Mexico Como no hay dos! GEDAANTEN EN GEDAANTEVERANDERINGEN Voor Mexico mag gelden dat het ver van ons is en nochtans iets "van onszelf" heeft. Een populaire Amerikaanse slagzin in de touristische publiciteit zegt net het omge keerde: "Zo dichtbij en toch zo ver!" De Amerikaan zegt eigenlijk voor "ver" foreign, d.i. "vreemd", "buitenlands". En dat is inderdaad zo. Wie de Ameri kaanse grens oversteekt, is op slag "erg ver van huis", terwijl men b.v. in Canada of zelfs West-Europa een "broertje" vindt van Amerika. Alles in Mexico is - ondanks de vele overeenkomsten - absoluut eigen en essentieel verschillend. Even verschil lend als b.v. Reims van Cordoba. Even verschillend als een driehoeksvulling van een cirkelvulling. Zulke tekeningen kunnen dezelfde motieven hebben, maar het "ar rangement" is noodzakelijk anders De "vreemdheid" van Mexico is in be paalde gedaanten internationaal bekend: de kandelaarcactus, de man in wit met een sombrero, sandalen en een sarape (omslag deken), het ezeltje, het veelbespotte woord "manana" (morgen) in de betekenis van "doe het liever morgen; vandaag heb ik geen trek". En dan tekent men de Mexi caan graag nog slapend (zittend met opge trokken knieën en de sombrero diep neer getrokken). Dat is inderdaad allemaal in Mexico te zien. Voor de oppervlakkige toeschouwer is hierin "de luie oosterling" te herkennen, die ook overdag ligt of zit te slapen i.pl.v. te werken. Maar spot niet te gauw en trek niet overhaast conclusies. Op zomerse da gen zit ook de Hollander die "werken als een paard" een hoge deugd acht, graag te dutten als het erg heet is. Het slapen over dag is dus geen luiheid, maar een physieke aanpassing die volledig begrijpelijk is. In vele delen van Mexico is het het hele jaar door smoorheet en ook Hollanders zouden daar op het heetste uur van de dag een dutje doen...zoals wijzelf deden in het oude Indié. Nu zijn er twee soorten hitte in Mexico, tropische hitte in het zuiden en "continen tale" hitte in het woestijnige noorden. Met continentale hitte bedoel ik grote hitte over dag en grote koude in de nacht. Ik was ook stomverbaasd toen ik in het hete Ma rokko en Algerije ontdekte dat de burnous van de Arabier van wol of andere dicht- geweven dikke stof was gemaakt. Maar toen ik mijn eerste nacht buiten meemaak te piepte ik anders! En ontdekte ook dat mijn Europese klederdracht (broek, vest, jas) ondoelmatig was, weliswaar "lekker" als het koud was, maar onverdragelijk warm overdag, terwijl de wijdhangende bur nous ook op het heetst van de dag ruim luchtcirculatie verschaft. De Mexicaan heeft geen burnous, maar "Europese kleding", die echter van dunne lichte kwaliteit is (en wit), dus lekker over dag. Voor de koude nachten heeft hij zijn poncho (een kort wollen schouderdekentje of vest) of zijn sarape, een grote wollen deken met een gat in het midden om er zijn hoofd door te steken en zich dan met de deken te omhullen. Ik spreek nu over de "kleine man", "peon" (landman, tani). De welgestelder Mexicaan heeft een ruime keuze van warme en luchtige kleding. Deze "warme omslagkleding" Is alge meen in Mexico en uiteraard hebben zich dus in deze kleding diverse weef- en kleur- technieken. ontwikkeld, de één al mooier dan de andere. Op de markt in Toluca, 60 km van de hoofdstad van Mexico wordt elke vrijdag "pasardag" gehouden en kan men tientallen tenten zien die volgehangen zijn met de wonderlijkste en kleurrijkste sarape's. Het doet denken aan tapijtenhan delaartjes in Aden of Cairo of Algiers. Nu is Mexico voor Europese opvattingen "ontzaglijk groot". Mexico strekt zich in Noord-zuid-richting uit over ongeveer 15 breedtegraden, dus ongeveer van Kopen hagen tot Napels, maar ligt bovendien dia- gonaalsgewijs over de mediaan-richting, zo dat men bij reisorienteringen in Mexico al tijd moet denken in een as-ligging Amster- dam-Constantinopel of Sabang-Timor. Helaas ligt in deze grootte alleen al een maatstaf, die voor massa's Europeanen en zeker Nederlanders, verloren gaat. Vele "normale meetbaarheden" van Nederland gaan doodgewoon in Mexico niet op. Wij, Indischgasten, herinneren ons nog wel zulke brieven uit Holland als: "Je zit toch in Soerabaja, kan je een pakje afgeven voor m'n tante in Padang?" In Mexico zijn de afstanden even groot als in Indonesië. De meesten van ons kennen alleen Java en ionge klappers met een rietje! Als je de klapper leeggedronken hebt, laat je 'm met een machete in één klap halveren en kan je het romige zachte klappervlees opeten. Wat smaakte dat weer heer lijk. Langs de tentjes wandelend zag ik bij een hoop klappers een ouwe sobat terug: meneer de loewak! weten dat de rit per eendaagse van Dja karta naar Soerabaja twaalf uren duurt. Wel, de rit van El Paso (op het midden van de Amerikaans- Mexicaanse grens) naar Gua dalajara in het "hart" van Mexico duurt, hard en aan één stuk door rijdend, 34 uren! Je moet dat éénmaal per bus of auto gedaan hebben, en er aan het eindpunt meer dood dan levend uit gekropen te zijn, om aan de lijve een indruk te hebben van Mexico's grootte. Mexico ligt dan ook in drie "klimaat zones". Het noordelijke, woestijngedeelte, is verreweg het grootst. Stel je voor dat je van Amsterdam naar Parijs rijdt in niets anders dan woestijn met zandvlakten en plateaus, met rotsgebergten en cactusvel- den, uur na uur na uur. De hitte is onbe schrijfelijk. Als je geen air conditioning in je auto hebt, zet je "alles open" plus nog een open icebox naast je, waaruit je je voorhoofd voortdurend verkoelt, en het helpt niets. Ga dan eens de auto uit en Lees verder pag. 20 Soms kom je door een heel klein plaatsje als Penitas (je kan het op een normale kaart niet eens vinden) en daar springt Indonesië je opeens tegemoet als in één van die kleine plaatsjes langs de bus-routes Djakarta - Bandoeng of Soerabaja - Malang. Niet alleen in het rijtje gammele waroenkjes op de achtergrond, maar vooral in al het lekkers dat aanrennende venters te koop bieden: djagoeng bakar, mangga, pisang saleh 5

Tong Tong | 1966 | | pagina 5