Geen tijd, geen tijd gehad VOOR DE VROUW "Waarom schrijf je niet meer?" "Waarom horen we niets meer van je?" "Ben je ons nu helemaal vergeten?" Deze vragen, verwijten vervolgen me al maandenlang en maanden lang ben ik blijven zwijgen met een spijt- en schuldgevoel, Omdat ik altijd weer moest antwoorden: "Geen tijd gehad". Ik voelde me schuldig omdat het op een smoesje leek, spijt omdat het waar was. Geen tijd, geen tijd gehad. Waarom, waardoor? O, ik kan wel dui zend redenen en bewijzen aanvoeren: werk, sociale, zakelijke en familieverplichtingen, ze zijn er hier in Amerika meer dan waar ook. "Maar het leven is hier toch zo ge makkelijk?" hoor ik U al. Ja, het leven is hier ogenschijnlijk gemakkelijker dan in Eu ropa, daarom juist sluipen er ongemerkt meer en meer bezigheden in, die de tijd opeten. Omdat je eigen transport hebt, zie je er niet tegen op "even" naar een andere stad te rijden voor een afspraak. Had je geen auto gehad dan was er meteen de vraag gerezen: zou ik wel gaan. Je gaat niet, doet de afspraak per telefoon of brief af en...bespaart 2 uur! Mensen in Amerika zijn altijd wat aan het doen, hoe sneller hoe beter, want dan kan men méér doen en meer verdienen. En meer verdienen betekent straks tijd hebben om...niets te doen. Maar wanneer komt die tijd? Als kind had je geen idee van tijd. Je kon uren op de stoep voor het huis rond hangen, er je huiswerk maken, bikkelen of keuvelen met een vriendinnetje. Je kon er je lievelingsschrijfsters Top Naeff en Ethel Turner lezen en de tijd kon volkomen stil staan tot Maatje je vertelde dat je naar de badkamer moest. In de hal naar de achtergalerij stond een enorme staande klok die om het kwartier sloeg. Maar had die klok met tijd te maken, neen toch? De nacht kwam ook zonder die klok, de muskieten, de djangkriks, de la- rons, ze hadden geen tijdsein nodig. Als je naar de badkamer moest was het half vier; als de kokki naar huis ging was het half vijf en als de baboe dalem fris gebaad voor haar kamer in de bijgebouwen zat te babbelen met baboe van hiernaast, dan was het bij zessen. De tijd was er voor de dingen die moesten gebeuren niet omdat de klok het zei. De dagen en weken vlogen niet zoals nu. Een week was 7 volle dagen en liet zich niet in een loonzakje frommelen als 40 werkuren. Toen ik in Holland was, begon voor mij het tijdtekort eigenlijk al. Ik haalde altijd net de tram niet, ik zat altijd achter een uitverkoop-koopje, en alle goede films zag ik pas bij een reprise. Soms denk ik: "Dit wordt te gek, het is wel laat, maar ik moet mijn leven beteren". Maar het helpt niet. Is het bij U ook zo dat hoe meer tijd je probeert vrij te maken, hoe meer dingen je te doen krijgt? Het "makkelijke" leven in Amerika is niet wat het lijkt. Het is, heb ik na drie jaar ontdekt, een ingewikkeld systeem van tijdrovende systeempjes die je langzaam maar zeker van alle vrijheid beroven. Tijd is vrijheid, want is iemand die tijd heeft om zichzelf te kunnen zijn, geen vrij mens? We hebben nooit genoeg waardering gehad voor het kalme gemoedelijke leven. De auto van nu brengt me nooit snel genoeg naar het werk, maar in de dogcar van toen was ik een an der mens. Ik verknoei letterlijk uren bij de kapper. Maar als ik dat niet doe en mijn haar niet zit zoals men het graag ziet, dan ben ik niet representabel voor de zaak waar ik werk. Als ik aan het winkelen ben reali seer ik me plotseling dat ik niet koop voor mezelf maar voor de gemeenschap waar ik in wil behoren. Ik volg de mode, ik koop de dingen die mij en mijn gezin accepta bel maken in deze maatschappij. Dat die dingen vaak nog aan een eigen verlangen tegemoetkomen is eigenlijk al een veeg teken: we kunnen al niet meer terug naar dat simpele, tijdloze leven van vroeger. In Holland waste ik al het goed met de hand, tot de lakens toe. Nu ril ik alleen al bij de gedachte hoeveel tijd me dat zou kosten. En toch kan ik niet nalaten me te herinneren hoe baboe tjoetji diezelfde was deed zonder bijzondere waspoeders, zonder warm water, Mijn stoom-strijkijzer dat geen brandplekken kan maken, het ideale stijf sel dat ik kant en klaar op het goed kan spuiten zonder dat het vlekken maakt, hoe kan ik die missen? Hoe kan ik ooit die honderden dingen missen waar ik zo aan gewend ben geraakt? We leven met een waterproof horloge en een waterdicht kaartsysteem en toch glijdt de tijd als water heen tussen opstaan en naar bed gaan. Hoe meer gemakken de mens krijgt, hoe minder tijd hem overblijft om de werkelijk waardevolle dingen te ge nieten. Ik ben voor mezelf een lijstje gaan aan leggen van alles wat ik kwijt wil en van alles wat ik terug wil winnen. In het leven in Holland was voor mij veel onaanvaard baar, in het Amerikaanse leven beginnen factoren te komen die het leven net zo on mogelijk (voor mij) maken. Het is goed om tijdig tot die ontdekking te komen. Denkt U niet dat ik de enige ben. Er zijn met mij millioenen Amerikanen die het leven van jachten en doen hebben verlaten en proberen iets voor zichzelf over te houden. Ik ben U niet vergeten, ik heb U gemist. Uw brieven met een goed recept, een anek dote, het ngobrol over de goede dingen van nu, ze waren de Tijd waard. Ze hoor den in "Myana" zoals onze goede nuttige daon miana in elke Indische tuin hoorde. Mensen kunnen rare dingen doen met de tijd; we sollen, sjaggeren er mee, schen ken haar weg of verkopen haar peperduur. Ik knipte vanmorgen dit gedichtje uit de Los Angeles Times, U zult het heel mak kelijk kunnen vertalen: TIME GOES, WE STAY The hours go so slow when we've nothing to do, And hurry so fast when we're busy; That part of the days we are lonely and blue, And the rest of the time we are dizzy. Alles wat ik U kan beloven is, proberen nooit meer zo "dizzy" te worden dat ik geen tijd heb voor U. LILIAN DUCELLE 1 Verrast Uw familie met de wereld- T bekende l Spekkoek (van Oma Thio) J Bestel tijdig, anders uitverkocht Franco in Nederland x Franco Amerika per zeepost KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Tel. 89438 Slotermeerlaan 125 Tel. 130362 AMSTERDAM - West f 9,50 f 13,90 P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. 12

Tong Tong | 1965 | | pagina 12