jrt TONG TONG BOEKENCLUB 1 REVOLUTIE IN RUSLAND (Ooggetuigenverslag van Roger Pethybridge) Anders dan anders is dit boek, dat uitmunt door een zeer originele opzet. Aan de hand van gedeelten uit dagboeken, brieven, me moires, tijdschrift- en dagbladartikelen van vele ooggetuigen geeft de schrijver een le vendig beeld van de grote Russische om wenteling van 1917. Hij kiest de fragmenten met veel vernuft, waardoor, met slechts hier en daar een paar aanvullende verklarin gen, een compleet afgerond verhaal ont staat, dat nu eens de revolutie van de ene, dan weer van de andere zijde laat zien. Men krijgt geen massa onverteerbare feiten, geen politieke filosofieën, maar een reeks beelden .voorbijglijdend als een film. De auteur belicht zuiver de menselijke kant, het lief en leed van idividuen van hoog tot laag, die meegesleurd worden in een his torisch evenement, dat hun bevattingsver mogen ver te boven gaat. Deze individuen hebben hun meest persoonlijke en intieme gevoelens aan het papier toevertrouwd; de tsaar zijn zorgen over zijn gezin, de revo lutionair zijn hoog gespannen verwachtin gen van de toekomst, de soldaat zijn verlan gen naar huis, naar vrede, de prima balle rina de ellende, die zij van de bolsjewisten ondervindt. Wij zien hoe de revolutie vol hoop start, en hoe zij geleidelijk ten onder gaat in het machtsstreven van mannen als Lenin en Trotsky. De slachtoffers zijn de vrouwen en mannen van Rusland. Dit alles wordt ons indringend, beklem mend, maar steeds diep menselijk met vaak romantisch ontroerende momenten verteld. Het zal u van begin tot eind boeien. Een boek om te bezitten. Een geschenk bij uit nemendheid. Gebonden f 15, HET RUSSISCHE VOORSPEL (door Peter Krasnow) De schrijver Peter Krasnow was comman dant van een legercorps onder Tsaar Ni- colaas II. Van zijn geesteskinderen, die hij in Rusland schreef is weinig tot het westen doorgedrongen. Het ging alles in vlammen op. Na zijn vlucht voor de communistische horden schreef hij Het Russische Voorspel, gebaseerd op eigen ervaringen en berich ten, die hem bereikten. De roman bestaat uit drie delen. In het begin stelt hij de Tsarenfamilie centraal. Krasnov verkeerde n.l. veel in hofkringen. Hij geeft ook een levendig beeld van de of ficierenbals uit het begin van deze eeuw, zoals hij zegt "Bal met vrouwen". Indruk wekkend vertolkt hij de luisterrijke parades. Verbijsterend tekent hij de invloed van Ras- poetin aan het hof en zijn hypnotische macht over de vrouwelijke elite. Hij behan delt de catastrofe van Rusland in de Eerste Wereldoorlog, door de revolutie en de val van het regime. Hij confronteert de lezers met de gruwelijke moord op de reeds ver bannen Tsarenfamilie en de uitmoording en plundering van adel en officieren en hele bevolkingsgroepen die niet door de knieën gingen. Het vormt de achtergrond van de aangrij pende liefdesidylle van de officier Sablien en het volksmeisje Maroesje, dat hij met haar kind in de steek moet laten ten einde in zijn stand te kunnen huwen. Dat kind, een jongen, zal eens zijn eigen vader do den. Een boek van rook, vuur en damp, vlucht en chaos, menselijke vreugde en diep men selijk drama in een onvoorstelbaar woelige tijd. In drie delen paperback met fraai omslag tekening f 17,50. DE BEVALLING (Het wonder der geboorte door Ronald Sweering). Een boek van groot formaat, op prachtig glanzend papier, bevattende een dertigtal voortreffelijke foto's van het baringsproces, voorzien van een zeer sobere verklarende tekst van de arts E. Leisen. Het is een wondermooi, ja ontroerend boek geworden, dat in al zijn eenvoud een vol ledig overzicht geeft en meer biedt, dan lange uiteenzettingen vermogen. Door de duidelijke foto's is het wonder der geboorte op de voet te volgen. De fotograaf Ronald Sweering, de vader van de boreling, heeft met grote liefde en tederheid de camera gehanteerd. Het geheel bezit daardoor de sfeer, die de heiligheid van het gebeuren alle recht doet weder varen. Het is wel openhartig, maar nergens kwetsend en het is voor een algemeen pu bliek geschikt. Wat de aanstaande moeder betreft, zij zal dit boek ter hand nemen en denken: inte ressant het zo te zien. Ze zal met vreugde en zonder angst de bevalling tegemoet zien. En is het kindje eenmaal geboren, dan zal zij het boek weer opnemen, nog intensiever bekijken en denken: ja, zo was het. Maar er zijn nog vele andere groepen van wie een gezonde belangstelling van deze foto's te verwachten is. Niet in de laatste plaats alle vrouwen die al moeder, mis schien al grootmoeder zijn, maar het nu echt wel eens goed willen zien, maar ook vrouwen, die om welke reden dan ook niet aan het moederschap toekomen. En dan de meisjes, de tieners, die branden van nieuwsgierigheid om het naadje van de kous te weten van datgene wat hen straks in alle volheid "vrouw" doet zijn. Zij krijgen het hier te zien met eerbied en terughou dendheid getoond, los van bakerpraatjes als iets heel moois en rustigs van de eerste weeën tot de fase waar de moeder met een gelukzalige glimlach na volbrachte arbeid haar kind in de armen krijgt. Ook vaders en aanstaande vaders mogen gerust van dit boek kennis nemen. Hoeveel terzake voorlichtende boeken er ook ver schenen zijn, wij geloven niet, dat er één werk bestaat, waarin zoals in "De Beval ling" het geval is, zo precies en duidelijk wordt verteld, wat er allemaal bij het ter wereld komen van een mensenkind gebeurt. Gebonden f 7,50 SETENGAH MAT1 (Half Dood) (door Eliza Thomson) Eliza Thomson heeft haar kinderjaren in In donesië doorgebracht. Bij het uitbreken van de oorlog was zij negen jaar. Haar vader, een fabrikant, vluchtte voor de binnentrek kende Japanners en zij bleef met haar moe der en haar twee zusjes achter in het huis, dat al spoedig volraakte met gezinnen waar van de man eveneens was gevlucht. Nadat dit huis gevorderd was en zij een tijdlang in een soort ghetto in een ander deel van Soerabaia hadden gewoond, wer- f«ni>\ tUmjJU SwtertriK (vk\t t den de Nederlandse vrouwen en kinderen op transport gesteld naar een concentratie kamp in Semarang en later naar nog weer een ander kamp in dezelfde stad. De toestanden in deze kampen verergeren snel; honger, ziekte en dood doen hun in trede, meisjes boven veertien jaar worden weggevoerd naar de bordelen en ook an- Lees verder volgende pagina 12

Tong Tong | 1965 | | pagina 12