemde recepten, die, héél handig, in een gratis erbij geleverd mapje kunnen worden opgeborgen, zo dat U een origineel kookboekje ervan over houdt. Bovendien is aan de kalen- der een wedstrijd verbonden, d.w.z. ie dere kalender bevat een wedstrijdformu lier, zodat U wanneer U aan de wed strijd deelneemt kans heeft op een eer ste prijs van f 100,terwijl er ook nog een tiental prijzen is van elk 10, Het formaat van de kalender is 27'/2 x 22 cm, het aantal bladen is 60. En, wat misschien vooral de heren belangrijk zullen vinden: ook de Javaanse Pasar dagen staan vermeld. (De proefblaad- jes ,die in de nummers van 30/9 en 15/ 10 j.l. waren opgenomen, lieten niet de juiste Pasardagen zien, het ging daar alleen om U een indruk te geven van het aanzien van de kalender). De prijs is, zoals gezegd, vanaf 1 nov. 7,50 per stuk. Maar wanneer U drie kalenders tegelijk bestelt en betaalt, krijgt U 10% korting en bovendien nog een linnen place-mat met bijpassend lin nen servetje beide in exclusief door Ro gier ontworpen Tong Tong dessin, ca deau, winkelwaarde: 3,95. Met korting komen drie kalenders U dan op 3 x 6,75 20,25 te staan. Het aantal voorbestellers, dat zijn dus die abon nees, die bestelden tegen de goedkope voorintekenprijs, is bijzonder groot Het is dus zaak, dat U zo spoedig mo gelijk bestelt, want eind november is het voor de post een drukke maand. Hoe eerder wij Uw bestelling hebben hoe eerder wij die in orde kunnen maken. De bestelbon hiernaast kunt U uitknip pen of overschrijven. In verband met dit grote aantal verzoeken wij U vriendelijk in de bestelbon aan te geven of U de kalenders voor Kerst, Nieuwjaar of Sinterklaas wenst te ontvangen. Dan kan de verzending wor den verdeeld in 3 groepen. Aan Tong Tong, Afd. Verkoop, Prins Maurits- laan 36, Den Haag. Stuur mij: 1/2 ex. Keukenkalen- der(s) a f 7,50 f 3/ (of meer) ex. Keukenk. a f 6,75 f Gaarne ontvang ik de kalenders vóór: Sinterklaas/Kerstmis/Nieuwjaar*). Het bedrag ad f zal per giro (No. 6685)/postwissel/bank*) worden be taald. Bij iedere derde tegelijk door mij bestelde kalender ontvang ik van U een linnen place- mat met bijpassend servetje cadeau. Naam: Adres: Woonplaats: (Handtekening) Doorhalen of invullen. 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 15