temjgèrèts Het staat geschreven dat elke man ongestraft mag kussen wie hij kan door Millie de Jonge en Rob Dessauvagie Ja, zo staat dat in een oud Engels kerst gedichtje. Maar de man, die dat allemaal maar ongestraft mag doen, heeft er een tak hulst of mistletoe bij nodig. Elk aardig meisje dat zich daaronder waagt, mag hij naar hartelust kussen. En reken maar, dat door de eeuwen heen heel wat jongens (en zeker ook meisjes, want die gingen er ten slotte niet voor niets onder staan) van dat recht gebruik hebben gemaakt. Hulst en mistletoe. Je kunt je zonder dat wonderlijke, altijd frisgroene plantje eigen lijk geen kerstfeest denken. Driehonderd verschillende soorten bestaan er ongeveer. Driehonderd hulstsoorten, waarvan de vrouwelijke soort de bessen voortbrengt. Driehonderd soorten van het plantje dat geluk brengt. En minstens even veel verhalen, legenden en bijgeloven zijn daaromheen geweven. De Druïden kenden er, eeuwen geleden, al een wonderkracht aan toe. Primitieve stam men geloofden nl. dat woudgeesten om streeks het midwinterfeest hun verblijfplaat sen moesten verlaten en ronddolen in de koude bossen. Als de mensen nu, zo dach ten ze, die geesten onderdak verschaften, zouden ze daarvoor in ruil de mensen een gelukkig jaar en een goede oogst brengen. En om die geesten dus in huis te lokken, hingen boven alle deuren hulsttakken, sym bool van vrede en geluk. Als men boven dien een hulstboompje naast zijn huis plant te, zouden heksen en boze geesten voor Vervolg van pag. 21 de jager was haar te vlug af. Hij keerde haar op haar rug, pakte haar op en depo neerde haar in een net. Met het net over de schouder begaf hij zich op weg naar huis. De raaf, de gazelle en de muis ontmoet ten elkaar bij de vijver. "Wat moeten we nu doen?" vroeg de raaf. De muis vond snel een oplossing. "Ik weet wat we moeten doen. Jij, gazelle, moet over net pad gaan liggen en net doen of je dood gaat. Jij, raaf, moet naast haar op de grond zitten en net doen of je op haar dood wacht. Als de jager de gazelle ziet, zal hij zijn net opzij leggen, en zijn pijl en boog, om zich met de gazelle te bemoeien. Jij, gazelle, moet dan opspringen en hem zo ver weglokken als mogelijk is. De rest laat je maar aan mij over". Het gebeurde zoals de muis had ver wacht. De jager ging de gazelle achterna, en de muis knaagde snel het net door om de schildpad te bevrijden. Toen ze in veilig heid waren, waarschuwde de raaf de gazel le, waarop deze in het woud verdween. De jager keerde met lege handen naar zijn eigendommen terug en vond ook het net leeg. Zelfs de beesten op deze aarde kennen van de vriendschap de juiste waarde. Toen de oude man zijn verhaal had beëin digd, dacht de koning een ogenblik na en zei toen: "Er zit heel wat wijsheid in je verhaal. Het toont hoe waardevol een trouwe vriend kan zijn". "Zo is het, machtige koning", zei de oude man, "Maar vergeet niet, dat de vriend wijs moet zijn ook, wil je tenminste niet duur betalen voor de vriendschap. Soms is een vijand te verkiezen boven een dwaze, vriend- zoals blijkt uit de fabel van de kat en de muis". "Wat is dat voor fabel?" vroeg de koning. De oude man boog en begon zijn verhaal. RAADSEL VaN EEN BIBIT VÓÓR DE BIBITS Weten jullie het nog? In de Tong Tong van 15 augustus j.l. vroegen wij jullie: "Verzin een raadsel". En ja hoor, een paar bibits zijn meteen aan het werk gegaan en heb ben héél ijverig, raadsels bedacht. Jammer genoeg hadden we te weinig plaats in het afgelopen halfjaar om ze op te nemen. Maar 15 december heeft de laatste afleve ring van "Bontot in het Tijgerbos" erin ge staan. Met ingang van dit kerstnummer zul len wij de ingezonden raadsels gaan plaat sen. Het eerste is van: Roel Zwartjes (13 jaar) uit Groesbeek. Als je alle woorden goed hebt ingevuld en je zet de cijfertjes van 1 t/m 37 met de daarbij behorende letters achter elkaar dan verschijnt er een zin, die een oproep is aan alle bibits. 