sciwiwi l i oASl.cWie-' Vervolg van vorige peg. "ENRIQUE" Kent men Magelhaes, dan kan men zich een juiste voorstelling maken van de adoratie die zijn Sumatraanse dienaar "Enrique" voor hem had; dan verrijst de aard van de ze vriendschap in een nieuw licht en kan men begrijpen dat de betekenis van deze Indonesiër voor het welslagen van deze onderneming aanmerkelijk groter was, dan een oppervlakkige constatering van een "djongosschap" zou doen vermoeden. Er zijn slaven en slaven, en er zijn be dienden en bedienden. Uit onze Indische tijd weten wij dat waardeloze bedienden nooit lang in dienst blijven. Ongetwijfeld zullen waardeloze slaven ook altijd weer even snel verkocht als gekocht geweest zijn. Is een dienaarschap van lange duur, dan zijn er altijd "plus"-eigenschappen aanwe zig zowel bij de dienaar als bij de meester. De dienaar is b.v.: intelligent, trouw, be trouwbaar. De meester is humaan, behept met een groot verantwoordelijkheidsgevoel t.a.v. zijn dienaar en royaal in zijn waarde ringen. Velen onzer weten uit ervaring dat de contacten dan niet begrensd blijven tot: "Djongos, ambil spatoe" en "Saja toewan", maar dat er vele vertrouwelijke en gemoe delijke gesprekken zijn tussen meester en dienaar; dat deze dienaar altijd mee profiteert van de successen van zijn baas; men over en weer eikaars ge dachten raadt en in feite elkanders leven deelt zoals geen ander het doet. Magelhaes is in grote trekken te verge lijken met een oud-KNIL-officier: hij had aan veel krijgstochten in Azië deelgenomen en was o.m. zó gewond dat hij kreupel Pieter de Carpentier (1623-1627) en Jan P. Coen (1627-1629) Deze twee G.G.'s overbruggen de periode van 1623-1629. Over Pieter de Carpentier hebben wij reeds uitvoerig geschreven in de TT van 15 september 1965. Wij volstaan met naar het genoemde nummer te ver wijzen, maar vestigen toch wel nog even de nadruk op het feit dat de keuze van Car pentier als opvolger van Coen - na diens eerste regeringsperiode - voor de hand lag. Carpentier genoot volledig het vertrouwen van Coen en heeft vele reizen met zijn superieur gemaakt, die hem tenslotte aan stelde tot Eerste Raad en Directeur-Gene raal. Ook aan de verovering van Batavia heeft hij deelgenomen. Hoewel minder stroef dan Coen, zette hij diens bewind op dezelfde voet voort en slaagde er boven dien in een draaglijke verhouding met de Inheemse vorsten in het leven te roepen. Al met al was hij dus wel 'n krachtig regeerder. In 1627 (tot 1629) ving Coen's tweede re geringsperiode aan. Over Coen kunt U alles lezen in de TT van 15 januari 1966. bleef voor het leven. In die oudste jaren werden overwonnen volken automatisch "in gepikt" door de overwinnaars. Evengoed waren b.v. Europeanen slaven van Noord- Afrikaanse en Arabische veldheren als om gekeerd, al naar het succes van de krijgs voering wisselde. Zo was dus ook "En- rique"buitgemaakt in één van de vele oor logjes rondom de verovering van Malakka. Niet alleen Enrique, maar o.a. ook een Su matraanse vrouw. Beide werden door Ma gelhaes "na volbrachte diensttijd" meege nomen naar Europa. Dat beide personen per sé geen onno- zelen waren, geen "pentols", blijkt op de eerste plaats uit het feit dat zij zich in het vreemde klimaat en de vreemde maat schappij konden aanpassen, maar verder ook uit het feit dat Magelhaes zich overal met hen vertonen kon. Toen Magelhaes la ter aan het Spaanse Hof zijn plannen mocht voorleggen aan de Koning, nam hij beide bedienden mee. Zij traden op een wenk van Magelhaes naar voren en maakten direct indruk door hun zelfbewuste houding en fijne manieren. Zij leverden het levende bewijs dat inderdaad op de Specerij Eilan den een beschaafd volk leefde, waarmee te handelen viel. SLAAF OF VRIEND? Bij ons bestaat over het algemeen een misverstand omtrent slavernij, waarbij wij altijd denken aan typen van de Negerhut van Oom Tom, maar wie wat dieper in de historie vorst, ontdekt dat ook "kandjeng besars" slaaf konden zijn (ook Cervantes is slaaf geweest), dat deze kandjengs on danks hun slaafschap met achting en zorg werden behandeld, omdat zij een hoge "gij- zelwaarde" hadden, maar ook omdat men van deze slaven veel kon leren: taal, me dische geheimen, wetenschappen, enz. enz. Wie b.v. weet dat gevangengenomen