MOHUN BAGAN De Piekerans van een Straatslijper Prof. Dr. Victor Jacob Konings berger oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Tong Tong zoekt MEDEWERKER (STER) 10 februari 1895 te Bui tenzorg - 1 maart 1966 te Utrecht. Tot onze spijt is overleden de zoon van de oud-minister Koningsberger, oud-Hoogleraar in de Algemene Bo tanie en geboren uit zijn tweede hu welijk te Buitenzorg. In 1922, na de mobilisatie bijna 3 jaar reserve officier te zijn geweest, promoveerde hij cum laude en werd van 1918 tot 1929 assistent van Prof. Went. Van 1922 tot 1924 was hij leeraar aan het gymnasium te Hilversum. Daarna werd hij benoemd tot Directeur van de onder-afdeling Cheribon van het proefstation voor de Javasuikerindus- trie. Twee jaar nadien werd door hem de leiding overgenomen van de Cultuurafdeling van het bovenge noemde proefstation te Pasoeroean. Bij zijn vertrek in 1934 werd hij be noemd tot erelid van het Proefsta tion voor de Java-suiker-industrie, een onderscheiding, die voordien slechts aan enkele andere Nederlan ders ten deel gevallen was. Van zijn hand verschenen verscheidene sa menvattende publicaties over groei en bewegingsverschijnselen en arti kelen over botanische vraagstukken, t.a.v. de suikerrietcultuur. Wij wensen zijn nabestaanden de kracht en rust om deze slag te aan vaarden. Moge hij in vrede rusten. J.C.H. Uit een brief van Jan Lowey Ball (die over India schrijft): "In een van je vorige brieven heb je geschreven over een Indiaas voetbaleljtal dat Indonesië bezocht in 1926 of '27. Ze speelden op blote voeten en veel voorkomende namen waren Das, Bannerjee, Chatterjee. Het toeval wil dat ik me deze mensen ook nog voor de geest kan halen. Ze werden in Soerabaja in de pan gehakt door het Bondselftal (1 - 1) en een paar dagen later door mijn eigen club Excelsior met 4-1JVat een geheugen je vroeg de naam van die club? Die was Mohun Bagan (ik herinner me MohAn Bagan - T.R.), een club uit Calcutta. Dat is overigens direct te herkennen aan de namen die je aan haalde. Dat zijn Bengali namen. Deze club is nog steeds de meest prominente voetbal associatie in India. Zij en Mohamedan Sport, ook al uit Calcutta, zijn de meest populaire en sterkste ploegen in India. Men zegt hier dat vooral Mohun Bagan een belangrijk aandeel heeft gehad in de vrijheids strijd van India. Het schijnt dat Mohun Bagan er na vele jaren in slaagde een Engels elftal te verslaan in 1914 en dat daarmee de eerste stap werd gemaakt om een verlammend minder waardigheidscomplex uit de weg te ruimen. Later herhaalde Mohammedan Sport deze prestatie. Hiermede werden beide clubs vrijheidssymbolen van India. Vreemd dat zulke schijnbaar triviale feiten zulke machtige gevolgen kunnen hebben..." Aldus Jan Ball. Ikzelf herinner me dat de prestaties van Mohun Bagan in Batavia aanmerkelijk groter waren, misschien ook omdat ze toen nog "vers van de boot" waren. In elk geval werden de beide eerste wedstrijden in het Deca Park een dubbeltje op zijn kant, maar de morele overwinning was een onweerlegbaar feit. Hoe dan ook: daar kwamen een aantal blootvoetige voet ballers (wat voor ons ongeveer gelijk stond met "sawah-voetbal") in het veld tegen de geduchtste spelers van Indië met schoenen, scheenbeschermers, enzovoort! En boden geweldig partij. Ik zelf zag de wedstrijd van Mohun Bagan tegen Hercules en was en thousiast over het geweldige "verlakken" van deze Bengali, hun enorme snelle ren nen en de keiharde schoten die ze op ons doel konden afvuren. Overigens is dat schieten met blote voe ten voor ons nooit een probleem geweest en daarom is voor mij het ook geen raadsel dat één van Amerika's beste football-spe- lers (geen voetbal maar "amerikaans rug by") zijn doelschoppen neemt met de blote voet - wat bij zo'n wedstrijd een sensatio nele gebeurtenis is. De man trekt één schoen uit, neemt zijn aanloop en geeft een formidabel puntschot dat nooit mist. Sport verslaggevers praten er nog steeds in ver bazing over. Dat men de bal op de wreef van een blote voet kan nemen, kan er nog wel in, maar een puntschot?! Dat de man zijn teen niet breekt! Wij (sawah-spelers!) weten ook wel dat de man niet met zijn teen schopt, maar met het vlak dat gevormd wordt door de onderkant van de omgekrulde teen en de vóórkant van de voetzool - maar daar moet je elastische en sterke voeten voor heb ben. Tussen twee haakjes: deze amerikaan- se voetballer is bruin en met zwarte haren, kennelijk een jongen van Hawaii of Mexico, dus de tropen... T.R. EIND VAN DEZE MAAND ZIJN ZE ER WEER: 3 door Tjalie Robinson I Nu deel I en deel II samen plus 10 oude nog niet eerder in boekvorm verschenen Piekerans waaronder 3 het "Vleesverhaal" dat op diverse shows als voor- I dracht zo'n succes heeft gehad, verder nog een onbekende "Tante Koos" en j het kostelijke "Leven als handelaar". Dubbeldikke pocket met ruim 600 pagina's, geïllustreerd met omslag in 3 kleuren: J Prijs: f 8,75 f 0,75 porto f 9,50 Alle 85 opstellen zullen U stuk voor stuk weer doen schaterlachen. Gun Uzelf na deze barre winter wat hartverwarmende lectuur en kom al lezende weer op 1 "temperatuur"! lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllinilllllllllllllllllllinillllllllllllllillllllinill1!111'!111!!'!!!!!!!!11'1111'111!'1''''11111111'11!!1!!1111111111111"!1'1111!1'11111!!1"1111111""'11111"1""1"11""!1""'""1'1""1"1"""11''1 voor (abonnementen)administratie, kunnende typen. Salaris nader overeen te komen. Sollicitaties middels eigen geschreven brieven te richten aan: Directie Tong Tong, Prins Mauritslaan 36 te Den Haag. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo OPHEFFING VAN DE STICHTING TOT HULPVERLENING AAN EX-KRIJGSGEVAN- GENEN VAN JAPAN EN HUN NAGELATEN BETREKKINGEN. Ter kennis wordt gebracht dat opgemelde Stichting in het najaar haar taak zal beëin digen. Zij, die als militair (al dan niet be roeps) in Japanse krijgsgevangenschap zijn geweest (c.q. hun nabestaanden), die in moeilijke omstandigheden verkeren en nog nimmer 'n aanvraag om financiële bijstand indienden, dan wel zij in wier omstandig heden na de laatste aanvraag een aan wijsbare verslechtering is ingetreden, kun nen hun aanvragen onder vermelding van naam, voornamen, adres, datum en plaats van geboorte nog tot en met 30 april a.s. indienen bij het Bureau der Stichting, Laan van Nieuw Oost-lndië 23 te 's-Gravenhage. Aanvragen ontvangen na genoemde da tum kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. Met kwesties omtrent door de oorlog ge leden materiële verliezen, de doorbetaling van salarissen enz. heeft genoemde Stich ting geen bemoeienis.

Tong Tong | 1966 | | pagina 8