VAN HIER EN GUNDER BRIEF MET PLAATJE Beste Tjalie, Hierbij dan de lang geleden beloofde foto van de Komeet 1965 F. Ikeya-Seki. Genomen oct. 31 1965. Camera 35 mm. Lens F 1.8. Exposure time 5 min. Lenslengte 58 mm. Fotograaf: ikke. Foto is nu eigendom van Mount Wilson Palomar Observatory en de Calif. Institute of Technology. Schattingen van de lengte van de staart v.d. komeet: tussen 25 en 40 millioen mijl. Dia meter van de nucleus 8000 mijl. De komeet werd door mij gefotografeerd ettelijke malen tussen 20 oct. en 31 oct. op diverse uren van de dag. JURRIAAN v. d. WOUDE We brengen nog eens in herinnering dat de komeet tegelijkertijd ontdekt werd door twee amateur-sterrekijkers in Japan, Ikeya en Seki. Ikeya heeft het nederige beroep van pianotoets-polijster in een pianofabriek, woont op een armoedig zolderkamertje in een dorpje buiten Tokyo. Van zijn mager inkomen moet hij een vaderloos gezin in leven houden, maar toch heeft hij stukje voor beetje een telescoop bij elkaar ge kocht, die hij verder zelf bouwde. Het hele toestel kostte hem ongeveer 75,In vergelijking met de ontzaglijke telescopen van de grote sterrenwachten en de pro fessoren in de astronomie die ermee werk ten, was Ikeya's prulwerk practisch waar deloos, maar nochtans was hij het die 3 jaren terug het eerst de onbekende komeet ontdekte in het sterrenbeeld Hydra, die sindsdien naar hem genoemd is, de Ikeya- komeet. Voor het eerst in de imposante historie van de astronomie is een hemel lichaam genoemd naar een onbelangrijk bur gertje met een onbelangrijk kijkertje! Daarna heeft Ikeya nog een komeet ont dekt en dit is zijn derde. Die heeft hij ove rigens tegelijkertijd ontdekt met een andere amateur-sterrenkijker, die 400 km van Ikeja vandaan woont. Seki is een guitaar-instruc teur, eveneens een eenvoudig man. Er zijn nog steeds firmamenten te ont dekken en nieuwe vreugden op deze aarde voor hem, die zich niet mee laat slepen door de maalstroom van het leven, maar zichzelf vrij weet te maken voor altijd weer nieuwe avonturen! Ook de door Jurriaan genomen foto heeft zijn aparte verdienste. De komeet was zeer moeilijk waar te nemen (millioenen men sen in California hebben hem tevergeefs gezocht) en nog slechter te fotograferen. Zelfs persfotografen met dure toestellen slaagden er niet in. Jurriaan heeft het ge lapt en het feit dat de sterrewachten zijn foto's graag afgenomen hebben, bewijst dat ook de man met beperkte mogelijkheden tot veel in staat kan zijn. Als je maar "teroes- poekoelt...!" T.R. DE SPIN EN DE CYCLOON Wil s.v.p. Uw volle aandacht schenken aan het volgende: "Het voortbestaan van het Tong Tong blad en terecht het enige indische blad ter wereld mag NIET in gevaar worden gebracht door enkele "kankerpitten" die geen of onvoldoende studie hebben gemaakt van het Indonesische pro bleem en dat als vanzelfsprekend ook slaat op het culturele leven van de Indo-Europeaan" Ik ga voor met de contributie te verhogen tot f 20,(twintig gulden). Wie volgt? Laten alle abonné's van dit blad hun steun ver lenen om de "Tong Tong" te laten voortbe staan. Moge deze contributie-verhoging bij vele leden navolging verdienen. Het bedrag van 20, wordt heden gegireerd. F. F. STRENGNAERTS Ik ben een onregelmatige lezeres van "Tong Tong" omdat ik geen abonnee ben en dus te hooi en te gras kennis heb kunnen nemen van de inhoud van Uw blad. Ik ben getroffen door het artikel in het laatste nummer 30 jan.) over de bestaansmoeilijk- heden, want hoewel ik dan geen contribuante ben, zou ik het