A- tjehse vorsten door KNIL-generaals met voorkomendheid, achting en eer werden be jegend, begrijpt dat het slaafschap van "Enrique" op aanzienlijk minder vernederen de termen kon bestaan. In zijn talloze pogingen om twijfelaars te overtuigen van de grote mogelijkheden in de Indonesische archipel heeft Magel haes doorlopend gebruik gemaakt van de getuigenissen van Enrique, die blijkbaar van de politieke en culturele verhoudingen in Z O. Azië vrij goed op de hoogte was. Toen vaststond dat de Grote Reis onder nomen zou worden, ging Enrique natuurlijk mee. Niet alleen zou hij straks als tolk goed diensten kunnen bewijzen, maar een maal in de archipel zou door zijn contact met andere volksgroepen een juiste en voordelige koers gevaren kunnen worden. Magelhaes beschouwde Enrique als een van zijn belangrijkste troeven bij deze "Sprong in het Duister". Het is jammer dat na Magelhaes' dood zijn dagboek verdwenen is. Dat was overi gens wel begrijpelijk want er stonden zeker bezwarende getuigenissen in over muiters en weglopers, o.a. Del Cano, die later alle eer te beurt viel, die Magelhaen had horen te krijgen. In dat dagboek zouden zeker meer bijzonderheden gestaan hebben over Enrique. In het testament dat Magelhaes voor zijn vertrek liet opmaken, stelde hij o.m. vast dat Enrique in vrijheid gesteld moest worden en in het bezit gesteld van een legaat. Zeker een bewijs dat er een sterker band en groter genegenheid bestond tussen beide mannen, dan het dienaarschap zonder meer doet vermoeden. T.R. (wordt vervolgd) MOUNT-SINAI FONDS In ons kerstnummer vertelden wij U van "één van onze groep": hoe zij in moeilijk heden was geraakt, een langdurig ziekbed heeft doorgemaakt met vele operaties en een kans op genezing in het Mount Sinai hospitaal te New York, als er vol doende geld zou zijn om de reis en de behandeling te betalen. Spontaan hebben de abonnees van Tong Tong sindsdien geld gestuurd voor HAAR. Op 2 februari j.l. was de stand f 2924,25. Denkt U zich dat eens even in, binnen nog geen 1'/2 maand tijd bijna 3000,—. Namens haar zegt Tong Tong U HEEL HARTELIJK DANK. We hebben dit keer goed nieuws. Er is nl. een kleine kans, dat bovengenoemd bedrag voorlopig voldoende zal zijn, omdat zij misschien niet naar Amerika hoeft. Dat de laatste hoop op het Mount Sinai hospitaal in New York gevestigd was, kwam door een bericht in de New York Times van november 1964. Dit betrof een medisch congres, waarop enkele artsen verslag uitbrachten van de opzienbarende resultaten, die zij hadden bereikt bij de behandeling van patiënten met inwendige verlammingen, o.m. verlammingen aan de blaas. Bij deze behandeling wordt het verlamde orgaan gestimuleerd door een electrische stroom. Een groot aantal van de patiënten (volgens het betreffende artikel 90%) herwon hierdoor de controle over de blaas. De techniek blijkt te zijn geïntroduceerd door de doktoren Francis Katona en Anna Dobos van Hongarije en wordt nu in Amerika toegepast o.m. in het Mount Sinaï hospitaal. De artsen van ónze patiënte, Dr. Jaszman en Dr. van Lith, hebben intussen naar Hongarije geschreven, want als de techniek oorspronkelijk door Hongaarse artsen is ontwikkeld, zal deze waarschijnlijk ook in Hongarije reeds worden toegepast. Antwoord is er nog niet binnen, het kan zes weken duren voor er uitsluitsel is, maar U begrijpt, als het Hongarije wordt, zijn reis- en behande- lingskosten aanmerkelijk minder. Dr. Jaszman meent dan ook met vrij grote zekerheid te kunnen zeggen, dat er met het tot nu toe binnengekomen bedrag een goede start gemaakt kan worden. En dit alles, dank zij U: abonnees van Tong Tong. Dank U! Inleg vanaf 20 januari t/m 2 februari 1966. f 50,— E.E. - f 30,— L.V. - f 25,— J.E.B - f20, L.H.N.B. - f 15,— Mr. Ir. J.F.N.H. - f 10,— H.B. - J.Th.B. - L.F L.B. - mw. A. - Ir. FE- - HREH - FFH - G J.l. - E.D.K.G. - Mw O.L - E.M. - M.C.M. - M.O. - D R. - C.S. - W.S. - Mr CS - A.J.C.W. - f 9,— Gebeds K.B - f 5,— H.B. - K.B. - R.J.B. - A.M.M.I.S. - P.H.K. - A F J d R, - J.F.W.M.S. - E.S.v.K. - F.S. - f 4,— N.U.R.N. - f 2,50 J.E.G.v.D. - G.M.R.D - E.A.H. - D.B.L. - E.M. - E.R.M. - A.B.V. f 2,— E.K.W. - f 1,50 G.C.S.P. - Totaal: f 399,— plus f 2525,25 van de vorige keer f 2924,25. 7

Tong Tong | 1966 | | pagina 7