VAN HIER EN GUNDER LANG LEVEN "lk wil U speciaal nog eens zeggen hoe diep mijn appreciatie en dankbaarheid is voor mensen zoals U, Tjalie, Uw vrouw Lilian, Uw zoon Rogier en schoondochter Ellen, die zo'n blad als Tong Tong met al hun devote toewijding en wilskracht laten voortbestaan. Heel lang moge Tong Tong leven!" A. M. J. Blomberg-Re el en Singapore Mevr. Blomberg woont in Singapore, vlak bij "het valse Indonesië" en heeft meer reden dan wie ook om geërgerd, ongerust, gekwetst te zijn over vele artikelen van Tong Tong. Maar ze kan dwars door veel schijn heen zien, ze heeft gevoel en begrip voor de integere bedoelingen van Tong Tong en kan teleurstellingen verdragen. Meer nog: ze beseft dat Tong Tong bezig is door een "jeugd" met gebreken en ziek ten heen te groeien tot een lang leven van groot nut. Voor haar grote verwachtingen, dank! T.R. HET LAATSTE DIVIDEND "Zelf tientallen jaren in Ned. lndië gewerkt hebbend, was ik diep getroffen door het inge zonden stuk "Het Laatste Dividend" van Mevr. Bayens Reinders in Tong Tong van 30 Augustus. Wat een prachtstuk! Waarvan iede re zin zo gevoelvol is, dat men het vele malen herleest, lk zou wensen dat andere bladen het zouden overnemen"E. de Prez Aan dat overnemen door andere bladen zijn we helaas nog niet toe. Wat nu nog steeds gebeurt is dat andere bladen blijk baar alleen aanvechtbare of onprettige din gen overnemen (plus "hopies critiek"), maar men blijkbaar óf niet fair genoeg is om ook de andere kant van de medaille een beurt te geven óf niet in staat is het vele goede te zien, dat Tong Tong ook biedt. Maar dat zal wel veranderen... T.R. RIJKE VLUCHT Het artikel "De rijke vlucht van onze jeugd" (TT 30 Aug.) vind ik een van de bes te ooit gepubliceerd, lk kan dat alleen maar van harte toejuichen .Indien Tong Tong op deze wijze voortgaat, zal het zeker de plaats krijgen die het verdient..." X (Handtekening onleesbaar) De Borsaliastraat, Mijdrecht ■ia, Tong Tong is aan het begin van een rijke vlucht, die in onze jeugd startte. Velen denken dat TT wel gauw "op de vlucht" zal slaan, als er maar flink geloebast wordt. Hoe kunnen wij, met een rijke jeugd van Trouw, Branie en Ondernemingslust? T.R. 100% EENS "...En wel om je te zeggen dat ik voor de volle honderd procent achter je sta in je me ning over het huidige Indonesië. Ook ik ben er geweest. Vorig jaar Aug.lSept. en half October. Mijn mening die ik in vele brieven naar mijn kinderen en andere familieleden schreef, over hetgeen ik zag en ondervond en naar ik hoop JUIST begreep, stemt vol komen overeen met de jouwe. Mevr. v. d. Broek Humphrey-Crasborn SYMPATHIE "Ik ben pas uit Indonesia gekomen en ben blij, erg blij, dat er een frisse wind door Tong Tong waait. Laten wij nooit vergeten dat wij die daar geboren zijn, bij Indonesia behoren... Dat sluit in dat we vol sympathie moeten zijn voor ons verjongde moedersvolk dat zich naar eigen inzichten wenst te ontwikkelen. Waarom tellen wij alleen fouten en zien het goede niet? Eens zal Indonesia een stralend voorbeeld zijn voor alle jonge volkeren... SYMPATHIE is de enige juiste sleutel tot het WARE begrip". v. Ravenswaay EERLIJK "lk moet eerlijk zeggen dat ik af en toe erg ontstemd ben over Tong Tong, maar ik heb een goede correctie-maatregel, lk herlees oude jaargangen van TT, die ik van het eerste nummer af goed bewaard heb. Dan valt mij pas op hoe vaak Tjalie ACH TERAF gelijk gehad heeft. De onhoudbaarheid- van Nw Guinea heeft hij goed ingezien. Het herstel van de betrekkingen met Indonesië heeft hij niet alleen maar "voorspeld"maar aangetoond dat het herstel MOEST komen. Als ik zijn artikelen over het huidige Indo nesië objectief en ernstig nalees, vind ik in derdaad de elementen waarop het baseren van een gunstige toekomstverwachting gerechtvaar digd is. Hij maakt alleen één "fout": hij kijkt te ver vooruit .Of maken wij de fout dat wij niet ver genoeg kijken? Ergeren we ons niet altijd overdreven aan vandaag en verzuimen wij in of naast de fouten van vandaag de kiemen van morgen te vinden? Ik schaam me werkelijk als ik mij soms betrap op onrechtvaardige beschuldigingen van Tjalie. Hij is b.v. NIET anti-Nederlands en wie TT ver terugbladert, vindt bewijzen te over van zijn trouw en respect voor zijn vader land. Ergo: IK ben kwaaddenkend. Eén ding is zeker waar: in dit blad ontwik kelt de Indischman EEN EIGEN denkpatroon, dat brokken kan maken naar twee kanten vide het toelatingsverbod)maar al deze