COMPUTERS JAQUES SPECX c/ï&l.cWiB- (1629-1632) Grondlegger van onze handel op Java. Geboren ca 1588 te Dordrecht(?) als zoon van Jan Specx die om de geloofsvervolgin gen uit Brabant was uitgeweken. Van zijn jeugd weten wij alleen, dat hij het bekende beleg van Ostende (1601-1604) heeft meegemaakt. Hij voer 22 december 1607 uit als onder koopman op de vloot van Pieter Willems zoon Verhoeff en vertrok 10 mei 1609 op de Griffioen van Johor naar Japan, waar hij de eerste leider werd van het Nederlandse kantoor te Ikrado. Hij was aldaar werkzaam van juli 1610 tot februari 1613 en wederom van september 1604 tot januari 1621. Daartussenin had hij een tocht naar Bantam gemaakt om bespre kingen te voeren met Coen. 3 mei 1622 aanvaardde hij het president schap van de Schepenbank te Batavia en 6 september d.a.v. werd hij buitengewoon lid van de Raad van Indië. In het voorjaar van 1627 vertrok hij naar Nederland, daar hij door bewindhebbers was geroepen om inlichtingen te geven over de Japanse handel. De 25ste October 1628 benoemden de XVII hem tot eerste Raad van Indië en hij vertrok daarop 25 januari als admiraal over een vloot van 8 schepen. Het eerste dat hij na aankomst te Batavia op 21 september 1629 vernam, was dat juist in de afgelopen nacht Jan Pietersz Coen was overleden. Drie dagen later be noemde de Raad van Indië hem tot provisio neel Gouverneur-Generaal. Heren XVII heb ben die benoeming nimmer bekrachtigd, zo dat hij gedurende zijn driejarig bewind steeds waarnemend G.G. is geweest. Tijdens zijn verblijf in Nederland had te Batavia het beruchte rechtsgeding plaats gehad tegen zijn natuurlijke dochter Sara geboren uit een Japanse moeder. Sara had zich ten huize van Coen, aan wiens vrouw zij als "staatsjuffer" was toegevoegd, ver geten met haar geliefde, de vaandrig van de kasteelwacht Pieter Cortenhoeff, die er was binnengedrongen onder het mom van een spoedbericht, waarna hij naar haar kamer kon gaan. Hij werd daarvoor ont hoofd, en Sara publiekelijk gegeseld. Specx' houding tegen de leden van de Raad van Justitie, die dit vonnis hadden uitgesproken en daarvoor door Specx aandringen door de Kerkeraad van het avondmaal waren uitgesloten, is wel een van de redenen ge weest, waarom de XVII zijn benoeming niet hebben bekrachtigd. Vast staat dat zij dit hem en de Kerkeraad zeer kwalijk hebben genomen. Batavia heeft veel aan Specx te danken. Hij heeft het kasteel en de stad zeer uit gebreid, na de schade van het beleg te hebben doen herstellen. Hij liet een aantal kreken dempen en door een brede stadsgracht vervangen. De z.g. Hier in Amerika heb ik voor het eerst kennisgemaakt met computers en heb ik er een (gebrekkige) studie van gemaakt. De computers zijn inderdaad "foutloze denkers met een practisch ongelimiteerd terrein en een ontzaglijke snelheid. Wie weet dat com puters in luttele seconden niet alleen de ingewikkeldste calculaties foutloos uitvoe ren, maar b.v. Uw karakter kunnen lezen uit Uw handschrift, Uw ideale toekomstige huwelijkspartner kunnen kiezen, zonder spe culatie uitwijzen in welke richting steden uitgebreid moeten worden, enz. enz. staat inderdaad "versteld van ontzag". Langzamerhand is echter mijn opinie "wantrouwiger" geworden in het ideale en volmaakte nut van computers. Als wij b.v. bedenken dat ook kwaadgezinde en belli- gerente machten van computers gebruik kunnen maken om ons te verdelgen, dan kan de ontzettende snelheid waarmee dit gebeurt ons ook wel eens "van achteren overvallen". Eens vloog de eerste China Clipper over de Pacific en bracht het snel le contact tot stand tussen de Nieuwe en Oudste wereld, en beloofde vriendschap, welvaart, geluk. Nu vliegen super-jets met bomladingen over de oceaan.... Soedah, elke "zegenrijke" uitvinding heeft ook een vloek met zich meegebracht, hier over zorgen maken "helpt niet". Wat echter het meest verontrust is het feit dat deze super-denkers, deze compu ters, geen enkele originele