Bünt m\t i LIEVE BIBITS GROOT EN KLEIN Weet je, toen tante Mieke nog een meis je was, hadden we thuis een scheurkalen der, waar je iedere dag een blaadje vanaf moest scheuren. Nu stond er aan de achter kant van de kalenderblaadjes altijd een verhaaltje of een gebed of een gedichtje, die je wat te zeggen hadden. Een paar dingen die ik toen erg mooi vond en graag wilde onthouden .schreef ik over. En ik heb er heel veel aan gehad, zelfs in de moeilijke jaren in het kamp. Nu vond ik dat schrift weer terug en bij het inbla- deren dacht ik: Zou dit nu niets voor onze Bibits zijn? Kijk, ik bedoel, zouden jullie voor je zelf ook niet eens willen opschrij ven wat je op een bepaald ogenblik erg mooi vindt? Een gedachte, een wijsheid of een raad of wat ook, waar je over moet nadenken, en waarvan je voelt, dat het diep binnenin je ook leeft. Waar je voor jezelf houvast aan kunt hebben. Bij het ouder worden zul je deze dingen steeds meer waarderen. Denk even na over het woord "waarderen". Wat is de betekenis er van? Wat wil het zeggen en wat heb ik er aan? Waarderen is ergens de waarde van bepa len. Niet dadelijk in geldwaarde denken. Er zijn dingen die niet in geldwaarde uit te drukken zijn. Vriendschap, levensblijheid, trouw, moed al deze begrippen hebben een hoge waarde. Zo zijn er ook dingen die een lage waarde hebben. Nu komt het er maar op aan welke waarde wij aan alles wat wij in ons leven ontmoeten en meemaken, ge ven kunnen. Oei, wat doet tante Mieke nou moeilijk en ingewikkeld! Niet bang zijn, je begrijpt heus wel, wat ik bedoel. Lees het anders nog maar eventjes over. En dan komt er nog een kalenderblaadjesvulling, die ik graag aan jullie door wil geven. Wie het schreef weet ik niet. Er staat boven: Hoe je je omgeving gelukkig kunt maken. Leer jezelf beheersen en zacht en gedul dig zijn. Leg je toe op een vrolijk optreden en een zonnig humeur. Houd een goed humeur voornamelijk in tij den van zorg, teleurstelling en slechte ge zondheid, en sterk je door het gebed, door berouw, en door het besef van je eigen tekortkomingen en dwalingen. Als je in verslagenheid verkeert, handel of spreek dan niet voor je gebeden en Chris tus gevraagd hebt, wat Hij in jouw plaats gedaan zou hebben. Onthoud, dat, hoe nuttig de gave van spre ken ook is, de gave van zwijgen dikwijls nog meer waarde heeft. Verwacht niet te veel van anderen, maar denk er aan, dat ieder zijn fouten en ver keerde neigingen heeft, en dat wij moeten vergeten en vergeven, hetgeen wij zo dik wijls voor onszelf verlangen. Geef nooit toe aan scherpe verwijten of boze woorden. Het tweede woord brengt de strijd aan. Wacht je voor onenigheid. Leer spreken met een kalme, zachte stem. Tracht vriendelijke en aangename dingen te zeggen, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordoet. Bestudeer het karakter van ieder familielid en deel in zijn zorg, hoe klein die ook zij. Verontachtzaam de kleine dingen niet als zij het gemak van anderen maar enigszins kun nen bevorderen. Vermijd drift en gemelijkheid en mok nooit. Leer jezelf te verloochenen en anderen de voorkeur te geven. Wacht je voor bemoeiallen en kwaadspre kers. Luister nooit naar gedachteloze of minderwaardige praatjes. Vraag de grote Meester Christus in je huis te wonen, dan zal het in waarheid een Tempel des Vredes zijn. Met veel liefs en hartelijke groeten van jullie TANTE MIEKE Van één van mijn kleine lezertjes ontving ik het volgende verhaaltje Wie doet het haar na!? De vakantie van Kees en Jet. Toen Jet wakker werd, dacht ze meteen aan de vakantie en aan de rapporten. Want het was de laatste dag voor de vakantie. Ze sprong uit bed en keek op de wekker. Oei, half zeven al, dacht ze. Wacht, ik zal Kees eens wakker maken. "Kees, Keesie! Wakker worden". Ze schudt net zo lang tot hij zijn ogen open doet. "Wat is er??" "Niks maar het is bijna va kantie!! Kom we gaan naar beneden. Wie er het eerste is". Jet telt af, 1...2...3. Af! Daar gaan ze. Jet rolt bijna van de trap af. Zo'n haast heeft ze. Maar Kees valt echt! BOM, daar ligt