15.75 IN MEMORIAM EDDIE ALTING SIBERG Wilt U kunnen naslaan wanneer U het ook weer niet eens was met Tjalie? Bestel dan deze Tong Tong verzamelband Vervolg van pag. 7 meer Engels, zodat het contact erg moei lijk is. Niet alleen is men gauwer alleen maar ook voelt men zich gauwer alleen... en vreemd... en bang. Het is voor vele Amerikanen werkelijk een hele stap om Mexico even diep te penetreren als b.v. Canada, dat eigenlijk een "broertje"is van de U.S. Maar Mexico is, wat de reis-bro- chures ook zeggen: "zo dichtbij en toch zo vreemd". In Mexico is men op slag in een volslagen andere wereld. Weliswaar vindt men massa's Europese en Amerikaanse gebruiken en artikelen in Mexico, maar de opzet en de entourage zijn dwingend anders. In Mazatlan zie je b.v. een huizenhoge reclame van Coca cola (in Mexico wordt net zoveel coca cola gedron ken als in Holland, Hongkong of Rome), maar op dat gevaarte zit een rijtje condors. En dat is "ongewoon". Wie in een klein restaurantje het menu bekijkt, ziet ook "steak" staan, maar wie met de herinnering aan de Amerikaanse biefstukken zo'n "steak" bestelt, komt bedrogen uit, want de Mexicaanse biefstuk is eigenlijk een platte dunne lap, kruidiger gebakken en met meer kruiden geserveerd, zodat de Ameri kaan op zijn neus kijkt. Er is in Mexico erg veel Amerikaans en Europees, maar de "opzet" is absoluut an ders. Men kan b.v. met een lelie-motief een cirkel- of een driehoeksvulling maken en vindt dan inderdaad de lelie in beide terug maar nochtans heb je twee volslagen ver schillende figuren. Zowel Mexico als Euro pa hebben befaamde schilders, maar Picas so en Klee verschillen van Orozco en Ri vera als de Rijn en de Schelde van de Kali Solo. Mexicaanse schilders hebben een geheel andere "bewogenheid" en zelfs een volslagen ander palet. Zelfs een Mexicaan se schilder als Tamayo die we haast een Parijzenaar zouden noemen, ontdekken we als een door-en-door Mexicaan als we zijn schilderswerk in Mexico zien, waar het "thuis" is en dichter staat bij b.v. een door een "peon" (tani) gemaakt beeldje van klei, dan bij het schilderwerk van de Parijse confrères van Tamayo. Mexico heeft absoluut een eigen "gees telijk klimaat", waarin het zelfs niet lijkt op Spanje, hoewel de Mexicaanse taal Spaans is. Dit is erg moeilijk duidelijk te maken, maar we begrijpen het beter als we luisteren naar een Amsterdammer, een Hagenaar, een Djokjanees en een Anak Betawie. Ze spreken allemaal Nederlands, maar de laatste twee "zitten dichter bij me kaar" en zijn "anders" dan de andere twee, zelfs al wonen ze nu al twintig jaar in Hol land. Heeft Mexico ook een eigen geografisch klimaat? Ja en neen. Je vindt in Mexico di verse klimaten, b.v. van Noord Afrika (de noordelijke woestijngebieden), Soerabaja (Tampico en Vera Cruz), Padang (Acapulco en San Bias) en Lembang (Guadalajara), Op 79-jarige leeftijd overleed op 9 no vember j.l. in Den Haag, Eddie Alting Si- berg. Hij was één van de bekendste voet ballers uit het oude Indië, oprichter, speler en later voorzitter van het Bandoengse Sl- DOLIG. In Batavia oogstte hij lauweren bij VIOS en BVC en werd vele malen in de Bandoengse en Bataviase bondselftallen ge kozen. Maar ook in Holland, bij het Haagse HBS, maakte hij naam als linksback naast de bekende internationaal Harry Denis. Een zeer kundig voetballer en een waarachtig en sympathiek sportsman, die terecht de erenaam "Radja Bola" verwierf. De verslagenheid onder zijn vele vrien den is het beste bewijs van de leegte die Eddie Alting Siberg achterlaat. Op het Hout- rust-terrein in Den Haag hing de vlag half stok, een eerbetoon van HBS, de club waarvan hij tot het