gedachte kun nen voortbrengen. Alleen maar denken kun nen als ze gevoed worden met onze ge dachten. Onze gedachten zijn feilbaar en gebrekkig. In elk geval is onze visie be perkt en zelfs bij het vergaren van alle "voorradige" denk-eenheden, waarmee we de computer voeden, kan er een eenheid '"vergeten" zijn, niet overzien zijn. En ook dit tekort wordt in de computer ontzaglijk Oosterstad is door hem gebouwd en zijn vrouw legde 30 mei 1632 de eerste steen voor de nieuwe stad en kerk, daar de oude tijdens het beleg was afgebrand. De chinezen, die hij terecht als een zeer nuttig element in de stad beschouwde, kon den steeds op zijn bescherming rekenen. Hun waardering daarvoor hebben zij bij zijn vertrek tot uiting gebracht. Zij schonken hem een gouden gedenkpenning, waarin een plattegrond van de stad was gegra veerd. De 4e december 1632 vertrok hij als admi raal der retourvloot. Op die thuisreis nam hij St. Helena voor de Staten-Generaal in bezit, door op een paal aan het strand een perkament te bevestigen. Het jaar van zijn overlijden is niet bekend. J.C.H. Uit: Dr. F. W. Stapel, gouverneur- generaal van Neder lands Indië. versneld en gemultipliceerd. We wéten het alleen NU niet. En NU lijkt de uitrekening van de computer volmaakt. Maar later...? Net alsof we na een hobbelige zijweg op een mooie gladde asfaltweg komen en ons gas opvoeren tot 150 km. per uur. En een bordje niet zien waarop staat: "Weg- omlegging. Brug afgebroken. Pas op!"... Wat aan computers ontbreekt, is het be raad, de contemplatie, de zelfcritiek, de zelfcontrole, het geweten. De computer kan nergens "een nachtje over slapen". Ons denken raast erin voort. En alleen het feit al dat de computer inderdaad foutloos denkt, moet eigenlijk elk redelijk mens voor zichtig, zo niet achterdochtig maken. Omdat immers niets foutloos is op deze wereld. Omdat deze wereld de som is van zijn deugden én zijn fouten! Toen mijn broertje nog klein was, zat hij eens vast met een cijfersom. Die kwam ook volgens Ma niet uit. Ik bekeek de som eens en zei na een paar seconden pieke ren: Hij komt wel uit. Er komt 376 uit. Broertje en Ma nog eens na-cijferen. En weratje. de som kwém uit. Hoe had ik dat uit het hoofd kunnen doen, al die enorme vermenigvuldigingen en staartdelingen? "O, dat doe ik met algebra", zei ik (een beetje blufferig). Ik had immers in één oogopslag het systeem van de som gezien: (a2 b2) (a b) a b natuur lijk; één aftrekkinkje en klaar is kees. Toen Ma een tijdje later vroeg of ik gauw met algebra even wilde controleren of de optellingen in haar blandjaboekje wel klop ten, was ik natuurlijk ontstemd. "Daar moet je dan maar een rekenmachientje voor ge bruiken", zei ik, "de moderne huisvrouw is ten achter bij de tijd!" Ma zat vaak uren lang op te tellen met likken aan potloodpuntjes en zo. DUS had ze veel tijd om allerlei boekingen te be schouwen: 75 ct. voor een kip was toch veel te erg: 1,60 voor limoen gewoon spilziek: 2,60 voor een blik boter "koerang adjar van Hap Tjiong", want dat moest maar 2,54 zijn, enz. enz. Reken maar dat de op telling van de volgende maand beter in mekaar zat! Maar hoe schieten we op als we zo ou- werwets blijven? De wereld gaat toch voor uit! Tjalie gaat niet met z'n tijd mee! Ja- ja-ja, nou is Tjalie weer achterlijk, net als Ma vroeger. En straks is mijn zoon achter lijk. Maar aangezien we allemaal op onze beurt achterlijk zijn, waarom proberen we niet een beetje met onze achterlijkheid te Leven? Misschien ontdekken we andere en mooiere waarden dan de computer... Het ergste is dat de computer geen origi nele gedachten kunnen voortbrengen, dus niet verjongend kunnen werken. Dat moet misschien weer komen van een Kameel drijver ergens bij Medina of een Timmerman van Nazareth. "Zo'n slome, achterlijke, ar me kerel..." Laten we, als we in Tong Tong met de modernen vooruit gaan, de ouwerwetsen niet vergeten! Voor ons eigen bestwil. T.R. 6

Tong Tong | 1966 | | pagina 6