toch verschrikkelijk vinden als de zaak over de kop ging. Ik kan niet beoordelen of ik het met de in houd van al Uw artikelen eens moet zijn maar het verheugt mij telkens weer te lezen dat U een mening blijft verkondigen die in hoge mate blijft afwijken van de meeste van onze ■landgenoten die kennelijk met het klimmen der jaren meer en meer geplaagd worden door toenemende aderverkalking. Ik bewonder dat het bloed bij U althans nog steeds onstuimig door de aderen blijft stro men, en daardoor ideeën kunt blijven voeden die de Indonesische samenleving een fair chan ce geven. Nu de kans aanwezig is dat U zou moeten ophouden ons daarover in te lichten, besef ik hoe verknocht ik ben met het land waar ik geboren ben, de mensen die er achter bleven en hoe heerlijk ik het vind steeds weer op nieuw te kunnen ervaren dat er althans één is die altijd voor Indonesia en zijn bewoners op de bres staat. Ik geef mij hier op als abonnee en ik hoop dat duizenden dit voorbeeld zullen volgen want ik geloof dat geen enkele echte Indo, hetzij zij die abonnee bleven, hetzij de vele anderen, die nog ziende blind en horende doof zijn, ooit "Tong Tong" zouden willen zien verdwijnen. CAROLINE BRAUN Op deze eenvoudige en hartelijke brieven komt toch een ernstiger antwoord dan Strengnaerts en Caroline (en de lezers kring in het algemeen) verwachten. Ik heb óók aderverkalking. En als het bloed dan onstuimig moet stromen, kunnen er "brok ken" komen. Overigens is dit privé gezond heidsbeeld slechts zinnebeeldig voor de moeilijkheden van Tong Tong, welk blad onstuimig vele doelstellingen najaagt bij steeds "stroever" wordende omstandighe den. Onze aderen zijn van de eerste dag van ons bestaan af al nauw geweest. Geen cent beginkapitaal, enorme publieke lauw heid en zelfs tegenwerking en tóch altijd weer Madjoe en Poekoel Teroes! Een kat in nood maakt rare sprongen. Tong Tong heeft van de eerste dag af rare sprongen gemaakt en deze sprongen zijn zelfs een soort levenstechniek geworden om vooruit te komen. We zijn vooruit ge komen, al bleven wij door de chronische nauwheid van onze aderen altijd één of twee sprongen achter...als de kleine tani, die leeft door het "lenen van de toekomst" en met elke nieuwe oogst de geleende padi terugbetaalt. En natuurlijk denkt een nuchter mens dan: als er nou een misoogst komt? En nóg één? Maar zulke gedachten helpen de tani niet. Hij móet verder als kleine tani, omdat hij niet geboren is voor regent of djongos! Katten in nood maken rare sprongen. Daarbij springt de kat wel eens op het zijden vest van een achtbare meneer. Of rinkelt een porceleinen kopje aan scherven. En dat vergeet men niet. Het aantal vrien den mag dan in tien jaren gegroeid zijn, Lees verder pag. 25 ABONNEES. Nu van 1966 twee maanden voorbij zijn willen wij onze abonnees die nog niet tot overmaking van het abonne mentsgeld voor 1966 zijn overgegaan er beleefd aan herinneren. Zoals ook bij andere abonnementen geldt voor het tijdschrift een VOOR UITBETALING van het abonnements geld. U bespaart ons extra werk door in ning over de post en/of het schrijven van nota's, welke bovendien onnodig kosten met zich brengen. Onze kwartaalabonnees wekken wij op een halfjaarlijkse/jaarlijkse beta ling te overwegen, want ook dit zal kostenverlagend bij onze abonnees werken. Toe abonnees helpt onze administra tie, want behalve het abonnements geld voor 1966 zijn er nog kwartaal/ halfjaar betalingen van het vorige jaar die open staan. DE ADMINISTRATIE

Tong Tong | 1966 | | pagina 5