1 3 5 2 4 7 6 doet het in de winter 10 8 9 vreemde munt 12 11 15 jong schaap 14 13 oude maat 18 16 17 21 weg 22 19 20 hert 26 28 23 groente 25 24 26 kledingstuk 29 27 31 32 33 rivierkant 35 30 klaar 34 36 37 overdekte ruimte Jongelui, doe je best! Er zijn omdat het Kerstmis is, ditmaal 3 prijzen te winnen: 1e prijs: boekenbon van f 10,2e prijs: boe- kenbon van f 5,en 3e prijs: boekenbon van f 2,50. En Roel, omdat jij het raadsel gemaakt hebt, krijg jij van ons een boekenbon van 7,50 toegestuurd! En dat geldt voor iedereen. Iedere Bibit die raadsels instuurt, die geplaatst worden, krijgt een boekenbon van 7,50 toege stuurd. Aan het werk dus in de kerstvacan- tie: er is weer veel te winnen. Oplossingen sturen naar: TANTE MIEKE, Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag, vóór 3 januari 1966. altijd buiten de deur gehouden worden, ter wijl stormen, onweer en meer van dat soort onplezierige weersgesteldheden, de bewo ners van het huis niet kunnen deren. En iedereen die naar bed ging met aan zijn bedspijl een hulsttakje bevestigd, zou uit sluitend de prettigste dromen dromen. Iets dat je dus in deze dagen eens zou kunnen proberen. Of het gelukt is hoor ik dan wel! Ook tpen het Christendom zijn intrede in de wereld deed, bleef de hulst in hoge ere. Een ieder die op kerstavond mét een hulst tak ter kerke ging, kreeg bovennatuurlijke macht en kon in de toekomst zien. Dat zei tenminste het bijgeloof. In Engeland wachtte men er zich in vroeger eeuwen wel voor, hulst in huis te brengen vóór kerstavond, want ongeluk zou die on voorzichtige een heel jaar lang vervolgen. Het was trouwens voor echtelieden ook bij zonder belangrijk welk soort hulst er binnen kwam. Er bestaan nl. twee soorten: het soort dat stekels heeft en het gladde soort. Kwam de stekelige soort het eerst het huis binnen, dan zou het komende jaar de man de baas zijn. Maar was vrouwlief hem vóór met een glad hulsttakje dan mocht zij de scepter zwaaien in het huisgezin. Een ware wedloop werd dat natuurlijk, In oude adellijke huizen liepen trouwens ook de huisknechten kwade kansen. Want als zo'n knecht vergat in de keukens en bediendenvertrekken hulsttakken op te han gen, nadat de dienstmeisjes hem dat ge vraagd hadden dan volgde er 'n zeer merk waardige straf. De meisjes stalen dan nl. zijn broek en spijkerden die vast aan de deur van de binnenplaats. Maar, hoewel dat natuurlijk al erg genoeg was, zijn zwaarste straf bestond erin, dat het hem de hele kersttijd verboden was welk meisje dan ook, te kussen, al stond ze urenlang onder de kroon van mistletoe. Ik denk zo, dat die knechten van toen zich het vuur uit de sloffen liepen om links en rechts hulsttak ken op te hangen. Bij ons wat minder bekend dan de hulst is de mistletoe. Over de oorsprong van de naam is al heel wat gepuzzeld. Volgens sommigen is de naam ontstaan uit het An- glo-Saksische "mistel' en 'tan', hetgeen 'verschillende twijg' betekent. Misschien, omdat de plant een groot contrast vormt met de boom. De gele twijgen en de groe ne blaadjes steken scherp af tegen de kale stammen van de winterse bomen. De hulst zowel als de mistletoe hebben door alle eeuwen heen heel wat schrijvers en dichters aan inspiratie geholpen. Shake speare maakte er in 'Titus Andronicus' al gewag van, als hij de mistletoe in verband brengt met Christus' kruis. Ook de hulst speelt overigens in de Christus-overleve ring dikwijls een rol. Vrolijke Kerst MILLIE 22

Tong Tong | 1965 | | pagina 22