7 tegen grijze haren o y O 8 Malaga-Spanje o o o oooooooooooooooooooooooooooc 4 4 t 4 j "INGET MATI" „AD PATRES" 1 Fa. Johs. Ouwejan Zn. FA. JAC. JEHEE ZN. Vervolg van pag. 5 Op welke basis moet geredigeerd worden? Ik ben gewoonweg blij dat Indonesië op Tong Tong het toelatingsverbod laat gelden, omdat daarmee doodgewoon 50% van de valse verdachtmakingen en veroordelingen op slag is weggemaaid. En de ruzie dus minder "roewet" is geworden. 5. Welke boeken van welke schrijvers ook over Indonesië of Soekarno men leest telkens stuit men bij alle verschillen in waar dering of interpretatie van zekere waarden op deze gedachte (uit: "Soekarno: An Au tobiography as told to Cindy Adams"): "Het basisch probleem is dat Amerika wei gert iets tedoen te hebben met Aziatische landen tenzij ze gedwee meelopen met de door Washington uitgestippelde lijn. Amerika (de Ver. Staten) is t.a.v. onder ontwikkelde staten alleen om twee redenen tolerant. 1. Wij zijn een goede markt; we be talen terug met rente; 2. Amerika is bezorgd dat we communistisch zouden kunnen worden. Het probeert onze aanhankelijkheid te kopen. Ze geeft ons alleen in overvloed omdat ze bang is. Dan, als we niet handelen zoals zij willen, rukt ze haar credieten terug en waar schuwt: "Je krijgt geen cent meer, tenzij je je goed gedraagt" Ik zeg niet, herhaal: NIET, dat Indonesië hiermee het volste gelijk heeft en ben zeker niet blind voor de noodzaak van bepaalde verplichtingen op lange termijn, maar ik zeg alleen: de visie bestaat in Indonesië, en be staat in driekwart van Azië, en bestaat in heel Zuid- en Midden-Amerika, en zelfs in Europa (dat niet economisch ge-"knecht" wenst te worden door de V.S.), en men doet werkelijk onverstandig als men daar niet naar luisteren wil en niet mee probeert andere zienswijzen te ontwikkelen, die deze "oppositie" milder maken. Integendeel: in het koppig volhouden van elk gelijk tussen Oost en West .tussen de oude en nieuwe machten, spitst ook de ge wapende dreiging zich onrustbarend toe. Wie een klein beetje begrip en geheugen heeft voor de toenemende ontwikkeling van de moderne oorlogstechniek kan inderdaad een volgende wereldoorlog niet anders zien dan als apocaliptisch. Massa's mensen zien dit niet of willen dit niet inzien. Men denkt b.v. over China net zo als over Japan 25 jaar geleden: "Dat varkentje wassen we wel!" Tot we zelf ge wassen en bijna gevierendeeld werden. "Ja", kraait men dan, "maar uiteindelijk hebben we het toch gewonnen?!" Ja maar ten koste waarvan? We geloven allemaal in het "There is no substitute for victory" zelfs als wij Pyrrhus-overwinningen beha len... Onmachtig is daarbij het streven naar Ontwapening. Wordt een tijger mak als men zijn tanden uitbreekt en nagels knipt? Er is een oud Chinees spreekwoord dat zegt: "Geen omvorming leidt tot iets behalve de morele omvorming". D.w.z.: er moet in ons wat veranderen, niet in de eindeloze poli tieke, sociale of economische probeersel tjes. En het zijn werkelijk niet de slechtste mensen die onvermoeid zoeken naar b.v. begrip van Indonesië of China. Eén ervan is b.v. Robert Kennedy, de broer van de vermoorde president John F. Kennedy, bei de mensen met werkelijk een zeer ver zien de blik met progressieve ideen, en met een geweten. De massa's denken nog steeds: wie het hardst zijn gelijk doordrijft, wint het. Wint wat? Ten koste van wat? Geloven wij wer kelijk in het spelletje van elkaar over en weer bang maken en daardoor te verzeke ren "Peace for our time"? Zijn wij werkelijk zulke gewetenloze ouders dat we alleen ons eigen leven en ons pensioen nog net "seef" kunnen stellen en "pour nos enfants Ie dé- luge"? In alle "conflicten" van Tong Tong