m Poekoel Teroes! s NIEUWE ABONNEE*) CADEAU-ABONNEMENT*) i TRAKTEER UZELF OP Verwen Uzelf, een goede vriend èn Tong Tong eens extra met Kerst, Nieuwjaar of andere feestelijke gelegenheid. Dat kan al lemaal tegelijk, 3 vliegen in één klap! U gelooft het niet? Héus, het kan! Kijk maar: 1. U geeft een goede kennis of een familie lid een jaarabonnement op Tong Tong cadeau 2. daarmee bewijst U Tong Tong een grote dienst, want U heeft ons een nieuwe abonné bezorgd 3. hiervoor geeft Tong Tong U graag de hierboven afgebeelde tegel cadeau, for maat 15x15 cm., in de kleuren donker blauw, lichtblauw en rood. Na itoe, is dat 3 vliegen "in eensklaps", zoals Si Bentiet altijd zegt, of niet?! De nieuwe abonnee krijgt als welkomstge- TONG TONG TEGEL! schenk een verzilverd of verguld Tong Tong speldje naar keuze, terwijl wij tevens een geschenkkaart sturen waarmee de toe zending van het blad Tong Tong wordt aan gekondigd en wie de goede gever is. Ook wanneer U een ander weet over te halen EEN JAAR lang abonnee van Tong Tong te worden krijgt U als beloning de tegel toegestuurd en de nieuwe abonnee het speldje. Alleen de geschenkkaart blijft in dit geval natuurlijk achterwege. Cadeaux, die bedoeld zijn als Kerst- of Nieuw jaarsgeschenk gaan 1 januari 1966 in, maar de nieuwe abonné krijgt, zonder dat daar extra kosten aan verbonden zijn dit Kerstnummer alvast toege stuurd. Bij verjaarscadeaux zullen we het van de datum laten afhangen. Valt de verjaardag bijv. in de eer ste helft van januari, dan gaat het abonnement 1 januari in, maar het voorafgaande nummer, in dit geval het kerstnummer wordt gratis toegestuurd. Valt de verjaardag in de tweede helft van januari, dan gaat het abonnement 1 februari in, maar het nummer van 30 januari wordt dan nog gratis toege zonden. Hierbij geef ik op als nieuwe abonnee: Naam: Stuur een jaar lang Tong Tong naar: Vervolg van pag. 12 eerste de beste poes vreet hem op! Oók zielig, óók melancholisch! We willen alle maal te veel heilandje spelen, behalve met ons slachtvee. We geloven niet wérkelijk in het "Geen musje valt van het dak zonder de wil des Heren". We willen onder het Hemeldak een ander dak maken dat meer garanties geeft...En dat is diep, diep me lancholisch. De Indischman, de Tropen- mens, die nog steeds leeft met een kalme aanvaarding van het Onvermijdelijke, het Ondoorgrondelijke, het Onmeetbare, is met dat wat men melancholie noemt wezenlijk gelukkiger. C. Indische literatuur. Alleen al de titels "Nog pas gisteren" en "Verdroomd sei zoen" moeten eigenlijk veel meer zeggen dan de oppervlakkige toeschouwer denkt. In mijn correspondentie met lezers en le zeressen komen onophoudelijk uitlatingen terug als: "Het is alles nog zo dichtbij!" "Ik leef er nog steeds middenin!" "Indië is vaak sterker en levender dan mijn directe omgeving". "Het is onbegrijpelijk hoe ik alles zelfs nog ruiken kan!" enz. enz. enz., die er alle op wijzen dat de Hollandse op vatting dat alles voorbij is, "weg" is, ON- juist is. Gisteren, vlakbij, verdroomd seizoen (als het bijblijven van een droom bij het wakker worden) wijzen op een voortdurende AAN- wezigheid, dus een realiteit, die diametraal verschilt van wat de Europeaan verstaat onder realiteit: tastbaarheid, meetbaarheid, plaatsbaarheid. Alles wat in Europa niet exact meetbaar is, is "surreëel", "fictie", "afgeschreven" Daarom leeft Europa ook met zulke waarden als: "zand erover", "met een schone lei beginnen", enz. enz. De In dischman weet heel goed wat niet tastbaar is, wat voorbij is, maar de "kristallisatie" van "dingen die voorbij zijn" blijft aanwezig in een nieuwe gedaante van gerijptheid, be spiegeling, waarschuwing, is deel gewor den van een soort Nirwana zonder acute pijn of acuut geluk, zonder eindeloos bege ren, vernieuwen, maar meer een status van zorgeloosheid en benevolentie zonder gren zen. .Waardoor het komt weet ik niet. Ik "her inner" me volslagen onbelangrijke en sim pele gebeurtenissen in de Tropen beter, zuiverder en intenser dan vele ervaringen in Europa die dichterbij liggen en vaak veel belangrijker zijn. Europa "vergeet" ik, de Tropen zijn "onvergeetbaar". Als de dichter Willem Brandt op het ach- terbalcon van de Amsterdamse tram een krokodil wil zien, is dit niet een sentimen teel grapje, een farce of een gezoch te illusieverstoring maar het wanhopig zoeken naar een stukje echtheid en waarheid in de onverdraaglijke kunst matigheid van een nette schone tram met nette, schone brave mensen. Dit kan niet waar zijn! Geef mij een engel met albasten vleugels of een...een...krokodil, die gruwe lijke praehistorische sauriër! En rang! schrijft zijn hand zonder dat zijn geest zelfs gericht gezocht heeft. Wie eens een vrije krokodil gezien heeft, roeiend in een uit geholde boomstam langs een vredige, bloemrijke oever, zoals hij opeens uit zijn mimicri van een dode modderbank tevoor- Lees verder pag. 25 Adres: Het abonnement gaat in op: 1 december/1 januari Stuur het verzilverd/verguld Tong Tong speldje alsmede het laatste nummer van Tong Tong. Woonplaats: Het abonnement is bedoeld als Kerst-/Nieuwjaars-/Verjaarscadeau Stuur het verzilverd/verguld Tong Tong speldje en de geschenkkaart vóór: Kerst/Nieuwjaar/ (verj.datum).*) Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend na ontvangst van het jaarabonnement ad f 15,naar: Naam: Adres: Woonplaats: Doorhalen wat niet van toepassing is. (Handtekening) 13

Tong Tong | 1965 | | pagina 13