onaardige bejegeningen zijn eenzijdig en half-blind" Doe als ik: lees Tong Tong terug en U denkt eerlijker. J. Kuiper "NOU éN. "Ik zou het erg prettig vinden, Tjalie, als je deze ervaring van me in Tong Tong opnam. Dezer dagen maakte ik kennis met een Hol- lander die nooit in Indonesië geweest was. Tot mijn verbazing bleek hij een trouw abon nee van Tong Tong te zijn, maar meer nog: een warm verdediger van jou. We raakten dus over jou aan het praten (heb je niet vaak "kedoeten" aan je oor? Je bent ongetwijfeld erg veel in opspraak!en allerlei bezwaren die "men" tegen jou of je werk heeft, passeer den de revue. Toen ik er uit mijn ervaring ook nog een schepje bovenop gedaan had, keek hij me geërgerd aan en zei: "Nou, èn Het bewijst eens te meer dat jullie Indische mensen volslagen buiten het Nederlandse en Europese leven staan. Want massa's van deze gebreken hebben vooraanstaande Nederlanders of andere bekende Europeanen ook. En vaak meer nog! Als Europa alles verwierp waar wat op aan te merken was, hielden we niets over! Maar we zijn verstandig genoeg om ook de GOEDE kanten van onze medemensen te waar deren. En als die uniek zijn en vol nuttige waarden, dan sparen we zo'n man en we steunen hemMassa!s lndischgasten vereren Europeanen, waar ze blijkbaar (en Goddank) niets van weten! Tjalie, die de fout heeft openhartig te zijn, krijgt werkelijk op een Oosters wrede wijze op zijn kop! Is men dan blind voor zijn verdiensten? Als er werkelijk zoveel betere lndischgasten zijn in Nederland, waar blijft dan hun werk, hun blad?" Toen ik het had over jouw scherpe oordelen over Hollanders, zei hij: "lk kan stapels Hollanders uit mijn mouw schudden, die even scherp en nog scherper zijn dan Tjalie! Lezen lndisch gasten dan geen kranten of tijdschriften? Bo vendien vergeet IK niet hoeveel goeds hij ook altijd te zeggen heeft over het volk van zijn vader. Vergeten jullie dat? Er komt nog wat bij: ik heb hem nog NOOIT kunnen betrap pen op een flagrante onwaarheid of een be wuste valse redenering. Zij die dat denken, lezen niet goed of rukken diverse uitspraken bewust uit hun verband. Bij het lezen van sommige stukken in "Van Hier en Gunder" denk ik vaak als Du Perron: "Duelleer niet met een slager!" Dat doet Tjalie te veel. Waarom mag Joost weten! In elk geval is hij zijn tijd en zijn samenleving ver vooruit A. W eber Brief verkort. Dank aan vriend. Misschien kleinzielig, maar ik vind dat "Oosters wreed" toch niet leuk. In alle oordelen over Tjalie is immers in de grond alleen van een universele wet sprake: "Soort over soort kent geen genade". Verder wil ik dit nog vaststellen: het percentage aanvallers is verbazingwekkend klein. De rubriek Van Hier en Gunder geeft GEEN juist beeld van de werkelijkheid. Maar in deze "disputen" geef ik de verdedigers van Tong Tong in attaques die zij zelf te verduren hebben en waarop zij vaak geen verweer weten, het buskruit voor een tegenoffensief. T.R. ARROGANT "Hierbij een knipsel uit "Het Vaderland" waarin een zekere Mr. X. je beschuldigt van arrogantie n.a.v. je kritiek op Liithy. Daar is toch wel wat voor te zeggen..." V. H. Huitink 1. Ik behandel dit knipsel met tekenzin en stel meteen vast dat dit de laatste keer is, dat ik dit soort in TT bespreek. 2. Dit soort is immers in mijn correspon dentie de Categorie C: brieven en knipsels van personen en periodieken die geen a- bonnee zijn van Tong Tong, Ik heb die ont dekking eigenlijk bij toeval gedaan toen ik bij sortering van de post een stapeltje vormde van "blinde, valse en vaak zelfs ordinaire stukken". Pas toen ik dat deed, ontdekte ik dat dit stapeltje afkomstig was van niet-abonnees. Abonnees hebben wer kelijk een heel andere stijl. 3. Dit overdenkend .merkte ik dat - omdat Tong Tong niet op de vrije markt verkocht wordt - de schrijvers van zulke brieven en stukken het blad alleen maar kunnen krijgen door zich in te dringen bij lezers van Tong Tong. Met een vriendelijke groet, een sym pathieke glimlach, en dan de lekkere aan val in de rug. Wat een moraal! Dit verklaart dan ook de vaak ordinaire en op zijn best farizeische stijl. 4. Als zulke mensen integer zijn, waarom vragen ze niet om rekenschap bij Tong Tong? Maar waarom speldt men zo'n artikel op een blad, waarvan de majoriteit van abonnees noch Tong Tong noch Tjalie kent? Dit staat gelijk met het "oordelen" over U in een kring van mensen die U niet kennen, Lees verder volgende pagina 3

Tong Tong | 1965 | | pagina 3