hij. "Sufferd", roept ze en ze loopt verder. "Gewonnen", roept ze even later. Kees staat weer op en ze gaan naar binnen. Toen ze die morgen naar school gingen waren ze allebei wat zenuwachtig. Ze zou den niet blijven zitten, nee. Maar vader had beloofd dat hij een verrassing had, als ze over waren, met een mooi rapport. Daar om waren ze een beetje zenuwachtig. In de klas is het een lawaai van belang. Maar als de meester binnenkomt, wordt het stil. Maar de meester komt niet alleen, hij komt met een stapel RAPPORTEN. Meester be gint de namen op te lezen...Sonja Achter berg...Kees de Boer..eindelijk zegt hij, "Jet Verschuur" en hij overhandigt haar het rap port. "Ga zo door in klas vijf". Jet liep blij naar haar plaats terug. Meester noemde nog een paar namen op, maar toen mochten ze naar huis. Thuis keek ze pas wat voor cijfers ze had... 8, 8, 7, 9, 7, 7, 7'/2 en 8. Gelukkig, allemaal boven de 6. Als Kees nu maar mooie cijfers had. En dat had hij! Zelfs een negen. "Hoi, hoi" riepen Kees en Jet. Want ze hadden mooie cijfers. Toen gingen ze eten. Toen Vader 's avonds thuis kwam vroe gen Kees en Jet tegelijk: "Wat is die ver rassing?" "Verrassing" vroeg vader ver baasd. 'Verrassing?" "Ja, vader, een verrassing, dat hebt u be loofd". "O, ja, dat was ik vergeten. Nou, hè: we gaan zaterdag over een week kamperen op |llillllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllill!!lllll!llll!l!lllllllllllli!lllll!li!!lllllllllllllllllllllllll!lllll!lllllll!llll Hebben jullie die boeken van W. G. J v. d. Hulst al gelezen, met plaatjes 1 1 van zijn zoon. 250 000 van die boeken zijn al ge- I drukt en door de jeugd van heel 1 I Holland verslonden. Er zijn zeven, I I heel spannende delen en ieder deel I kost f 2,95. J 1 Het is bijna Sinterklaas, dat weten 1 J jullie toch? Vraag je ouders om één I van deze delen van "In de Soete Suikerbol". Ze zijn bij Tong Tong's j I boekhandel te krijgen! Illllllllllllll!lllllll!llllllllllllllllNIIIIIIIIIIIINI|l|lllll!llllll»llillllllllllllil!lllllllllll!l!llllllllllllllllllllllllllli de Veluwe!" "Hoera, fijn zeg!" "En dan gaan we een trektocht maken en we blijven een maand weg!" Die avond kunnen Jet en Kees niet slapen. Ze beginnen al plannen te maken. Maar eindelijk om half elf vallen ze in slaap. De volgende dag gingen Kees en Jet naar de speeltuin. Ze mochten er wel in van hun moeder. En ze gingen 's middags naar het zwembad. Kees kon niet zwemmen, maar Jet wel. O,wat duurden twee weken lang. Maar ein delijk was het zo ver. 's Morgens werden ze vroeg wakker en maakten dat de koffers beneden kwamen. Toen werden vader en moeder ook wakker, want Jet's koffer kie- v perde naar beneden. Alle kleren en andere spullen lagen onderaan de trap. Ze aten brood uit het vuistje. En toen gingen ze inpakken. De auto zat vol. Alle koffers voorin en een aanhangwagentje achteraan. Zo reden ze weg. Toen ze in Hoenderlo aankwamen en de tent hadden opgezet, gingen ze eten. Ze bleven hier maar drie dagen en dan gingen ze naar Woeste Hoeve en naar Lochem, Eerbeek en terug naar Otterlo. Ze maakten alles in orde voor de nacht. Maar toen ze 's avonds naar bed gingen, hoorde Jet een geluid van voetstappen op het gras. Ze zei het tegen vader. Maar toen die ging kijken, was er niemand. Toen gingen ze slapen. De volgende morgen werden ze vroeg wak ker en weer hoorden ze het geluid van voetstappen. Vader en Kees gingen kijken. Er was niets te zien. Ze gihgen die avond naar een feest van de kantine, want de campingbaas had het bedrijf tien jaar. Moeder wou haar oorbellen en haar ketting om doen. Maar... Ze waren er.niet meer. Moeder schrok heel erg. En vader ook. Kees zei: "Dus er was gisteravond tóch iemand. En die heeft moeders ketting ge stolen. Wat spannend!' Maar vader gaf hem een draai om zijn oren. "Dat mag je niet zeggen, want moeder heeft die ketting en oorbellen al heel lang. Ze heeft ze van haar moeder gehad. Het is een erfstuk". Toen gingen Jet en Kees naar buiten. Kees mopperde: "Bah, als het een Lees verder pag. 17 16

Tong Tong | 1965 | | pagina 16