is toch wel één duidelijke lijn te bespeuren: een verzet tegen het domme conformisti sche, het versleten stereotypische. Het ge vecht van "wij jonges onder mekare" tegen "die wilde beeste buite". Wie niet zo denkt als wij, sla dood! En waarbij deze "wij" het eerste symptoom is van lafheid en gemak zucht: het desnoods zonder onderzoek aan hangen van de mening die door de massa gedragen wordt omdat men niet meer alleen staat. En waardoor men eigenlijk t.a.v. alles op de wereld zonder begrip staat. En ver bijsterd. Terecht heeft Ortega y Gasset te genover deze verbijstering niet "het ideale systeem" gesteld, maar de Zelfinkeer. Dat is dus ook de grootste kracht van Tong Tong: dat zijn lezers (zijn trouwe le zers) geen opinieloze meelopers zijn van Tjalie (wat buitenstaanders automatisch den ken omdat zij zelf meelopers zijn), maar net als hij zelfcritisch, en houden van de tech niek van de tweezijdige beschouwing. Om dat de enige redding voor elk mens in dit korte bestaan op aarde ligt in een voort durende zelfcorrectie met zijn voortgaande leven mee, niet in het zoutpilaarschap van de vrouw van Lot. Hierin ligt ook de red ding van Tong Tong. T.R. RESTOGRAI Door dit middel te gebruiken J krijgt men de natuurlijke haar- T kleur terug. Géén verf, géén f spoeling - Eén fles genoeg voor een jaar. Vroeger in Indonesië t verkrijgbaar. Prijs f. 12,50 p.fl. Toezending onder 4 rembours. Franco huis. I Importeur: Zeecroft 25, Wijk aan Zee t t Tel. 0 2517-478 3000000000000000000000000000( O TE KOOP wegens bijz. omst. v. par- o O tic. 2 percelen in EL ATABAL. o O Q 0 Op één perc. staat reeds grote, ged. 0 gem. bungalow, met o.a. frig, en TV.. Vraagpr. perc. 412 m2 8.000,0 O O O Vraagpr. perc. 517 m2 plus gemeub. woning f 47.000, Inl. H. J. Hoogendoorn, El Atabal, Puerto de la Torte, Malaga (Spanje) O O O O O O O O O O O Vraagt Uw winkelier naar l INTERFOOD I SIROOP-SOESOE Fabriek de Beesd, tel. 03458-580 Geen verkoop aan particulieren Vervolg van pag. 7 niet naar het buitenland, maar dat kan heel bedriegelijk zijn, want de scholen hier zijn geheel op Engelse leest geschoeid. Wel leren ze wat extra talen, zoals Hindi, hun native language (Bengali of Mahrati of Ur du enz.) en nog een Europese taal zoals Duits of Frans. Maar voor de rest is het allemaal Engels wat de klok slaat. De uni versiteiten houden hun colleges uitsluitend in het Engels. De gegradueerden van deze instituten doen vaak meer Westers dan hun in het buitenland gegradueerde collega's en men vindt dan ook vaak nogal onuit staanbare comedianten onder hen. Daar staat weer tegenover dat sommige van de in het buitenland gegradueerde heren, zich iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiimmniiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiHiinmiiinnufliuuiUiiHuiuiiiniuiriiuiiuui veilig wetend in hun nieuwe sociale en in dustriële status, zich ineens aanstellerig gaan bekommeren om hun "Indian Image" en dus nu gaan rondlopen op chappals en met "dothis" aan (dat zijn van die witte afgezakte luiers). Maar in al het andere zijn ze zo westers als het maar kan. (wordt vervolgd) luiiniiiiuniiiiHtiRimuiiiiiiiiiiuuniiiiiiniiNiiiitiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiaiiiiiiiinnitiinniiiiiiuiiiiaiiiiuuaa Begrafenis- en Crematie-Onderneming f Opgericht 1924 ROUWKAMERS I S en ONTVANGKAMERS j AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) f iiiiiiiiiiniiiuifflimiimiiiiiiimiiiiiiii GRAFMONUMENTEN NATUURSTEEN Toonzaal: TORENSTRAAT 82 DEN HAAG TEL. 60.0746 miiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiimniimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiimiliumminimum 20

Tong Tong | 1965 | | pagina 20