toriggèrèts Lucia, feest van het licht in Zweden The Tielman Brothers meer in Holland door Millie de Jonge en Rob Dessauvagie Vroeg in de morgen van een donkere, korte dag in december, verschijnt in elk Zweeds huisgezin de blonde Lucia, Vrouw van het Licht. Ze is gekleed in een lang wit gewaad, waaromheen een rode sjerp is gebonden. Op het hoofd draagt ze een kroon van flakkerende kaarsen en in haar handen heeft ze een schaal voi speciaal voor deze dag gebakken brood en een pot koffie. Dat is het symbool van Luciadag. Niemand weet precies hoe Lucia, oorspron kelijk stammend uit Syracuse, ten tijde van de Christenvervolging, haar intrede in Zwe den deed. Men neemt aan dat dit feest van Lucia, dat een feest van licht is, verweven werd met een legende uit Varmland, een provincie van Zweden. Die legende wil dat eens, lang geleden, toen er grote hongers nood en armoede heerste, een jonge maagd verscheen. Niemand wist vanwaar ze kwam. Ze voer over het meer in een enorm groot schip, dat tot de nok gevuld was met het heerlijkste voedsel. De jonge vrouw ging van boord en deelde het voedsel rond aan de uitgehongerde bevolking. Het is mis schien daarom, dat het feest tot voor kort alleen op Varmland en de omliggende dis tricten bekend was. Nu echter verschijnt Lucia in heel Zweden. In elke familiekring op scholen, kantoren en ziekenhuizen brengt ze haar licht en goede 'gaven. Bo vendien trekt ze in een lange optocht door de steden, zodat je haar, wat dat betreft, wel enigszins met onze Sint Nicolaas kunt vergelijken. Het feest valt op 13 december, de dag waarop de zon zich, volgens de begrippen in zeer oude tijden, naar het licht wendde. Men weet het nu in Zweden ook beter, maar houdt het omwille van de traditie toch op de oude datum. In elk huisgezin wordt als Lucie aangewe zen de jongste dochter. Hoewel op deze donkerste van alle dagen, elk lid van het gezin zijn eigen rol speelt. Het draait eigenlijk allemaal om Vader. Die moet in bed blijven en hij dient daarbij voor te wenden, dat hij vast slaapt. Door niets kan hij worden gewekt. Niet door het gegiechel en gemurmel in de keuken, waar moeder druk in de weer is de leden van het gezin te hullen in lange witte gewaden Lucia krijgt een kroon van kaarsen in het haar, de zusjes kroontjes van zilverpapier, de jongens hoge puntmutsen. Vader mag ook niet wakker worden als de heerlijke geur van koffie hem in de neus dringt en hij in de keuken de kopjes zo gezellig hoort rinkelen. Zelfs wordt hij niet Lees verder volg. pag. kolom 3) Vervolg van pag. 14 te verzorgen en niet bang te zijn voor kwa de geesten in de honden en te zorgen dat er niet te veel honden kwamen. Daardoor werden de honden trouwe en nuttige kame raden van de mens, zoals ze dat horen te zijn. Eens in de week kwam Tjoebek in de die rentuin en deed kunstjes met de dieren. Als hij midden op het plein stond kwamen alle vogels op hem zitten alsof hij een grote vogelboom was. JEF LAST volgden en o.a. speelden zij in 1958 op de Expo in Brussel waar zij de contacten leg den voor goede showcontracten met Duits land. In 1960 kwamen zij voor het eerst voor de Nederlandse TV waarna weer tour nees volgden door Oostenrijk, Scandinavië en Israël. En nu zijn de plannen dan meer op Holland gericht, zodat we hopen maar heel veel van ze te horen. Het adres van de fanclub is: Tom Boon, Doelenstraat 81 in Rijswijk (Z.H.), en publi citeitsagent Jos van Vliet is te bereiken op Linnaeusstraat 13 in Den Haag. Lees verder volgende pagina Loulou met zus Jane, aangevuld met Hans Bax en Rob Latuperisa, maar er was ook een tijd dat zij met pa en ma Tielman op de Bühne stonden. Dat was in 1947 toen de familie in Indonesië toerend volksliedjes brachten. In 1957 kwamen zij naar Nederland (Breda) en in die Bill Haley-tijd waren de Tielmans een der eerste groepen die Rock and Roil als gitaargroep introduceerden. Suksessen I' JbU Van Jos van Vliet - publici- lilr^il teitsagent van de Tielemans - hoorde ik dat zij de bedoeling hebben zich meer op Holland te gaan oriën teren dan tot nu toe het geval was. Een streven waar ik helemaal achter sta want deze, echt goede, groep musici verdient veel meer belangstelling hier te lande dan tot. op heden het geval was. Tot nu toe kwamen de Duitse fans meer aan hun trek ken dan de Nederlandse, maar gezien de gages die in Duitsland voor een goed or kest betaald worden, is het niet te verwon deren dat dit het geval was. The Tielman Brothers begonnen twee jaar na de oorlog, in Indonesië al, te spelen en tussen die tijd en de achter ons liggende zomer toen zij voor f 50.000,geduren de de maanden juli en augustus optraden in Scheveningen is veel gebeurd. Nu zin gen en spelen de broers Andy, Reggy en 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 15