Setengah Mati AMSTERDAM - ALICANTE - MALAGA INTERFOOD PRODUKTEN een I Siropen Capsioo Keuken-Tamarinde Tamarindol (Jam) Fabriek te BEESD (Gld) Tel. (0 3458) 5 80 (Half Dood Eliza Thomson Van Ditmar paperback f4,90 Reisbureau AMAZONE TOURS Vervolg van pag. 15 bezit is van boven andere verheven beschavin gen, omdat zij ze zouden hebben weten voort te brengen of te bewaren. Zij is het gevolg van een objectieve relatie tussen het individu en de ruimte die hij inneemt, tussen de verbruiker en de hulpbronnen waarover hij beschikt" Wij willen onze Hollandse vrijheid graag ook brengen aan "de arme Indonesiër", hoewel onze vrijheid eigenlijk al beknot is in kastjeswoningen en een kastjesmaat schappij met eindeloze wetten, bepalingen, verboden, verplichtingen, met een nijpend budget voor kleding en voeding, terwijl de desaman in zijn "bamboekrot", zijn blote voeten, zijn vrije kali, zijn bordje rijst met een vissie en lalap onnoemelijk veel vrijer is. Zijn "adat" laat hem veel vrijer dan ons gecompliceerde systeem van wetten en fat soensverplichtingen. Kleding "Deze onbeweeglijke, vochtige hitte ontlast mijn lichaam van het gewone gewicht aan wollen kleding en heft de tegenstelling op tussen woning en straat". Omgeving "In plaats daarvan treedt een andere tegen stelling naar voren, namelijk die tussen de mens en de rimboe, een tegenstelling die in de volkomen gehumaniseerde landschappen van Europa niet aanwezig is". Winkels en straten "De uitstallingen van de winkels strekken zich uit tot op straat, zodat men nooit weet of men buiten oj binnen is. In werkelijkheid is de straat er niet om er doorheen te lopen maar om er zich op te houden. Zij zijn gelijk tijdig levendiger en vrediger, drukker en be schutter dan de onze. Op het eerste gezicht schijnen zij niets anders te zijn dan in Europa, behalve dat hier de dunne glazen wanden ont breken die in Europa op kunstmatige wijze dezelfde omstandigheden scheppen. Rio schijnt de Galerias van Milaan, de Galerij van Am sterdam, de Passage des Panoramas of de hal van Gare Saint-Lazare te hebben gereconstru eerd" Daarom vragen pientere Indische mensen Tjalie nooit waarom hij niet in Europa stra ten slijpt. Waar is hier een straatleven? Rijk "Ik was arm en nu ben ik rijk, omdat ener zijds mijn materiële omstandigheden een ver betering hebben ondergaan en omdat ander zijds de inheemse producten ongelooflijk goed koop zijn". Claude Lévi-Strauss noemt dan enkele prijzen van Z.Amerikaanse spijzen en vruch ten in de valuta van die tijd en die plaats. Wij weten dat gado-gado, soto, degan, pi sang goedkoop zijn. En wie dan geen geld hoeft uit te geven aan dure wollen kleding, schoeisel, verwarming, enz. enz. leeft mate rieel beter. Ziet U? Deze Franse professor "woont aan onze kant". Hij kan met ons mee den ken en leven. Hij heeft ook heimwee. Nie mand kan hem dommer of achterlijker noe men dan de gezeten Hollandse burgerman. Het heeft allemaal ook niets te maken met inferieur Hollanderschap of Europeaanschap of niet. Het is de wonderlijke geest van De Vlie gende Hollander, van Sindbad, de man voor wie de hele wereld zijn vaderland is. Hoe veel zouden het er zijn in Europa? Een derde millioen in Holland, misschien tien millioen in heel Europa. Het kleinste (in ternationale!) volk ter wereld met het groot ste vaderland!... T.R. Tamarinde Gingerol (gember) Rozen Vanille Pistache Soesoeh Afrikaanse Sambal per jampotf 1,75 (gezuiverd produkt) per jampotf 1,50 per jampotf 1,65 door De schrijfster vertelt haar erva ringen als kind in een Japans concentratiekamp op Java en in de eerste dagen van de Republiek Indonesia. Er is over deze toe standen en gebeurtenissen nog weinig literatuur. Dit boek, dat een prijs won van de Indische Kulturele Kring, geeft een onbevangen en aangrij pend verslag ...geboeide gespannenheid, zodat ik het boek ademloos in één ruk moest uitlezen... ...een adembeklemmend en aangrijpend verslag... Willem Brandt in de Bussumsche Courant verkrijgbaar in de boekhandel Is vliegen wel zó veilig als men denkt? Een feit is, dat wij steeds meer mensen met onze super-luxe touringcars vervoeren naar het zonnige zuiden. Het gehele jaar, om de veertien dagen, rijden wij de route Amsterdam - Bordeaux - Valencia - Altea - Alicante - Malaga en terug. Reisduur 5 dagen, met drie hotelovernachtingen. Reissom enkele reis185, Reissom retourf 315, Reissom retour met 14 dagen vol pension in hotel in Malaga f 625, Een retour is geldig in het jaar van afgifte. Al onze reizen gaan onherroepelijk door, ongeacht het aantal passagiers. Voor inlichtingen en boekingen (ook telefonische): Den Haag, Haverschmidtstraat 114, Telefoon 0 70 - 98 50 83. Op aanvraag sturen wij U gaarne onze reisprogramma toe. 22

Tong Tong | 1966 | | pagina 22