Poekoe! Teroes! Trakteer Uzelf op deze Tong Tong tegel! NIEUWE ABONNEE*) CADEAU-ABONNEMENT*) Vervolg van pag. 3 bij. Ik geef direkt toe, dat deze Hollander vaak een enorme devotie heeft voor God (in zijn Gods-opvatting) en gewend is deze devotie in een gepaste sfeer van eerbied op te brengen. Zodra schijnbaar deze de votie buiten de gepaste sfeer gevraagd wordt, is gewoonweg sprake van blasfemie! Vandaar zoveel ergernis door vele van mijn woorden. Vooral als ik af en toe een bijbel tekst citeer. Want dan wordt toch duidelijk het bewijs geleverd dat ik mij op religieus terrein beweeg nietwaar? Dominees en fe melaars plegen bijbelteksten te gebruiken. T.a.v. de eerste categorie: "Pet af foor menier de buskop!" (De Witte) of "Hoed af voor de dominee". Hé! Het is Tjalie maar! Hij neemt ons te grazen! Boos. Of: "Aan gezien Tjalie geen dominee is, is hij een femelaar! Gooi 'm van de trap!" En in doodgewone eenvoud maak ik al leen voor bijbelkenners gebruik van een hun bekende tekst om iets duidelijk te ma ken vanuit mijn wereld, waarin die tekst ook leeft. Ik zeg dus: "In zijn grote angst ging Matoetoe naar zijn dominee", als ik aan het vertellen ben van het leven in het dorpje Wakewale. De lezer vindt dat mooi en be grijpelijk. Dan laat ik een foto zien van de dominee van Matoetoe: een medicijnman met veren op zijn hoofd, een pin door zijn neusbeen en deurknoppen in zijn oorlellen. Op slag is men gekwetst. Dat een dominee! En de ruzie is aan de gang, hoor! Misschien zou ik er beter aan doen om onder de kop van dit blad te zetten: "semi- religieus tijdschrift" of zo. Dan is men al bij voorbaat half verzoend met eventuele zijsprongen op religieus terrein. Alleen: dan doe ik aan mijn waarheid tekort. Ik ben gewoon een Balise autobuschauf feur, die op zijn razende slingertocht langs ravijnen niet alleen vertrouwt op zijn motor en zijn stuurmanskunst, maar bovendien af en toe even stopt bij een tempeltje aan de kant van de weg om iets te prevelen en te offeren, want daarmee wil hij zeggen: "Ik lijk nu wel een toffe jongen, God, die alles perfect in z'n macht heeft, "de Stirling Moss van Bali" zogezegd, maar U weet ook wel dat ik maar een prutser ben en een snot- joch voor Uw aangezicht. Vergeef mijn trots. Bestuur mij op Uw beurt..." Elke rit weer. Elke rit. Zo'n halve gare! Zo'n oneerbiedige lummel, die gewoon uit z'n auto in dat tempeltje tuimelt en er weer uit komt met een grijns op z'n tronie, z'n broek optrekkend en spugend! Zijn dét kerkmanieren! Zijn bus behoort b.v. aan de "Dinas Oto- bis Kilap Sabar", hetgeen letterlijk vertaald is: "Bliksem Autobus Dienst Geduld"! Heb je het ooit zo gortig gegeten? Alleen wij uit Indië begrijpen alles. We lachen er zorgeloos om. En we geven onze chauffeur een extra sigaret, deze man die het "Ga met God" in zijn devies voert méér dan alle chauffeurs en treinmachinisten en scheepskapiteins en vliegtuigcommodores van Europa tesamen. Dat wil zeggen: met dat "God" bedoelen wij eigenlijk...o hemel! We kunnen wel aan het uitleggen blijven! T.R. Verwen Uzelf, een goede vriend èn Tong Tong eens extra met de a.s. feestdagen. Dat kan allemaal tegelijk, 3 vliegen in één klap dus. Geef een goede kennis of een familielid met Kerst of een andere feeste lijke gelegenheid (verjaardag) een jaar abonnement op Tong Tong cadeau. Voor het aanbrengen van deze nieuwe abonnee, waarmee U Tong Tong een grote dienst heeft bewezen, krijgt U de hierboven afge beelde Tong Tong tegel cadeau (afmeting 15 x 15 cm., in licht- en donkerblauw en rood). De nieuwe abonnee krijgt als welkomstge schenk een verzilverd of verguld Tong Tong speldje naar keuze, terwijl wij tevens een geschenkkaart sturen waarmee de toe zending van het blad Tong Tong wordt aan gekondigd en wie de goede gever is. Ook wanneer U een ander weet over te halen EEN JAAR lang abonnee van Tong Tong te worden krijgt U als beloning de tegel toegestuurd en de nieuwe abonnee het speldje. Alleen de geschenkkaart blijft in dit geval natuurlijk achterwege. Cadeaux, die bedoeld zijn als Kerst-cadeau gaan 1 januari in, maar ook het Kerstnum mer wordt dan nog gratis toegezonden. Hierbij geef ik op als nieuwe abonnee: Stuur een jaar lang Tong Tong naar: Naam: j Adres: Woonplaats: 1 Het abonnement gaat in op: Het abonnement is bedoeld als 1 december/1 januari kerst/verjaarscadeau') Stuur het verzilverd/verguld Tong Tong Stuur het verzilverd/verguld Tong Tong speldje alsmede het laatste nummer van speldje en de geschenkkaart vóór: Tong Tong. Kerst/ (verjaarsdatum).*) Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend na ontvangst van het jaarabonnement ad 15,naar: - Naam:12 Adres: Woonplaats: Doorhalen wat niet van toepassing is. (Handtekening) 4

Tong Tong | 1965 | | pagina 4