laatst toe lid was. Moge de vele bewijzen van deelneming een troost zijn voor zijn vrouw en kinderen. maar de som van die klimaten is weer ty pisch Mexico. Ik geloof niet dat er een land ter wereld is, dat in één even kort bestek zoveel klimaten herbergt. Dat komt omdat Mexico voor een groot gedeelte op een hoogland ligt van 2000 tot 5000 meter hoog. Hierdoor ontstaan allerlei klimaats variaties zelfs op één breedtegraad en de arme tourist, die zoveel variaties niet ge wend is, ontkomt veelal niet aan een korte periode van "buik-influenza" (hoge koort sen, zware diarrhee), een ziekte die zó ty pisch is voor buitenlanders, dat deze ziekte in Mexico "Turista" wordt genoemd: de ziekte der touristen! Mexicanen hebben er zelf geen last van. De "turista" verdwijnt gelukkig even snel als zij komt, maar ook het kennismaken hiermee is een aparte Mexicaanse ervaring! Met mij mee lezend zal de lezer spoedig merken dat Mexico een heel apart land is. Mexicanen zijn zich er terdege van bewust. Zij zeggen: "Como Mexico no hay dos", wat betekent: zoals Mexico is, is niets an ders ter wereld. Zij zeggen dit echter niet in de zin van b.v. "Er gaat niets boven Holland" of zo, maar werkelijk in de over tuiging dat Mexico bijzonder - en zelfs be genadigd is. Typisch voor deze bijzondere kijk is ook de wijze waarop Mexicanen de naam van hun land schrijven: bijna altijd in een onge wone "springende" letter, alsof de genor maliseerde Latijnse lettervorm hun land ei genlijk te kort doet. Mexico wordt uitge sproken Mechico met een scherpe ch tegen de voorkant van het gehemelte. Soms schrijft men Mejico, waarbij de j op zijn Spaans, dus als h, wordt uitgesproken maar wederom met een heel scherpe h, vlak te gen bovenvermelde ch aan. (De Spaanse j behoort uitgesproken te worden als een g, maar regionaal, met name in Andalusië, zegt men er een scherpe h voor. - Red.) Uiteraard kan elke lezer zijn kennis van Mexico ook verkrijgen uit reisbrochures, en cyclopaedia, enz., maar men zal merken dat "wij uit Indië" in Mexico meer en correcter zien kunnen als wij "met eigen ogen" kij ken. T.R. !!lllllllll!lllllllllllllllllllllillllllll[|||llllll|l||lllllllllllllllll!l!llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll|[||||||||llllll!llllilllllllllllll||l|!l!||||||ll|||||||||||!||||||||||||||||||[!|[|t|[|||||||||||||||||||||||||||]|||il||||||l|[|||l||||l||||||||||||||||||||||||||||[i Een linnen band met donkergroene opdruk: TONG TONG en een ven stertje op de rug, waarin een pa piertje geschoven kan worden, waar op de betreffende jaargang vermeld kan worden. De band kan één hele jaargang (24 nummers) bevatten. Het opbergen geschiedt volgens een uniek systeem van losse pennen, zonder dat beschadiging van de bladen plaatsvindt .Op ieder gewenst ogenblik kunt U elk gewenst nummer eruit nemen en weer opbergen zonder dat U daarvoor de hele jaargang hoeft te bong- karren. Deze band kunnen wij in de week voor Kerstmis leveren, maar de eer ste zending omvat maar een klein aantal, dus is het wel raadzaam wan neer U nu reeds bestelt. Door storting van f 5,75 f 0,75 portokosten op giro 6685. U kunt gebruik maken van de bestelbon hiernaast. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiNiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii'iiiiiiii>iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii!i!i!i[ BESTELBON Aan Tong Tong, afdeling Verkoop, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. Stuur mij: ex. TT mappen a f 5,75 f 0,75 f 6,50 f Naam: Adres: Woonplaats: Het bedrag ad. fzal per giro/postwissel/bank worden overge maakt. (handtekening)

Tong Tong | 1965 | | pagina 8